Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úvěr ze stavebního spoření, nebo hypotéka?

Autor: | 04.12.2008 10:28 | Kategorie: Stavební spoření | Komentáře zakázány komentářů

V souvislosti se současnou ekonomickou krizí se stále více řeší různé možnosti financování bydlení. O pozornost klientů soupeří hypoteční úvěry nabízené bankami a stavební spoření s možností řádných či překlenovacích úvěrů. Zájem o úvěry ze stavebního spoření v současné době vzrůstá, zejména díky vysokým úrokovým sazbám hypoték a bezpečnosti systému stavebního spoření. Pojďme nyní prozkoumat výhody a nevýhody zmiňovaných variant.

Hypoteční úvěr vs. úvěr ze stavebního spoření

Hypotéční úvěr je takový úvěr, který je zajištěn zástavním právem na nemovitost. Stavební spoření je na rozdíl od hypotéky spořícím produktem, avšak lze z něj získat úvěr. Ten nemusíte vždy zajistit nemovitostí. Řádný úvěr ze stavebního spoření můžete získat po určité době spoření a po naspoření 30 – 50 % cílové částky. Jeho velkou výhodou je pevná úroková sazba po celou dobu splácení.

Další variantou je tzv. překlenovací úvěr, neboli meziúvěr, v rámci kterého můžete čerpat peníze hned po uzavření smlouvy. Překlenovací úvěr se klientovi poskytuje na překlenutí doby, než získá nárok na řádný úvěr.

Jistou nevýhodu úvěrů ze stavebního spoření lze spatřovat v tom, že je lze investovat výhradně do bydlení, zatímco některé hypotéky můžete použít na cokoli. Zákon stanovuje účel stavebního spoření na bytovou potřebu, musí se tedy jednat o novostavbu či rekonstrukci nemovitosti určenou na bydlení.

Porovnání cen

Hypotéka je založená na tzv. anuitním splácení, což znamená, že měsíčně splácíte částku, která se skládá z úmoru (vrácená částka dluhu) a úroku (za poskytnutý úvěr). Výše splátky závisí na výši úrokové sazby, době splatnosti a výši nesplacené částky úvěru.   

Řádný úvěr ze stavebního spoření nabízí obvykle velmi nízkou úrokovou sazbu. Meziúvěr je kombinací spoření a úvěru, což znamená, že klient současně pokračuje ve spoření (a časem tak získá nárok na řádný úvěr) a splácí úroky z čerpaného úvěru. Než klient získá řádný úvěr, platí pouze úroky, úvěr nesplácí.

 V případě hypotéky lze získat splatnost až třicet let, což znamená, že jsou měsíční splátky často nižší než splátky meziúvěru. Avšak zejména vzhledem k tomu, že jsou obecně úrokové sazby u hypoték vyšší než u stavebního spoření, zaplatí klient s hypotékou celkově více. Z pohledu celkových finančních nákladů je tedy výhodnější stavební spoření.

Bezpečnost

Bezpečnost stavebního spoření je obecně dána tím, že k financování úvěrů na bytové potřeby používají stavební spořitelny vklady svých klientů, kteří jsou ve fázi spoření. Tento systém je zcela bezpečný a v podstatě nezávislý na akciovém trhu či dalších okolních vlivech.

Další významnou skutečností je, že stavební spoření díky dospořování umožňuje klientovi a jeho uvěrovému specialistovi naplánovat optimální řešení – vzhledem k  finančním možnostem klienta, případně jeho rodiny, rizika mimořádných událostí po dobu splácení závazku atd. Dospořování je vlastně takovou garancí i pro klienta, i pro banku, že se nenechají zlákat na první pohled atraktivním, ale pro klienta rizikovým dlouhodobým řešením/závazkem. Plnit sny je nádherná věc, ale je to o zodpovědnosti vůči svému závazku, vůči svému okolí, vůči nejbližším. A stavební spoření a úvěr ze stavebního spoření ve své architektuře tomuto velmi napomáhají. Stačí se podívat, kde je vlastně počátek momentální krize hypotéčních domů v USA – právě ve 100% hypotékách a neschopnosti klienta garantovat svoje závazky vůči bance po celou dobu splácení úvěru, resp. nemožnosti banky prodat zastavenou nemovitost za „cenu“ úvěru. 

Garance úrokové sazby vs. fixace

Nejen že je systém stavebního spoření bezpečný, ale také umožňuje dlouhodobou neměnnost úrokových sazeb. Například Nízká hyposplátka Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS), úvěrový produkt s nejnižší úrokovou sazbou na trhu, garantuje po celou dobu úvěru neměnnou výši úvěrové sazby u úvěru ze stavebního spoření 3,5 % p.a. V případě hypotéky klient splácí konstantní měsíční částku jen v průběhu zvoleného období tzv. fixace, během kterého banka nesmí klientovi změnit úrokovou sazbu. Na jeho konci stanoví novou výši úrokové sazby v souladu s aktuálními tržními podmínkami, tedy i novou výši předepsané měsíční splátky.

Státní podpora

Nespornou výhodou stavebního spoření je nárok na státní podporu, jejíž výše je u smluv uzavřených před koncem roku 2003 25 % z ročních úspor (maximálně 4500,- za rok) a u smluv uzavřených později 15 % (maximálně 3000,- za rok). Státní podporu lze čerpat každý rok, z čehož vyplývá, že je mimořádně výhodné uzavřít smlouvu o stavebním spoření na konci kalendářního roku.

Úvěr ze stavebního spoření, nebo hypotéka? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů