Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ve Francii vedou hypotéky s 15letou a delší fixací

Autor: GOLEM FINANCE | 20.10.2014 19:21 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: hypoteční makléř Francie fixace hypotéky

Úrokové sazby hypoték ve Francii hledají dno podobně jako v České republice. Průměrná úroková sazba hypoték s fixací na 20 let aktuálně činí 2,70 %. Na objemech poskytnutých hypoték to však vidět není. Jaká jsou specifika francouzského trhu a kolik platí ve Francii za služby hypotečního makléře? 

Úrokové sazby lámou rekordy

Úrokové sazby se ve Francii v tuto dobu pohybují podobně jako v České republice na rekordních minimech. Stejně jako v České republice převládají ve Francii hypotéky sjednávané se zafixovanou úrokovou sazbou. Ovšem na rozdíl od nás, kde gró představují hypotéky s fixací na 3 nebo 5 let, ve Francii jsou klienti zvyklí hypotéky fixovat na 15 či 20 let, což v řadě případů znamená na celou dobu splatnosti hypotečního úvěru.

Průměrná úroková sazba hypoték s fixací na 20 let meziměsíčně klesla z 2,90 % na 2,70 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsou nyní sazby o půl procenta níže. Loni v srpnu průměr u 20leté fixace činil 3,30 %. Tamní experti navíc předpokládají, že vlivem konkurenčních tlaků budou sazby klesat i v následujícím období. 

clipboard0439_1

Bez 10% vlastních zdrojů banka nepůjčí

Pro získání hypotéky ve Francii platí dlouhodobě 3 pravidla: stálé příjmy, 10% vlastních zdrojů a splátka úvěru by neměla překročit třetinu čistého příjmu domácnosti. Francouzské banky skutečně pouze výjimečně poskytují hypotéky nad 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Průměrná výše hypotéky se pohybuje kolem 200 000 eur, což při stávající sazbě 2,70 % znamená měsíční splátku ve výši 1079 eur. 

Poptávka po úvěrech mírně klesá

Na francouzském trhu působí v tuto chvíli zhruba 110 bank poskytujících hypoteční úvěry. Oproti České republice mnohem větší část poptávky tvoří zahraniční klienti, pořizující si vlastní bydlení. Některé banky se na tento typ klientely dokonce specializují. Navzdory klesajícím úrokovým sazbám hypoték poptávka po úvěrech pozvolna klesá. Podle tamních expertů brzdou růstu je v tuto chvíli slabá důvěra obyvatel, kteří zatím spíše vyčkávají.

Regulace zvýšila nároky na kvalitu poradců

Prodej hypoték ve Francii probíhá skrze klasické bankovní pobočky, ale i externí distribuční síť. Tu tvoří nezávislí hypoteční makléři nebo výhradní či nevýhradní zprostředkovatelé. Francouzský hypoteční trh prošel v letech 2009 – 2013 intenzivní regulací, která z velké části proběhla v souladu s evropskou hypoteční směrnicí, která má být implementovaná do národních legislativ nejpozději v roce 2016. Nová regulatorní opatření zvýšila požadavky na odbornost hypotečních makléřů, přinesla povinnost pojištění profesní odpovědnosti, zavedla registraci a v konečném důsledku znamenala výrazné pročištění trhu. V tuto chvíli na francouzském trhu působí zhruba 4400 hypotečních makléřů, kteří produkují zhruba 30 % všech sjednaných hypoték.

Velký rozdíl existuje také v odměňování hypotečních makléřů. Podobně jako v České republice banky vyplácejí makléřům provizi za zprostředkování úvěru. „Nad rámec této provize však klienti platí za poradenství a odměna za tuto službu se v závislosti na výši úvěru pohybuje zhruba kolem 1000 eur,“ říká Nicolas Eich z francouzského makléřské společnosti Meilleurtaux.com, který byl hostem Odborného fóra HYPOEXPERT pořádaného minulý pátek společností Newvalues.

Ceny nemovitostí klesají

Francie je jedna z mála zemí Evropské unie, kde ceny nemovitostí za poslední rok klesly. Podle statistik portálu Insee.fr meziroční pokles cen činil v 2. čtvrtletí 1,1 procenta. Výrazný pokles cen zaznamenala Paříž, kde průměrná cena za metr čtvereční aktuálně činí 7850 eur, což je o 3,5 % méně než letos na jaře a o 9,1 % méně v porovnání s rokem 2011, kdy ceny nemovitostí dosáhly ve Francii střednědobého maxima.

Podle stávajících odhadů francouzský trh čeká navzdory levným hypotékám spíše stagnace cen. Na druhou stranu podle statistik organizace CGDEE, což je poradní orgán francouzské vlády, je na trhu patrné mírné oživení a počty realitních transakcí od roku 2012 rostou.

     Meziroční změna v procentech                          Počty realizovaných transakcí (tis. ks)       

clipboard0440 Zdroj: GOLEM FINANCE, Meilleurtaux.com, LeFigaro.fr, OECD, www.insee.fr


Ve Francii vedou hypotéky s 15letou a delší fixací >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »