Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


V jednotlivých regionech ČR si lidé platí na životní pojištění velmi rozdílné částky

Autor: | 27.05.2010 12:27 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Přístup lidí ke dlouhodobému spoření v podobě životního pojištění se v jednotlivých regionech České republiky velmi liší. Zatímco na Českobudějovicku a v jihomoravském regionu se průměrné pojistné připadající na jednu smlouvu životního pojištění pohybuje v současnosti podle statistik ČSOB Pojišťovny okolo osmi tisíc korun ročně, v Praze přesahuje 12 000 korun a na Olomoucku se blíží dokonce 13 000 korunám.

„U soukromých životních pojištění, u nichž lze zaplacené pojistné částečně odečíst od daně z příjmu, je z daňového hlediska nejvýhodnější spořit ročně právě dvanáct tisíc korun, což je strop, který lze ještě odečíst. Z tohoto pohledu se naši klienti v Praze, na Olomoucku. ale také třeba v západních Čechách chovají velmi racionálně, naproti tomu lidé v ostatních částech země využívají možnosti daňových úlev jen zčásti,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize životního pojištění ČSOB Pojišťovny Wim Guilliams. Díky daňovým odpočtům mohou klienti pojišťoven, kteří mají sjednané soukromé životní pojištění, ušetřit až 1 800 korun ročně.

Výše pojistného, které si klienti ČSOB Pojišťovny v jednotlivých regionech na životní pojištění platí, nesouvisí jednoznačně s výší průměrné mzdy, nelze tedy jednoznačně říct, že v místech, kde jsou průměrné mzdy vyšší, si lidé mohou dovolit i kvalitnější pojistnou ochranu. Například průměrná mzda na Olomoucku patří dokonce k nejnižším v republice. „Rozdíly mezi regiony souvisí spíše s obecným postojem lidí k ochraně před životními riziky a k finančním produktům vůbec. Dlouhodobě platí, že ochota lidí uzavírat životní pojištění je například na Ostravsku či v severních Čechách oproti jiným částem země nižší,“ řekl Wim Guilliams.

Do výše uvedených statistik průměrného pojistného v jednotlivých regionech byly zahrnuty tzv. běžně placené smlouvy uzavřené za poslední rok, tedy smlouvy, u nichž klienti platí pojistné v pravidelných ročních nebo častějších splátkách. Kromě nich existují ještě smlouvy

s pojistným placeným v jedné částce na počátku trvání pojištění, u nichž bývá pojistné mnohonásobně vyšší a pohybuje se obvykle ve statisících nebo i milionech korun. Těchto pojistek je však v porovnání s běžně placenými smlouvami jen relativně malý počet. Také u jednorázových životních pojištění je přitom podle aktuálních statistik ČSOB Pojišťovny nejvyšší průměrné pojistné na Olomoucku – přes 430 000 korun na jednu smlouvu, přes hranici 400 000 korun se dostala i Praha. Na opačném pólu figurují západní a severní Čechy s necelými 200 000 korunami na jednu pojistku.

Pozitivním trendem je, že průměrné pojistné u běžně placených i jednorázově placených životních pojištění v posledních letech trvale roste a v porovnání se stavem před pěti roky je nyní zhruba dvojnásobné. I přesto však lidé v Česku vynakládají na životní pojištění jen zlomek toho co lidé v západní Evropě.Pozn.: Použité regionální členění odpovídá struktuře pobočkové sítě ČSOB Pojišťovny, která se blíží dřívějšímu členění ČR na 8 krajů. Průměrné pojistné bylo spočteno na základě údajů ze smluv uzavřených ta poslední rok.

V jednotlivých regionech ČR si lidé platí na životní pojištění velmi rozdílné částky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »