Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


V únoru si banky spravily chuť. Sazby míří na rekord

Autor: GOLEM FINANCE | 24.03.2014 15:16 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: rekord úrokové sazby

Tuzemské banky v letošní únoru poskytnuly 5842 hypoték v celkovém objemu 9,519 mld. Kč*, takže průměrná výše hypotečního úvěru činila v únoru 1 629 452 Kč, jak vyplývá ze statistik serveru hypoindex.cz, který dlouhodobě monitoruje počty a objemy reálně sjednaných hypoték.

V meziročním srovnání objem i počet poskytnutých hypoték rostl o více než 10 procent, v meziměsíčním srovnání objem vzrostl dokonce o 2,5 miliardy korun, což v procentuálním vyjádření znamená nárůst o 37 %.

golem-rekord-140324-01  

Vysvětlení skokového nárůstu jak objemu, tak počtu poskytnutých hypoték je nasnadě. V lednu trh poznamenalo výrazné ochlazení obchodních aktivit bank související s implementací nového občanského zákoníku. Objem poskytnutých hypoték také díky tomu klesl na 3leté minimum, když celková suma nedosáhla ani 7 miliard korun. Během února se již situace stabilizovala, banky se vrátily do starých kolejí, začaly hýbat s úrokovými sazbami, spustily nové kampaně a výsledkem je suma hypoték přesahující 9,5 mld. Kč, a nový únorový rekord. V součtu za oba měsíce objem sjednaných hypoték činí 16,5 miliardy korun, tedy jen o půl miliardy méně, než ve stejném období loňského roku, jak ilustruje graf č. 5.

Podobně jako v předchozích letech hraje důležitou roli v interpretaci zveřejňovaných dat faktor refinancování. Vzhledem k nižšímu refinančnímu potenciálu odhadujeme podíl refinancování pro letošní rok zhruba na úrovni 31 %. Po očištění zveřejněných dat o „recyklované hypotéky“ objem nových hypoték činí 11,4 mld. Kč, což je více než v loňském roce. Přesná čísla zachycující míru refinancování by měla v průběhu letošního roku zveřejnit Česká národní banka, která konečně začala data o tomto segmentu od jednotlivých bank sbírat.

golem-rekord-140324-02  

Sazby prolomí loňská minima

V únoru došlo k potvrzení naší predikce, kdy jsme na základě vývoje indexu nabídkových úrokových sazeb (GOFI 70) předpovídali, že průměrná úroková sazba reálně sjednaných hypoték klesne ke 3 procentům. Hodnota ukazatele HYPOINDEX aktuálně činí 3,01 % (m/m – 0,7 p.b.). Nabídkové sazby však i nadále klesají, index GOFI 70 již prolomil historická minima a to samé čeká podle našeho názoru i HYPOINDEX. Ten svého minima – 2,95 % dosáhl v červnu 2013 a tento rekord je nyní v ohrožení.  

golem-rekord-140324-03  

Stavební spoření propadlo

Stavební spořitelny v únoru půjčily svým klientům podprůměrných 2,253 miliardy korun, což je jeden z nejhorších výsledků od ledna 2011. Loni ve stejném období suma sjednaných úvěrů činila 3,03 mld. Kč, meziroční pokles v objemu sjednaných úvěrů tak činí 26 %. Největší část ze zmíněných 2,3 mld. Kč tvoří podíl Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) s 1,22 mld. Kč. S odstupem následuje Raiffeisen stavební spořitelna s 0,45 mld. Kč, Stavební spořitelna České spořitelny (0,36 mld. Kč) Modrá pyramida (0,17 mld. Kč) a Wuestenrot stavební spořitelna (0,06 mld. Kč).

Trh financování bydlení

Společně hypoteční banky a stavební spořitelny v prvních dvou měsících letošního roku sjednaly úvěry na bydlení v celkové hodnotě 21,7 mld. Kč, přičemž poměr hypoték a úvěrů ze stavebního spoření je zhruba 1:3 ve prospěch hypoték.

golem-rekord-140324-04  

Podle našeho prvotního odhadu, který budeme v průběhu roku korigovat, by letos objem sjednaných hypoték mohl dosáhnout zhruba 150 miliard korun a produkce stavebních spořitelen, pokud byl únor pouze výkyvem, by se díky stabilizaci prostředí mohla přiblížit 50 miliardám korun. V celkovém souhrnu letošní rok představuje potenciál cca 200 miliard korun, přičemž v tomto odhadu je započtena také produkce bank neposkytujících svá data Ministerstvu pro místní rozvoj ani hypoindexu (mBank, Oberbank, WSPK, Fio banka).     

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR)

V únoru si banky spravily chuť. Sazby míří na rekord >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »