Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


V dubnu bylo vyhlášeno 1 523 osobních bankrotů, nejvíce za posledních 13 měsíců

04.05.2016 09:48 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: osobní bankroty CRIF

Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se meziročně snížil o 7 % (Tisková zpráva: CRIF)

V dubnu letošního roku bylo vyhlášeno 80 bankrotů obchodních společností, 690 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 1 523 osobních bankrotů. Oproti březnu je počet bankrotů vyšší ve všech kategoriích. Naopak počet bankrotů za posledních 12 měsíců je ve všech sledovaných kategoriích nižší než v předcházejícím období. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz společnosti CRIF obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

V dubnu roku 2016 bylo vyhlášeno 80 bankrotů obchodních společností a 690 bankrotů fyzických osob podnikatelů, z nichž tvořilo 93 % případů oddlužení. Počet bankrotů se v obou kategoriích oproti minulému měsíci zvýšil. V případě obchodních společností jde o nárůst o 6 bankrotů, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se zvýšil oproti březnu o 126 a byl tak nejvyšší od července 2015.

Oproti březnu se však snížil počet návrhů na bankrot obchodních společností, kterých bylo podáno 146, tedy o 16 méně než o měsíc dříve. Počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů se o tři zvýšil na 839 návrhů.

Za poslední rok, tedy v období od května 2015 do dubna 2016 bylo vyhlášeno 916 bankrotů obchodních společností, což je o 255 méně než v předchozím období. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů dosáhl za poslední rok 7 649 bankrotů, což je o 597 bankrotů, respektive 7 % méně než v minulém období. Počet bankrotů po odpočtu oddlužení se potom ve stejném období meziročně snížil o 24 %.

„V dubnu jsme pozorovali pokračující pozitivní trend meziročního poklesu bankrotů fyzických osob podnikatelů. V lednu letošního roku došlo vůbec poprvé od roku 2008 k jejich meziročnímu poklesu, který činil 1 %. V únoru již tento pokles činil 3 % a v březnu a dubnu shodně 7 %. Pokles bankrotů po odpočtu oddlužení se potom prohloubil z lednových 17 % na dubnových 24 %, což je také pozitivní zpráva,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Oddlužení fyzických osob podnikatelů probíhá stejným způsobem jako osobní bankrot. Dlužník musí před soudem prokázat, že je schopný splatit během 5 let minimálně 30 % svých závazků vůči věřitelům. Ti také musí s touto formou vypořádání souhlasit. Není přitom podstatné, jestli jde o dluhy z podnikání nebo jiné závazky. Oproti tomu bankrot fyzické osoby podnikatele probíhá stejným způsobem jako bankrot obchodní společností. Na majetek dlužníka je vyhlášen konkurz a z výnosů zpeněžení tohoto majetku jsou poměrným způsobem vypořádány nároky věřitelů, kteří se do konkurzu připojili. „Na oddlužení fyzické osoby podnikatele obvykle věřitelé přistoupí, pokud hrozí, že návrh na konkurz bude zrušen pro nedostatek majetku dlužníka. Pětileté období pak věřiteli dává šanci, že alespoň část z jeho pohledávek za dlužníkem bude splacena,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (1 042 bankrotů) a ve Středočeském kraji (907 bankrotů). Nejméně to bylo v kraji Vysočina (280 bankrotů) a ve Zlínském kraji (302 bankrotů).      

Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů snížil v sedmi krajích, nejvíce to bylo v Pardubickém kraji (- 23 %) a v Ústeckém kraji (- 22 %). K nejvyššímu růstu došlo ve Středočeském kraji (+ 14 %) a v Jihomoravském kraji (+ 11 %).

Osobní bankroty

V dubnu bylo vyhlášeno 1 523 osobních bankrotů, což je o 266 více než v březnu a zároveň nejvíce od března minulého roku. V dubnu bylo také podáno 1 714 návrhů na osobní bankrot, což je o 42 více než v březnu.

Od května roku 2015 do dubna roku 2016 bylo vyhlášeno 16 373 osobních bankrotů (o 1 316 méně než v předchozím období). Meziročně se počet osobních bankrotů snížil o 7 %. O stejné procento se snížil také počet návrhů na osobní bankrot, kterých bylo podáno 19 538, což je o 1 422 méně než v předešlém období.

„Meziroční pokles počtu návrhů na osobní bankrot se stejně jako meziroční pokles vyhlášených osobních bankrotů mírně snižuje. Zda bude zpomalování nadále pokračovat, nelze v tuto chvíli odhadovat, nicméně vysoké hodnoty z let 2013 a 2014 se opakovat nebudou,“ dodává Věra Kameníčková.

Na 10 000 obyvatel připadlo v posledním roce 15,6 osobních bankrotů. Více to bylo v Karlovarském kraji (29 bankrotů) a v Ústeckém kraji (29,5 bankrotu). Méně než průměr vykázal kraj Vysočina (7 bankrotů) a Praha (9 bankrotů).

V dubnu bylo vyhlášeno 1 523 osobních bankrotů, nejvíce za posledních 13 měsíců >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »