Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial.

Z průzkumu společnost vypracovala typologii, díky níž lze porovnat strukturu populace napříč zmíněnými zeměmi. Více jak 50 procent Čechů (54 %) spadá podle dané typologie do dvou skupin – pečovatelů a tradicionalistů. Naopak bojovníků a frustrovaných je v Česku pouze 7 procent, zatímco průměr ve sledovaných zemích dosahuje téměř trojnásobku, tedy cca 20 procent.

Přečtěte si typologii a v anketě se s námi podělte o to, co na vás nejvíce sedí.

Pečovatelé

„První skupina – pečovatelé – se v minulosti dopracovala ke slušnému životnímu standardu a k uspokojivé finanční situaci, což jí dovoluje více se zaměřit na jiné stránky života než je práce. Za jednu z nejcennějších hodnot považuje rodinu a právě pevné rodinné vazby jsou důležitým zdrojem životní spokojenosti,“ vysvětluje marketingová manažerka Providentu Jitka Vomáčková.

Pečovatelé jsou, co se týče peněz, odpovědní a uvážlivě rozhodují o tom, za co svůj výdělek utratí. „Jelikož žijí pro rodinu, za smysluplnou považují půjčku, z níž budou mít prospěch jejich děti či vnoučata,“ dodává Vomáčková. Pečovateli jsou častěji ženy, lidé ve věku 36 až 55 let a manželské páry, ale i výjimka může potvrdit toto pravidlo.

Tradicionalisté

Druhou skupinou, kam Češi nejvíce zapadají, jsou tzv. tradicionalisté. Stejně jako pečovatelé jsou spokojeni se svým životem, ačkoli jsou konzervativnější a více fixovaní na rodinu a prostředí, ve kterém žijí. Většinou jsou tito lidé skromní a s penězi umí hospodařit.

„Tradicionalisté jsou, co se týče peněz, velice opatrní. Pečlivě zvažují, co si koupí a půjčku si berou pouze na věci, které skutečně potřebují a jinak by si je nemohli dovolit,“ říká Vomáčková. Mezi tradicionalisty opět převažují ženy, vysoké je také procento osob žijících v manželství. V porovnání s jinými typy se zde častěji vyskytují rodiče s již dospělými dětmi, což je dáno vyšším věkovým průměrem – kromě lidí ve věku 36 až 55 let jsou početně zastoupení také Češi starší 55 let.

Požitkáři

Do této sekce patří zhruba pětina Čechů. Tito lidé jsou optimističtí, spontánní a mají rádi značkové výrobky, za které jsou ochotní si připlatit. Zakládají si více na věcech než na vztazích a spíš se věnují kariéře než rodinnému životu.  Je pro ně však důležité patřit do nějaké sociální skupiny. 

„Požitkáři jsou ochotní vzít si půjčku i na věci, které bezprostředně nepotřebují pro život, ale po nichž touží. Na druhou stranu by nešli do rizika, že nebudou schopni splatit, na co si půjčí. Mají stabilní příjem a ví, co si můžou dovolit,“ upřesňuje Vomáčková. Mezi požitkáři se vyskytují ženy a muži rovnoměrně, avšak vysoké je procento mladých a singles.

Maximalisté

Další pětina Čechů patří mezi maximalisty. Ty poznáte podle toho, že ať už jde o práci nebo zábavu, vše dělají naplno. Jsou sice spontánní, ale v porovnání s požitkáři si ještě více cení kariéry a osobních úspěchů. Rádi riskují a zajímají je třeba adrenalinové sporty.

„Nakupují impulzivně, na druhou stranu to jsou chytří zákazníci, kteří se lehce orientují v informační záplavě a dokáží si najít výhodné nabídky. Chtějí být trendy, a proto nakupují věci, které jim slouží k demonstraci jejich sociálního statusu. Více než ostatní skupiny utrácejí za technologické novinky, a tak nepřekvapí, že jsou největšími uživateli chytrých telefonů,“ poznamenává Jitka Vomáčková. V této skupině převažují lidé do 35 let a singles, 6 z 10 maximalistů jsou muži.

Bojovníci

Jen mezi čtyři procenta Čechů se řadí bojovníci. Jsou poraženi životem, prožili nějakou finanční tíseň a kvůli tomu mají nižší životní standard i omezené společenské vazby.  Tito lidé často mají pocit, že nic nezvládají, protože jsou okolnostmi nuceni dělat rychlá rozhodnutí. Se svojí situací se snaží bojovat, většinou ale neúspěšně, protože neví jak. 

„Kvůli nižším příjmům je pro tuto skupinu takřka nemožné vytvářet si finanční rezervu a v případě nenadálých výdajů si tito lidé berou půjčku. Místo toho, aby se zašli poradit do bezplatné občanské poradny, raději o svých problémech nemluví a tají je i před rodinou. To jejich situaci ještě zhoršuje,“ podotýká Vomáčková. V této skupině převažují ženy a lidé mezi 36 a 55 lety, častěji zde najdeme rozvedené.  

Frustrovaní

Naštěstí nejméně zastoupenou skupinou jsou v ČR frustrovaní (3 %). „Jejich finanční poměry je tíží, na druhou stranu situace není tak beznadějná, jak ji vidí. Jejich frustrace dále plyne z pocitu, že věci nemají pod kontrolou, přitom si to velice přejí. Jediným světlým místem zůstává rodina, a proto se k ní upínají. V ostatních aspektech života jsou velice nespokojení,“ říká Vomáčková. Podobně jako bojovníci i lidé z této skupiny mají problém vytvářet si pravidelně finanční rezervu a občas se stane, že jim nezbývají peníze na pokrytí pravidelných výdajů. Mezi frustrovanými převažují ženy a lidé ve věku 36 až 55 let.  

 

Anketa

Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

24.10.2016 16:00 Škodův palác v novém

Praha plánuje do budoucna přesunout své zaměstnance ze Škodova paláce do nové radnice. Smlouvu s vlastníkem nemovitosti, společností Škodův palác, má město až do roku 2028. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů