Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Úvěry ze stavebního spoření: Kdo a kolik čerpá?

Autor: Petr Zámečník | 11.02.2009 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 0 komentářů
Úvěry ze stavebního spoření: Kdo a kolik čerpá?

Stavební spořitelny poskytly v loňském roce dvakrát více úvěrů než hypotéky. Kdo je jejich klientem? A jaké úvěry klienti stavebních spořitelen čerpají nejčastěji a v jaké výši? Na úvěr dosáhnou děti i důchodci.

Stavební spoření, nebo hypotéka?

„Mám si vzít úvěr ze stavebního spoření, nebo raději hypotéku?“ zní poměrně častá otázka lidí zvažující čerpání úvěru na vyřešení vlastní bytové situace. Statistiky hovoří poměrně jasně. Většina klientů, kteří potřebují větší úvěr, volí hypotéku. Naopak na menší investice - zpravidla opravy a rekonstrukce - přichází spíše vhod úvěrování stavební spořitelnou.

V loňském roce poskytly banky podle údajů FINCENTRUM HYPOINDEXu celkem 66 114 hypotečních úvěrů. Stavební spořitelny půjčily téměř dvojnásobku klientům, když poskytly 127 063 úvěrů. Neznamená to ale, že by financovaly o tolik více projektů - u stavebního spoření je poměrně běžné, že klienti čerpají prostředky z více smluv uzavřených na jednotlivé členy rodiny. Na jednu rekonstrukci bytového jádra tak mohou být poskytnuty dva i více úvěrů dokonce i od více stavebních spořitelen.

Průměrná výše poskytnutých úvěrů podporuje dlouhodobou oblibu hypoték na větší investice - zpravidla koupi či výstavbu bytu či domu. Jen v loňském roce činila průměrná výše hypotéky 1,77 mil. Kč. U stavebního spoření se přitom pohybovala kolem 270 tis. Kč.

Řádný, nebo překlenovací úvěr?

Zda využít řádný nebo překlenovací úvěr již není zpravidla otázkou osobního vkusu či jednoduché volby, ale výsledkem dlouhodobého plánování. Využít řádný úvěr lze pouze po splnění podmínek stavební spořitelny nejdříve po dvou letech spoření, kdežto překlenovací úvěr je dostupný téměř na počkání.

Složitější přístup k řádnému úvěru je vykoupen jeho mnohem nižším poskytováním. U jednotlivých stavebních spořitelen v loňském roce čítaly řádné úvěry od řádově jednotek procent po přibližně 20 % všech poskytnutých úvěrů. Bilanci zlepšují až překlenovací úvěry překlápěné na řádné úvěry po splnění podmínek.

Snížená dostupnost řádných úvěrů se podepisuje nejen na jejich množství, ale také na jejich průměrné výši. Získat řádný úvěr je totiž buď otázkou dlouhodobého plánování a spoření vyšších částek, nebo „běžného“ spoření cca 20 tis. Kč ročně a následného spokojení se s úvěrem mnohem nižším. A tak zatímco překlenovací úvěry dosahují průměrných výší kolem 450 až 500 tis. Kč, řádné úvěry se pohybují přibližně na pětině této částky - kolem 100 tis. Kč.

Úvěry ze stavebního spoření: I děti a důchodci

Na úvěry ze stavebního spoření nedosáhnou jen lidé v produktivním věku. Ve statistikách stavebních spořitelen se vyskytují jak penzionovaní, tak nezletilí klienti. V případě penzistů ovšem musí stačit na splácení jejich závazků důchod, případně musí přibrat spoludlužníka či ručitele. Případně musí být stále výdělečně činní. U dětí je situace ještě složitější - žádá za ně jejích zákonný zástupce, zpravidla některý z rodičů. A ten také následně úvěr splácí.

Obě „netradiční“ kategorie z pohledu úvěrů jsou poměrně vzácné i v portfoliích stavebních spořitelen - vyskytují se spíše v řádech desetin procenta, než že by tvořili jádro úvěrových klientů.

Poměr mezi muži a ženami je celkem pochopitelně vyrovnaný. Stavební spoření má „téměř každý“, tak to není příliš překvapivé zjištění. Co lze ale vyčíst ze statistik stavebních spořitelen, je, že ženy častěji čerpají řádné úvěry, než by spoléhaly na úvěry překlenovací. V obou úvěrových kategoriích vedou co do počtu muži, ale u řádných úvěrů s mnohem menším náskokem.

Překvapivé zřejmě není ani zjištění, že klienti čerpající úvěr jsou v průměru starší, než jaký je průměrný věk všech klientů. To by mohlo být vysvětleno také nejčastějším užitím stavebního spoření na financování rekonstrukcí než pořízením nemovitosti - k potřebě rekonstrukce zpravidla nemovitost i její majitel dospějí až časem.

Úvěry ze stavebního spoření: Kdo a kolik čerpá? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (368)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 527 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »