Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


V době dovolených vykradou zloději tisíce rodinných domů i bytů

Každý rok policisté před dovolenými varují: Pozor, v létě prudce stoupá počet vykradených domů a bytů. V loňském roce evidovala Policie ČR 4 446 případů krádeží vloupáním v bytech, z toho na letní měsíce jich připadalo 1225, za celý rok pak bylo vykradeno 6 671 rodinných domů, z toho v létě 1559. „Pravidla, jak zabezpečit by či dům proti vykradení, jsou dobře známá. Ale je překvapivé, že se jimi spousta lidí neřídí. V tomto případě není dobré spoléhat na víru, že mně se něco takového nemůže stát,“ uvádí ředitel produktového managementu pojišťovny Generali Jiří Střelický.

Generali řešila v průběhu července a srpna loňského roku přes 200 krádeží a vloupání do domácností, rodinných domů a rekreačních objektů. Vzniklá škoda přesáhla 2 milióny korun. V roce 2012 bylo podobných případů na 170 za 1,6 miliónu korun. Zda je trend opravdu rostoucí, jak naznačuje meziroční srovnání, ukáže až letošní léto.

Je s podivem, že stále existují lidé schopní nechat klíč od domu nebo bytu na notoricky známých a snadno přístupných místech – pod rohožkou, na zárubni, za oknem. To jsou první místa, která každý zloděj vyzkouší, než se pokusí dostat do bytu násilím.

V posledních letech se pomocníkem zlodějů staly sociální sítě.  „Lidé často na sítích zveřejňují informace o svém soukromí a neuvědomují si, jakým rizikům se tak vystavují. Je sice pochopitelné, že se chtějí pochlubit přátelům, že již za pár dní budou lenošit u moře, ale tahle informace je velice cenná i pro tipaře bytových zlodějů. Navíc v době tabletů a chytrých telefonů lidé sdílejí své fotky přímo z dovolené a zloději se tak lehce ujistí, že vytipovaná rodina je skutečně tisíce kilometrů daleko,“ upozorňuje tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Rizikem jsou v tomto případě také odrůstající ratolesti, zvyklé s přáteli sdílet na sítích úplně všechno. Právě jim by měli rodiče zdůraznit, že není vhodné šířit na facebooku zprávy o odjezdu na dovolenou.

Dobře známá jsou i další pravidla – pokud cennosti a dokumenty před odjezdem na dovolenou neuložíte v trezoru, rozhodně je nenechávejte v bytě na jednom místě. Máte tak větší šanci, že nepřijdete o všechno. Stejně tak klíčky od auta a technický průkaz by neměly ležet na viditelném, dobře přístupném místě. Mimochodem – víte, že bytoví zloději jsou zvyklí podívat se také do ledničky, neboť podle jejich zkušeností tam lidé často „schovávají“ cenné věci. 

Na vašem bydlišti nesmí být na první pohled patrné, že zůstalo opuštěné. Nezatahujte žaluzie a pečlivě uzavřete všechna okna. Bezpečnostní fólie na okna a kvalitní bezpečnostní zámky na dveře jsou také na místě. Pojišťovny tyto prvky v případě sjednávání smlouvy o pojištění domácnosti vyžadují. „Podle výše pojistné částky a tedy hodnoty chráněných věcí je klient povinen si zabezpečit svoji domácnost. Čím vyšší pojistná částka, tím kvalitnější zabezpečení požadujeme. Kromě toho samozřejmě musí klient některé věci splnit vždy, bez ohledu na výši pojistné částky. Jde o takzvané minimální zabezpečení, například uzamčení dveří, uzavření oken, jsou-li otevíratelné zvenčí, tak i uzamčení a podobně,“ vysvětluje ředitel produktového managementu pojišťovny Generali Jiří Střelický. Pokud by totiž zloděj nemusel prokazatelně překonat překážku – dveře by byly odemčené, nebo okno otevřené, nemusí pojišťovna poskytnout pojistné plnění.

Dobrým pomocníkem jsou časové spínače, které dokáží v naprogramovanou hodinu rozsvítit světlo, případně zapnout televizi, a pak vše opět vypnout. Ideální ovšem je svěřit klíče spolehlivým přátelům, kteří vyberou poštu ze schránky a byt pravidelně zkontrolují. 

Být připraven a zajistit si dovolenou v klidu také znamená domácnost pojistit. Pojišťovna Generali nabízí například Pojištění domácnosti s asistencí. „Je určeno pro pojištění vybavení a zařízení trvale obývané domácnosti bez ohledu na to, zda se tato domácnost nachází v rodinném, činžovním nebo panelovém domě. Pojištění se vztahuje na veškeré zařízení domácnosti, věci sloužící jejímu provozu i na věci osobní potřeby členů domácnosti. Jeho součástí je zdarma Domácí asistence. Pokud se chystáte trávit dovolenou v kempu, může se hodit i připojištění klíšťové encefalitidy. Za 100 korun pro všechny osoby uvedené na pojistné smlouvě, “ uzavírá Jiří Cívka z pojišťovny Generali. V případě komplexní pojistky jsou domácnosti klientů zabezpečeny nejen v případě vloupání, ale také v případě živelních katastrof, požáru, při škodách způsobených vodou i v dalších případech.

Desatero před odjezdem na dovolenou

  1. Nerozhlašujte do světa termín své dovolené, ani mezi známými, ani na sociálních sítích.

  2. Vysvětlete dětem, že i ony by se toho měly vyvarovat.

  3. Pořiďte si spínač na světla, který vytvoří iluzi užívané domácnosti. 

  4. Šperky, cennosti, starožitnosti a doklady uložte do bezpečnostní schránky nebo trezoru, případně je rozdělte na více částí a uschovejte.

  5. Zrušte pravidelné dodávky zboží do domu.

  6. Poproste spolehlivého přítele, aby vám vybíral schránku a kontroloval byt či dům.

  7. Zkontrolujte všechna okna i dveře, jsou-li řádně uzamčena a zajištěna a to i okénka u spíže, toalety a podobně. V případě rodinného domu nezapomeňte na okna do sklepa či na půdu.

  8. Nezatahujte žaluzie, závěsy či rolety.

  9. V okolí rodinného domu ukliďte žebříky, případně nástroje, které by mohly zloději pomoci vloupat se dovnitř.

  10. Dobře uschovejte klíče od auta a případně i doklady k drahým domácím spotřebičům.

V době dovolených vykradou zloději tisíce rodinných domů i bytů >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »