Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


USA: Rekordní pád cen nemovitostí. Vhodný čas pro nákup?

Autor: Miroslav Mikeska | 02.10.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
USA: Rekordní pád cen nemovitostí. Vhodný čas pro nákup?

V USA velmi sledovaný index cen bydlení společnosti The Standard & Poor's ukázal, že ceny nemovitostí ve 20 amerických městech poklesly za poslední rok o rekordních 16,3 %. Jde o nejhorší recesi na trhu nemovitostí v posledních desetiletích. Znamená to, že je ideální doba pro investice do bydlení v USA?

Meziroční pokles cen


V úterý 30. 9. 2008 byly zveřejněny výsledky Case-Shiller 20-city housing indexu společnosti The Standard & Poor's, na jehož výsledky nedočkavě čekala celá řada odborníků nejen ve Spojených státech. Index dlouhodobě sleduje vývoj cen nemovitostí ve vybraných amerických městech již od roku 2000. Na světlo světa se dostaly výsledky vývoje cen za období od července minulého do července tohoto roku. Ukázalo se, že průměrné ceny nemovitostí ve zkoumaných městech poklesly o 16,3%. Hodnota překonala předpovědi, které počítaly s poklesem o 2% nižším. Z pohledu historie indexu se jedná o pokles cen rekordní. Od června 2006, kdy byly ceny bytů na svém maximu, ceny poklesly o více než 20%.


Menší verze indexu nazvaná 10-city housing s vybranými deseti městy ukázala meziroční propad cen o 17,5%. Od cenového vrcholu v roce 2006 došlo k poklesu o celých 21%!

Klesající trend se zpomaluje

Žádné z měst za sledované období nezaznamenalo růst cen alespoň ve čtyřech po sobě jdoucích měsících. Přesto se tempo poklesu cen zpomaluje a zatímco například pokles cen v období květen až červenec byl 2,2%, za období únor – duben spadly ceny o více než dvojnásobek. Neznamená to však, že by se situace vyvíjela růžově. Krize je podle dalších indikátorů, jako jsou například prodeje nemovitostí, stále v plném proudu.

Nejvyšší pokles cen ve městě hazardu

Největší propad cen zaznamenalo Las Vegas s téměř o 30% nižšími cenami. Phoenix skončil s druhým největším poklesem cen o 29% a Miami o 28%. Nejlépe ze sledovaných měst skončily Atlanta, Boston, Dallas, Denver a Minneapolis, které dokonce v posledních měsících zaznamenaly mírný růst cen.

Prodeje a výstavba nemovitostí

Prodej stávajících nemovitostí zaznamenal pokles o 2,2% v srpnu oproti červenci tohoto roku. Od září 2005, kdy byly prodeje na dlouholetém maximu, poklesly o celých 32%.

Výstavba nových nemovitostí klesá od prvního čtvrtletí roku 2006. Developeři a stavební společnosti od roku 2006 hlásí ztráty kolem 19 mld. USD. Zároveň se chystají oslovit zákonodárce, aby nechali projít návrh na daňový dobropis ve výši 15 000 USD pro všechny zájemce o nové bydlení namísto dosavadního stimulu 7 500 USD, který měl oživit slabou poptávku, ale neukázal se jako dostatečně účinný.

Závěr

Americké nemovitosti v letech 2001 – 2005 přilákaly mnoho investorů, kteří se nechali zlákat rostoucími cenami, které v těchto letech dosahovali stále nových rekordních maxim. V roce 2006 se však začala projevovat krize na trhu nemovitostí, nejhorší od druhé světové války.

Spojením hospodářského útlumu spolu s klesajícími cenami a vyvlastňováním domů z důvodu nesplácení hypoték se nemovitostní trh USA dostal do nezáviděníhodné situace. Ceny nemovitostí padají a zároveň se očekává jejich další pokles cen, tudíž lze tvrdit, že na investice do nemovitostí je vhodné si počkat.

Podle ekonomů nelze s opětovným růstem cen počítat dříve než příští rok na jaře. Samotní Američané se do nákupů nemovitostí nehrnou. Nechtějí nakupovat kvůli obavám z dalších poklesů cen. K jistému oživení na straně poptávky přesto již došlo díky nižším cenám nemovitostí a příznivým úrokovým sazbám.

Anketa

Uvažujete o koupi nemovitosti v USA?

Ano, jako investici. (48)
 
Ano, jako druhé (rekreační) bydlení. (143)
 
Ne. (108)
 
Ještě nevím. (22)
 Celkem hlasovalo 321 čtenářů

USA: Rekordní pád cen nemovitostí. Vhodný čas pro nákup? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »