Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


USA stále bojují s nelegálním zabavováním nemovitostí

Autor: Daniel Kuchta | 06.02.2012 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
USA stále bojují s nelegálním zabavováním nemovitostí

Poté, co se v letech 2007 a 2008 pro většinu majitelů domů rozplynul jejich sen o vlastním bydlení, nastalo období rozčarování nad tím, jak lehce mohou o vlastní bydlení přijít. Banky při zabavování nemovitostí nebraly ohledy na nikoho a o střechu nad hlavou přišli i ti, kteří v tom byli nevinně. O vyřešení problému se usilují USA již několik let, ale řešení je stále v nedohlednu.

Poté, co realitní bublina nafukovaná několik let, v USA v roce 2008 praskla, octlo se velké množství majitelů domů s hypotékami, převážně těmi málo kvalitními, ve velkých problémech. Lidé bez příjmů najednou zjistili, že dluží za svůj dům více, než si půjčili a hodnota nemovitosti ani zdaleka nestačí na pokrytí celého dluhu. Banky tuto situaci začaly řešit poměrně nekompromisně a přistoupily k zabavování domů, které ale byly ve většině případů prakticky neprodejné a banky z jejich zabavení neměly prakticky žádný zisk.

Situace se ale po času poněkud vymkla kontrole, a tak jak banky přistupovaly v době největšího boomu na realitním trhu nezodpovědně k poskytování hypoték, stejně tak přistoupily také k jejich zabavování. Úředníci vyplňovali formuláře o zabavení jako na běžícím pásu, prakticky automaticky, bez toho, aby si pořádně ověřili všechny dokumenty a začalo tak docházet k tomu, že o svou nemovitost přišli i ti lidé, kteří o ní přijít nemuseli. Banky zkrátka zneužily situaci, kdy se na trhu objevovalo stále více lidí, kteří měli dlouhodobé problémy se splácením svých dluhů, a to i přes finanční pomoc od státu.

Prodej exekučně zabavených nemovitostí v současné době tvoří v průměru asi pětinu celkového počtu prodaných nemovitostí v USA, což je sice čtyřikrát více než před krizí, ale je to méně, než na začátku krize, kdy to bylo až kolem 37 %.

V roce 2010 se pak situace stala natolik neudržitelnou, že všech 50 států se rozhodlo vyšetřit největší banky z údajných podvodů při zabavování nemovitostí u klientů, kteří měli problémy se splácením. Uvažovalo se dokonce nad celostátním moratoriem na zabavování hypoték, k němuž ale nakonec nedošlo, protože silný tlak lobbystických skupin dokázal přesvědčit americkou vládu o tom, že to bude mít katastrofický vliv na nemovitostní trh v USA.

Bohužel počty případů zabavených domů u lidí, kteří se svou nelichotivou situaci snažili řešit a v jejichž případě tím pádem zabavení nebylo legální, se díky tomu stále rozrůstal. Přestože se první zmínky o vyšetřování nelegitimních praktik velkých bank (týkalo se to zejména institucí jako Bank of America, JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citibank, nebo Ally Financial) objevily již koncem roku 2010, do dnešního dne se nepodařilo situaci pořádně vyšetřit a vyřešit.

Banky se snaží celou situaci bagatelizovat a poukazují na to, že přes určité problémy je zde mnoho zabavení, která byla oprávněná. V případech, kdy mohly pochybit, a kdy by mohli poškození klienti dostat nějakou náhradu škody, zase banky argumentují, že tento proces může trvat velmi dlouho kvůli počtu a složitosti jednotlivých případů. Regulační orgány zase nejsou schopny přijít s takovým řešením, které by bylo spravedlivé pro všechny.

V posledních dnes se sice objevily zprávy o žalování pěti zmíněných bank ze strany generálních prokurátorů států New York a Massachusetts a je dokonce připravena dohoda mezi 50 státy USA a bankami, která by tuto situaci mohla řešit. Podle zasvěcených ale nemusí mít dohoda kýžený pozitivní dopad, zejména v případě, že k ní nepřistoupí velké státy, jako jsou Kalifornie a Nevada.

MERS jako trn v oku

Dalším problematickým bodem v případě nezákonných zabavování nemovitostí je elektronický systém registrace hypoték, neboli Mortgage Electronic Registration Systém, zkráceně MERS. Ten byl založen v roce 1997 kvůli zjednodušení, zefektivnění a zejména zrychlení registrace hypotečních úvěrů a administrativy s nimi spojené. Ale jak to tak bývá, dobrý úmysl nemusí vždy skončit kýženým výsledkem. Jedním z problémů je ten, že registr, vlastněný soukromým subjektem (za jehož vznikem stály právě banky Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo, společně s Fannie Mae a Freddie Mac) eviduje prakticky polovinu všech hypoték v USA a banky tento systém prakticky zneužily proti svým klientům při zabavování nemovitostí.

Dalším, mnohem větším, problémem, který s tímto zneužití souvisí, je fakt, že MERS prakticky vystupuje jako vlastník u zmíněné poloviny všech hypoték v USA a tím pádem jako žalobce v případech zmiňovaných zabavení. Mnozí experti, právníci i soudci se dnes ptají, jak je možné, že tato soukromá společnost, která nevydala na hypotéky ani jediný cent, může dnes vystupovat jako vlastník dluhů a také jako žalující strana při zabavování hypoték. Tento systém sice zrychlil celý proces vyřizování půjček a hypoték a také převod mezi vlastníky jednotlivých nemovitostí, ale zároveň celý systém znepřehlednil, což banky zneužily ve svůj prospěch. Problém kolem nelegálního zabavování nemovitostí se tak stal problémem elektronického systému, který se vymknul kontrole. A zatím to vypadá, že jeho k jeho vyřešení bude potřeba mnoho času a trpělivosti ze strany poškozených klientů. Jenom doufejme, že u nás se něco podobného nestane.

USA stále bojují s nelegálním zabavováním nemovitostí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »