Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vánoce na splátky

Vánoce na splátky

Z obchodů i na internetu se valí nabídky výhodných nákupů. Podlehnout nákupnímu šílenství je více než snadné. A navíc – nemusíte dnes zaplatit vůbec nic, o vše se postará nákup na splátky. Kolik ale stojí? A proč se mu vyhnout?

Vánoce se staly svátky nákupního šílenství. Hlavně pořídit co nejvíce dárků, abychom přesvědčili ostatní, jak je máme rádi. Ať to stojí, co to stojí. A když se peněz nedostává, vždy se objeví nějaký úvěr, půjčka či prodej na splátky. Zadlužovat by se ale lidé měli s rozumem.

Základním pravidlem pro rozumné zadlužování je, že by splatnost úvěru neměla přesáhnout životnost pořizované věci. Tím z úvěrového trhu zcela vypadávají dovolené, ale i další zážitkové příležitosti. Těmi jsou i Vánoce, pokud si v domácnosti nekoupíte vybavení, které budete dlouhodobě využívat. A pak je tu samozřejmě otázka ceny.

1/10 + 10 splátek po 1/10

Jedním z nejčastějších nacenění splátkového prodeje je úhrada 10 % ceny zboží při nákupu a dalších deset splátek po 10 %. Opticky taková půjčka vypadá dobře. Vždyť zaplatíte jen 10 % navíc k ceně zboží! Ovšem náklady úvěru jsou mnohem vyšší.

Při půjčce 1/10 + 10 splátek po 10 % máte půjčeno jen 90 % ceny zboží. Navíc každý měsíc se snižuje objem půjčených peněz. A krom toho bývá k půjčce povinné pojištění schopnosti splácet, které sice často v případě potřeby selhává, ale bez něj obchod není možné uskutečnit.

Kupříkladu internetový obchod Alza.cz nabízí tuto půjčku od společnosti Cetelem s pojištěním schopnosti splácet, za které si v modelovém příkladu, kdy cena zboží činí 10 000 Kč, připlatí ke každé splátce 49 Kč. Při úrokové sazbě 23,56 % se dostává roční procentní sazba nákladů (RPSN) na 26,27 %! A to stále při navýšení 10 %.

0 % předem + 24 splátek po 5 %

Při delším úvěru narůstá míra přeplacení (navýšení). Je to pochopitelné – peníze má klient půjčené delší dobu. Zato velmi často klesá úroková míra a RPSN. Při nákupu zboží za 10 000 Kč činí splátka 500 Kč a celkově klient přeplatí 20 % z výše úvěru. Splátková společnost se ale v takovém případě spokojí již s úrokovou sazbou 18,16 %, a pokud je zakomponováno pojištění, vyšplhá se RPSN na 19,75 %.

Z čistě finančního pohledu je tak splátka 0 % předem + 25 splátek po 5 % levnější než předešlá diskutovaná varianta.

5 % předem + 24 splátek po 5 %

Varianta 5 % předem a dalších 24 splátek po 5 % z ceny zboží je pochopitelně dražší než předešlá. Nabízí ji např. Home Credit na internetovém obchodě CZC.cz. K tomu dává odklad první (pravidelné) splátky o 2 měsíce, což celý výpočet nákladů ještě komplikuje. Úvěr není splacen za 2 roky, ale za 2 roky a 2 měsíce.

Úroková sazba úvěru 5 % + 24×5 % dosahuje RPSN výše 23,9 %. I tak je z finančního hlediska levnější než úvěr 1/10 + 10×10 %.

0 % předem + 10 – 48 měsíců s odkladem na 3 měsíce

Mall.cz ve spolupráci s Cetelem vytvořil předvánoční akci platnou do 31. 12. 2015, kdy můžete nakoupit s 3měsíčním odkladem splátek a dobou splácení 10 až 48 měsíců. Zájemce se dozví, že více se dočte v záložce „Spočítat splátky“ u jednotlivých produktů.

Při výběru zboží za 31 295 Kč a 10 měsících splácení vychází splátka na 3 656 Kč měsíčně, což odpovídá RPSN 26,75 % při navýšení 16,82 %. Při maximální délce splácení klesne splátka na 1 070 Kč a RPSN mírně vzroste na 26,80 % a klient by přeplatil 56,4 % ceny zboží.

Pozor na „Standardní úvěr“

Způsobů splátkového prodeje může být mnohem víc. I při klasickém nákupu je možné zažádat o „Standardní úvěr“. Jeho využití je ale ještě méně vhodné než využití klasického splátkového prodeje. Např. z dílny Home Credit na CZC.cz stojí (vyjádřeno v RPSN) 31,9 až 58 %!

Jsou ale i levnější. Např. na Alza.cz lze od Cetelem získat „Spotřebitelský úvěr s možností odkladu“ s RPSN i 28,39 %.

Podpora prodeje aneb Kdy se nákup na splátky může vyplatit

Obecně je nákup na splátky drahou záležitostí. Úvěrová společnost má jen malou možnost si klienta prověřit (zpravidla nevyžadují výpis z účtu ani potvrzení o příjmu, ale jen shlédnou úvěrové registry), protože jednou z výhod splátkového prodeje je jeho rychlost. Ostatně cílem poskytování těchto úvěrů je podpořit impulsivní prodej – něco se vám zalíbí, chcete si to koupit, ale zrovna nemáte dostatek peněz.

Občas se ale nákup na splátky využívá k podpoře samotného prodeje a náklady úvěru na sebe převezme prodejce na úkor své marže. Jedním z aktuálních příkladů je půjčka „Zóna 0% úroků – 100% úroků zpět“ nebo „Na 2 splátky s 0% úrokem” od Home Credit na CZC.cz. V prvním případu se jedná o úvěr na 11 měsíců s měsíční platbou 10 %, ovšem po splnění podmínek vrátí Home Credit zaplacené úroky (10 %) na kreditní kartu. Jinak je ale RPSN přibližně 21,3 %.  Ve druhém případě klient může zboží odnést ihned a zaplatit ho ve dvou následujících měsíčních splátkách. Obě akce jsou ale časově omezené (první do konce ledna, druhá do konce prosince).

Ani v případě úvěru zdarma by člověk neměl ztrácet ostražitost. Může se dostat do finančních potíží, které znemožní řádné splácení půjčky, navíc je vždy vhodné provést srovnání ceny (zejména dražšího) zboží s konkurencí. Levný úvěr může být plně zaplacen vyšší cenou kupovaného produktu.

Anketa

Využíváte nákupy na splátky?

Ano. (3)
 
Ne. (6)
 Celkem hlasovalo 9 čtenářů

Vánoce na splátky >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

CETELEM ČR, a.s.

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »