Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vaše příběhy: Chcete prodat byt? Vraťte státní příspěvek stavebního spoření!

Vaše příběhy: Chcete prodat byt? Vraťte státní příspěvek stavebního spoření!

Financování koupě bytu i jeho rekonstrukce překlenovacím úvěrem se stalo krajně nevýhodné. Kvůli obstrukcím ČMSS při jeho následném prodeji. Abyste i při prodeji mohli úvěr splatit, donutí vás spořitelna zrušit i spořicí účet – a vrátit státní příspěvek.

Uzavřít smlouvu o překlenovacím úvěru je jako strčit hlavu do jámy lvové. Tak si alespoň připadá náš čtenář, který po necelých šesti letech chtěl úvěr předčasně splatit. Podmínky mimořádné splátky Českomoravská stavební spořitelna (Liška) lišácky změnila – a zpřísnila.

Náš čtenář chtěl překlenovací úvěr od Lišky mimořádně splatit z důvodu prodeje bytu, který úvěrem financoval. Zároveň ale chtěl i nadále spořit. Se smlouvou uzavřenou v roce 2008 ještě nesplňoval časový test, a tak by musel vracet státní příspěvek. Koncem roku 2013, kdy žádost o předčasné splacení podával, ještě netušil, že uvízne v pasti.

Připomeňme jen, že v roce 2008 to byla Českomoravská stavební spořitelna, která pořádala kampaň na refinancování hypotečních úvěrů úvěrem ze stavebního spoření. Neopomněla přitom zdůraznit výhody úvěrů ze stavebního spoření, jakými je vedle stálé úrokové sazby i možnost kdykoli učinit mimořádnou splátku. Bohužel již nezmínila, že toto se týká pouze řádných úvěrů, nikoli úvěrů překlenovacích.

V době kampaně na refinancování hypoték stavebním spořením ovšem nabízela Liška i mimořádnou splátku překlenovacího úvěru bez poplatku. „Jen“ si v obchodních podmínkách ponechala noticku, že překlenovací úvěr lze předčasně splatit pouze se souhlasem stavební spořitelny. Zdánlivě formální ustanovení podmínek se stalo fatálním pro nespočet klientů. Získání souhlasu bylo skutečně formálním aktem, spořitelna s ním nešetřila. Pak se ale situace změnila a s ní i přístup ČMSS.

Aby toho nebylo málo, Liška změnila podmínky hned dvakrát. Nejprve v roce 2012 začala vyžadovat relevantní důvod pro splátku úvěru – rozvod, rozchod, úmrtí či prodej nemovitosti. V ostatních případech požadovala ukončení i spoření a zaplacení poplatku 5 % z cílové částky. Navíc obchodní zástupci spořitelny ještě měli možnost svým klientům vyjít vstříc.

O rok později podmínky dále zpřísnila. Zrušení smlouvy o spoření se stalo podmínkou a souhlas s ukončením překlenovacího úvěru získali pouze lidé při řešení výjimečných životních situací (rozvod apod.), při prodeji nebo při refinancování v rámci ČMSS a navýšení úvěru alespoň o 500 tis. Kč. A v této situaci se ocitl náš čtenář.

Náš čtenář sepsal a odeslal výpověď smlouvy o překlenovacím úvěru koncem listopadu loňského roku. Formulář smlouvy se ho ještě explicitně ptal, zda chce s překlenovacím úvěrem zrušit i spoření. Nechtěl, a tak zaškrtl příslušnou variantu.

V polovině prosince mu ČMSS odpověděla, že výpověď nesplňuje všechny náležitosti. Má kontaktovat jinou poradkyni Lišky a žádost doplnit. Koncem prosince tak učinil a doplněnou žádost odeslal. Do 20. ledna tohoto roku zůstala bez odpovědi, proto se dotázal, zda jsou nyní již informace dostačující. Nebyly.

Lišce chybělo číslo vkladového účtu, který chtěl náš čtenář zachovat a dál spořit. V současné době ČMSS neumožňuje splacení meziúvěru se zachováním vkladového účtu,“ oznámila spořitelna v odpovědi.

Čtenářovy snahy dopátrat se odpovědí, na základě čeho ho nutí stavební spořitelna zrušit i účet, na který chce dále spořit, byly marné. Píše:

„Najít kontakt na kompetentního pracovníka v pražské centrále, který by bez obstrukcí a kliček odpověděl na jasně definované otázky, je nadlidský úkol. Na oficiálních stránkách ČMSS jsou k dispozici pouze kontakty na „finanční poradce“ zastupující ČMSS. Těm nezbývá nic jiného než brát rozhodnutí z centrály ČMSS jako „Písmo Svaté“, jelikož nejsou schopni tato rozhodnutí ze své pozice zdůvodnit. Zákaznická linka vás nechá klidně i 15 minut čekat. Neprostupná hradba pražské centrály ke kompetentním pracovníkům je překonatelná pouze (ne)šťastnou náhodou. Institut ombudsmana v takovéto instituci považuji za zcela zbytečný. Falešný pocit, že by se snad ve sporu klienta se spořitelnou postavil proti chlebodárci, může mít jen úplný naiva.“

Odpověď poskytl až advokát, na kterého se čtenář obrátil. Shrnu-li to, sankce za samotné předčasné splacení není, ale protože je to ČMSS, která si může libovolně zvolit, zda Vám poskytne souhlas s předčasným splacením či nikoli, váže jej na podmínku ukončení stavebního spoření, které je pro Vás nevýhodné,“ uvádí právník a dodává: „Byť je shora uvedený postup pro klienty slušně řečeno nepříznivý, není v rozporu se zákonem.“

Náš čtenář nakonec úvěr předčasně nesplatil. Budu muset zaplatit pokutu za nerealizovaný prodej bytu v řádech tisícikorun. Pokud bych přistoupil na požadavky ČMSS, přišel bych řádově o desítky tisíc korun,“ uzavírá.

Stavební spořitelny žijí ze státem (rozumějte „z peněz daňových poplatníků“) podporovaného produktu. Jak mnohokrát opakovaly i stavební spořitelny, bez státního příspěvku by stavební spoření nemohlo fungovat. I tak některé nechtějí nechat klienta odejít, jiné se svých starých věrných klientů zbavují:

Anketa

Má stát zrušit podporu stavebního spoření?

Ano. (85)
 
Ne. (166)
 Celkem hlasovalo 251 čtenářů

Vaše příběhy: Chcete prodat byt? Vraťte státní příspěvek stavebního spoření! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (346)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 498 čtenářů