Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úrokový bonus stavebního spoření bez daně? Už je pozdě...

Autor: Petr Zámečník | 21.09.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 12 komentářů
Úrokový bonus stavebního spoření bez daně? Už je pozdě...

Vláda připravuje několik opatření týkajících se stavebního spoření. Jedním z nich je zdanění úroků. To se nejvíce dotkne lidí se smlouvami s "úrokovým bonusem". Jak se zdanění úroků vyhnout? Na standardní výpověď je již nejspíš pozdě.

"Nebudete-li čerpat úvěr a splníte-li další podmínky, po ukončení spoření vám připíšeme bonus ve výši 50 % dosud připsaných úroků. Místo 3% zhodnocení tak vyděláte 4,5 %," hlásaly zhruba v tomto duchu kdysi některé stavební spořitelny. Nabídka lákavá - a skutečně zlákala řadu váhajících střadatelů.

Smlouvy s úrokovým bonusem dosud běží. Připravované změny ve stavebním spoření ale střadatelům mohou doslova udělat čáru přes rozpočet - a nemalou část úrokového bonusu odvést do rozpočtu státního. Zrušení osvobození úroků ze stavebního spoření od základu daně z příjmů se bude (pokud bude skutečně schváleno) týkat úroků připsaných od roku 2011. A v tom tkví svízel týkající se úrokového bonusu.

Připsané úroky se pravděpodobně od nového roku budou danit sazbou daně z příjmů ve výši 15 %. V případě, že si klient uzavřel stavební spoření v roce 2003 a spořil od roku 2004 (tj. aktuálně 6 let), při základní 3% úrokové sazbě by získal na úrocích z vkladů cca 12 tis. Kč a na úrocích ze státního příspěvku cca 3 tis. Kč (přesná výše úroků závisí na termínu vložení ročního vkladu, připsání státního příspěvku a připsání úroku). Z těchto 15 tis. Kč představuje úrokový bonus ve výši 50 % částku 7 500 Kč. Pokud by byl úrokový bonus připsán až v příštím roce (a později), činila by daň z něj 1 125 Kč.

Úrokové bonusy byly ovšem především doménou ještě starších smluv. Např. ČMSS je měla v nabídce do 31. 8. 2001. V takovém případě by připsané úroky i samotný bonus byly pochopitelně vyšší - a stejně tak i daň z bonusu stržená.

Vypovědět, či nevypovědět.... to je, oč tu běží

Změny stavebního spoření jsou schválené vládou, ale ještě nemají podobu konkrétní novely zákona. Není tedy zcela jisté, jak změny budou vypadat a jak konkrétně změní výhodnost stavebního spoření. Vzhledem k uskupení v Parlamentu ČR lze ale očekávat, že s největší pravděpodobností nabudou podoby schválené Vládou ČR.

Jak se vyhnout zaplacení očekávané daně z úrokového bonusu? Jedinou možností je vypovědět smlouvu o stavebním spoření tak, aby byl úrokový bonus připsán ještě v letošním roce. Jenže...

Standardní výpovědní lhůta stavebního spoření je tři měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci podání výpovědi. Pokud tedy chce klient využít standardní výpovědi, podá ji do konce září, skončí koncem prosince.

"Pokud podá standardní tříměsíční výpověď, bude mu připsáno začátkem ledna 2011," odpověděla k našemu dotazu na připsání úrokového bonusu Hana Vaněčková z Modré pyramidy a k dotazu, kdy měl klient podat výpověď, aby byl bonus připsán do konce roku, dodala: "Při standardní tříměsíční výpovědi tak měl učinit do 31. srpna 2010."

Klient Modré pyramidy může využít ještě zrychlené výpovědi. "Pokud chce klient vypovědět smlouvu ve zkrácené lhůtě, bude ho to stát 1 % z aktuálního zůstatku na účtu," uvedla Hana Vaněčková. Zrychlená výpověď je tak dražší než daň z úrokového bonusu.

V Modré pyramidě má tedy klient při standardní výpovědi již smůlu. Jinak je tomu u ČMSS: "Výpovědní lhůta činí 3 kalendářní měsíce a počíná běžet od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi nebo po jiném pozdějším datu stanoveném účastníkem. To znamená, že písemná výpověď s ověřeným podpisem klienta (nebo obou zákonných zástupců, případně zákonného zástupce určeného opatrovnickým soudem) musí být doručena na ústředí ČMSS nejpozději 30. září 2010."

Stavební spořitelna České spořitelny ani Wüstenrot - stavební spořitelna úrokový bonus nikdy nenabízela. Proto podávat výpověď z tohoto důvodu je nesmyslné. Ostatně jako u všech ostatních stavebních spořitelen u smluv bez úrokového bonusu.

Naprosto vyhýbavě ale odpověděla Štěpánka Čepická z Raiffeisen stavební spořitelny: "RSTS eviduje smlouvy s různými úrokovými zvýhodněními, která jsou vázána na určité podmínky. Pokud nyní klienti s bonusovými smlouvami vypoví smlouvu o stavebním spoření, riskují, že sami sebe zbytečně připraví o výhody vyplývající z těchto smluv, protože plánovaná vládní opatření jsou zatím ve fázi návrhu a v průběhu legislativního procesu může dojít ke změnám." Na doplňující dotaz vybízející k zodpovězení položených dotazů před uzávěrkou spořitelna odpovědi nezaslala.

Zda vypovědět či nevypovědět smlouvu o stavebním spoření tak závisí na konkrétní situaci a konkrétní stavební spořitelně: Bude spořitelna ochotna úrokový bonus připsat do konce letošního roku? Ale pozor! I v případě, že vám spořitelna připsání úrokového bonusu do 31. prosince 2010 přislíbí, rozhodující bude, zda je na účet stavebního spoření skutečně připíše...

Kolika klientů se úrokový bonus týká

Úrokové bonusy jsou poměrně dávnou záležitostí. Jejich základní podmínkou bylo zpravidla nečerpání úvěru a zároveň nenavyšování cílové částky. V současnosti tak "přežívají" pouze smlouvy s vysokou původní cílovou částkou, jejichž majitelé navíc dosud nepotřebovali naspořené prostředky využít.

TIP:

Modrá pyramida eviduje přibližně 5 % smluv se sjednaným úrokovým zvýhodněním. Stejně tak v ČMSS "tvoří malé procento z celkového počtu platných smluv."

Anketa

Jaký je váš názor na snížení státní podpory stavebního spoření?

Souhlasím (509)
 
Nesouhlasím (2239)
 Celkem hlasovalo 2748 čtenářů

Úrokový bonus stavebního spoření bez daně? Už je pozdě... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 12 komentářů)

RE: RE: RE: RE: Wunstenrot ctenar | 16.11.2010 15:57
RE: RE: RE: Wunstenrot Jana | 09.11.2010 09:54
IvNVFzDgvsqrCFUv cievdd | 02.10.2010 20:41
stejně vás všechny oškubu arcilotr a zlodějů král, podvodnický kníže Kalousek | 24.09.2010 17:21
RE: RSTS Jaroslav Machalický | 23.09.2010 08:26

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů