Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Veřejná zakázka na Fond rozvoje měst k realizaci Finančního nástroje JESSICA – poslední krok k otevření programu na modernizace a rekonstrukce bytových domů.

Dnes Holdingový fond (HF) Státního fondu rozvoje bydlení společně s Řídícím orgánem IOP představily hlavní podmínky pro budoucí Fond rozvoje měst, který bude administrovat úvěry z finančního nástroje JESSICA.

Cílem FN JESSICA je podpořit modernizace a rekonstrukce bytových domů na územích měst s Integrovanými plány rozvoje měst (IPRM), schválenými pro IOP. „JESSICA je nástrojem moderního způsobu financování investic, zde konkrétně do oblasti bydlení. Program je financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Podpora není omezena limitem de minimis.“ Představil nový nástroj EU v českých podmínkách, první náměstek ministra, Daniel Braun.

Fond rozvoje měst (FRM) je dle požadovaného modelu Evropské komise institucí, která bude mít na starosti jak aktivní nabídku těchto úvěrů, výběr vhodných projektů k financování, tak jejich správu a 100% odpovědnost za návratnost finančních prostředků, které od Holdingového fondu SFRB obdrží. „Fond rozvoje měst bude mít stanoveny pevné podmínky poskytování úvěrů. Tím Holdingový fond SFRB garantuje pro příjemce úvěrů neměnnost podmínek v čase, z hlediska výše úrokových sazeb, doby splatnosti či potřebného zajištění úvěru pro žadatele,“ upřesnil ředitel SFRB, Ing. Jiří Koliba. Celková alokace je přes 609 mil. Kč, z nich je 50 mil. Kč určeno pro města a nestátní neziskové organizace
na modernizaci prostor, ze kterých vznikne sociální bydlení.

Hlavní předpoklady pro činnost uchazeče na Správce FRM:

- renomovaná společnost, která má zkušenost s poskytováním úvěrů na výstavbu, rekonstrukci či modernizaci budov

- 100% odpovědnost za návratnost (i za případné nesplácení poskytnutých úvěrů) vůči HF/SFRB

- nutnost vyčerpání celé alokace – částky úvěrů musí být převedené na účty konečných uživatelů do 31. 12. 2015

- předložení obchodního plánu, řádná součinnost s Holdingovým fondem a další.

Jediným hodnotícím kritériem je nejnižší nabídková cena za roční správu poskytnutých úvěrů, která nesmí překročit 3 % ročně z částky, poskytnuté konečným uživatelům jako úvěr. Nejdelší doba splatnosti úvěrů je 30 let. Smlouva bude uzavřena na dobu do okamžiku jejího splnění, tedy do doby, než budou splaceny veškeré pohledávky z poskytnutých úvěrů. Od smlouvy může odstoupit výhradně zadavatel z důvodu porušení povinností plynoucích
ze smlouvy.

Předpokládaná hodnota zakázky 193 mil. Kč bez DPH pro FRM byla stanovena s ohledem na předpokládanou dobu splatnosti úvěrových smluv a na maximální výši odměny Správce Fondu.

Nabídky mohou uchazeči podle podmínek Zadávací dokumentace podávat do 23. dubna 2013, do 10. hodin. Předpokládaný termín uzavření smlouvy je srpen 2013. Program by tak mohl být otevřen již v září letošního roku.

FN JESSICA svým určením pro všechny žadatele z měst s IPRM finančně doplní národní program Panel 2013+, čímž se zvýší objem prostředků, které SFRB může na podporu modernizací bytového fondu v letošním roce vyčlenit.


Příloha: Podrobné nastavení úvěrů finančního nástroje JESSICA:

Pro Aktivitu č. 1 (regenerace bytových domů) je stanovena roční úroková sazba:

    pro úvěrové smlouvy s dobou splatnosti do10 let:                               1 %

    pro úvěrové smlouvy s dobou splatnosti nad 10 do 20 let:                   2 %

    pro úvěrové smlouvy s dobou splatnosti nad 20 do 30 let:                   3 %

O tento úvěr mohou žádat:

- vlastníci bytových domů:

- obce (zákon č. 128/2000 Sb., o obcích),

- bytová družstva či obchodní společnosti (zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník),

- další právnické a fyzické osoby vlastnící bytový dům,

- obce a nestátní neziskové organizace v případě zajištění moderního sociálního bydlení při renovacích stávajících budov,

- společenství vlastníků jednotek – právnická osoba podle zákona č. 72/1994 Sb.,
o vlastnictví bytů, ve znění pozdějších předpisů.

Pro Aktivitu č. 2 (sociální bydlení) jsou úrokové sazby:

    pro úvěrové smlouvy s dobou splatnosti do10 let:                               1%

    pro úvěrové smlouvy s dobou splatnosti nad 10 do 20 let:                   1,5 %

    pro úvěrové smlouvy s dobou splatnosti nad 20 do 30 let:                   2 %

O tento úvěr mohou žádat:

- pouze obce a neziskové organizace podle Nařízení ES 1080/2006 čl. 7: „Poskytování kvalitního moderního sociálního bydlení prostřednictvím renovací a změnou používání stávajících budov, které jsou ve vlastnictví orgánů veřejné moci nebo neziskových subjektů.“


Seznam měst s IPRM:

Prostřednictvím FN JESSICA lze financovat pouze projekty realizované ve vymezených problémových zónách měst s Integrovaným plánem rozvoje měst (IPRM), schváleným pro IOP.

Integrované plány rozvoje měst byly schváleny městům:

Bohumín, Brno, Břeclav, České Budějovice, Český Těšín, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jirkov, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Kopřivnice, Kroměříž, Liberec, Litvínov, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Orlová, Ostrava, Pardubice, Písek, Přerov, Příbram, Strakonice, Tábor, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Vsetín, Znojmo. 

Tato města mohou rozšířit stávající deprivovanou zónu nebo vymezit novou a upravit IPRM.

Města, která mohou předložit ke schválení IPRM:

Blansko, Česká Lípa, Havlíčkův Brod, Jihlava, Jindřichův Hradec, Klatovy, Kolín, Krnov, Kutná Hora, Litoměřice, Plzeň, Prostějov, Sokolov, Šumperk, Teplice, Trutnov, Třinec, Valašské Meziříčí, Vyškov, Zlín, Žďár nad Sázavou.

Tato města mohou vymezit novou deprivovanou zónu, která bude schválena v rámci IPRM. Města mohou předkládat IPRM do 29. března 2013 na ministerstvo pro místní rozvoj.

Podrobnější informace o schválených IPRM v jednotlivých městech lze získat na http://www.iprm.cz

Veřejná zakázka na Fond rozvoje měst k realizaci Finančního nástroje JESSICA – poslední krok k otevření programu na modernizace a rekonstrukce bytových domů. >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »