Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Útlum ve stavebnictví: krizi pociťují hlavně velké firmy

18.03.2009 11:17 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů

Útlum ve stavebnictví zasáhl hlavně velké firmy. Malé podniky si zatím zakázky díky své pružnosti dokážou obstarat. Oživení v oboru by měl přinést vládní protikrizový balíček.

Pryč jsou časy, kdy stavbaři museli zakázky odmítat, dnes se o ně naopak perou. Stavebnictví vykázalo za loňský rok nejhorší výsledek od konce devadesátých let. „Skutečnost je o něco horší, než jsme předpokládali,“ přiznává prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš. Svaz původně počítal s růstem kolem jednoho procenta, ale celková stavební výroba se vloni zvýšila jen o 0,6 procenta, což je nejnižší nárůst od roku 1999. Tehdy stavebnictví zaznamenalo sedmiprocentní propad.

Výstavba bytů vázne

Výstavba bytů se v Česku propadá. První tři čtvrtletí minulého roku se vyvíjel trh slibně, protože počet dokončených bytů meziročně rostl. Ovšem výrazný propad ve čtvrtém čtvrtletí nakonec celý segment stáhl do propadu o 7,8 procenta. Zájem o nové bydlení podle České komory realitních kanceláří loni klesl o třetinu, banky zpřísnily kritéria po poskytování hypoték i podmínky pro čerpání financování pro developery. „Krize náš obor zasáhla velmi výrazně,“ potvrzuje František Holec, prezident Svazu drobných, malých a středních zaměstnavatelů v oboru stavebnictví. Zastavily se některé velké projekty a bez zakázek jsou najednou stovky subdodavatelů. Propad bytové výstavby o téměř osm procent je prostě znát,“ shrnuje Holec. Například společnost Projekt Sever zastavila přípravy projektu, který počítal s výstavbou více než 1100 bytů a domků v pražských Benicích a Uhříněvsi.

Developeři loni postavili o tři tisíce méně bytů než v roce 2007. Letos to rozhodně nebude lepší. „Současná ekonomická situace přinese další výrazné snížení počtu dokončených bytů. Během několika let se může bytová výstavba propadnout až o 50 procent,“ dodává. Důsledkem tohoto trendu je nedostatek zakázek nejen pro dodavatele, ale i pro celý stavební průmysl.
.
Snížení DPH by trhu pomohlo

Momentálním cílem Svazu podnikatelů ve stavebnictví je podpora poptávky. Některé země již na konci loňského roku přijaly programy na oživení stavebnictví. Například dočasně snížily sazbu DPH u novostaveb. V Belgii dokonce z 21 procent na šest procent. „Jenže česká vláda má obavy, zda by tento krok schválila Evropská komise. Jiné země se buď neptaly, nebo byly odvážnější,“ kritizuje postoj vlády Matyáš. Podle jeho slov je právě přechodné snížení DPH ideální pomůckou pro přečkání krize. „V prosazování této myšlenky budeme pokračovat, protože oblast pozemního stavitelství, jejíž podstatnou část tvoří bytová výstavba, je letos nejvíce ohrožena. Přitom toto odvětví nyní zajišťuje více než 80 procent zakázek pro stavební firmy,“ vysvětluje šéf svazu stavebníků.

Ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty z devatenácti na pět procent u některých služeb s vysokou přidanou hodnotou práce. Stavebnictví do této skupiny patří. Návrh je ovšem zatím ve stadiu diskuze mezi ministry financí členských zemí Evropské unie. Podle odborníků má záměr velkou naději na úspěch. K dohodě by mohlo dojít už na březnovém zasedání ministrů. Ovšem pokud by členské státy dostaly volnou ruku ve snižování sazeb, změna by nejdříve musela projít legislativním procesem v Česku. Z toho je zřejmé, že vývoj ve stavebnictví hned tak neovlivní.

Záchrana: peníze do infrastruktury a úspor energií


Svaz podnikatelů ve stavebnictví doufá, že díky investicím do budování a modernizace dopravní infrastruktury nebude letošní propad stavebnictví tak hrozivý. „Pokud vláda poskytne plánované 93,3 miliardy, pak to bude částka dostačující. Teď jde o to, zda vyčleněné peníze skutečně půjdou na tyto účely, nebo zda se jimi budou hasit jiné rozpočtové problémy,“ dodává Matyáš. Zároveň upozorňuje, že stavebnictví stagnuje nebo se propadá ve všech evropských zemích. Tuzemské firmy proto musí počítat se zesílením konkurenčního tlaku ze zahraničí.

Výraznou injekcí pro oživení trhu bude i státní podpora zaměřená na programy snižování energetické náročnosti budov. Česká vláda kromě slíbených deseti miliard, které by měl z prodeje emisních povolenek do zahraničí získat Fond životního prostředí, počítá se 4,1 miliardy na revitalizaci sídlišť v rámci programu Panel Státního fondu rozvoje bydlení. Další prostředky ještě půjdou z Evropského fondu pro regionální rozvoj. „Věříme, že po schválení vládního protikrizového balíčku, v němž se počítá s několika miliardami korun za zateplování domů, výměny kotlů a tepelných čerpadel, se situace zlepší. V dubnu uvidíme, jaká bude situace. Ale záleží také na tom, jestli budou mít lidé peníze. Už se ukazuje, že se dostávají do problémů,“ říká představitel menších stavebních firem František Holec.

Ovšem malé a střední stavební firmy zatím dopady krize nepociťují tolik jako velké společnosti. „Propad jsme zaznamenali v lednu a začátkem února, ale práce se opět rozběhly a všechno se vrací do starých kolejí. Je pravda, že větší investice se zastavily. Jako subdodavatelé jsme oslovováni méně než dřív, ale kompenzuje se to jinými akcemi,“ říká Roman Gregor z firmy Grapal na Olomoucku. Menší firmy si podle jeho slov práci dokážou najít, neboť jsou pružnější. „Myslím, že se na nás krize nijak neprojeví, zvlášť jestli nastoupí dotace na zateplování domů,“ předpokládá. Jeho firma propustila na konci roku tři zaměstnance, teď už další propouštění neplánuje. Pavel Pravda z firmy CZ-stavby České Budějovice dokonce tvrdí, že mají mnohem víc práce než loni. „Letošního roku se nebojím, protože zakázky už máme nasmlouvány. Polovinu pro větší investory, polovinu pro soukromníky. A rok 2010 zatím neřeším,“ říká Pravda.

Také Jiří Pešina ze společnosti P-stavební z Prahy potvrzuje, že prozatím žádné dopady krize firma nezaznamenala. „Specializujeme se na konečného zákazníka. Ale v budoucnu to určitě znát bude,“ obává se. Jeho firma má sice v současnosti méně práce, ale to je v tomto ročním období podle jeho slov obvyklé. Proto se snaží na dopady krize připravit. „Méně utrácíme, méně investujeme,“ vysvětluje. „Zakázky, které máme nasmlouvány, zatím nikdo neodřekl,“ dodává.

Více čtěte v článku Libuše Frantové " Útlum ve stavebnictví: krizi pociťují hlavně velké firmy " na serveru Profit.cz

Útlum ve stavebnictví: krizi pociťují hlavně velké firmy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »