Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Věřili byste, z čeho se dá také postavit dům?

Autor: Luboš Svačina | 27.08.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Věřili byste, z čeho se dá také postavit dům?

Vedle tradičních materiálů jako je dřevo, kámen, pálené cihly, beton a z nich odvozených nejrůznějších technologií a systémů, existují také netradiční materiály, z kterých si můžete postavit nové bydlení. I když to občas bývá celkem divočina, vykazují tyto materiály velmi zajímavé užitné vlastnosti. Češi již bydlí v domech ze slámy, ale i odpadků.

Stavět se dá z ledasčeho. Klasické materiály jako kámen, pálené cihly, tvárnice doplňují nejrůznější novodobé technologie vycházející z těchto klasických technologií a jejich kombinací. K tomu je nutné připočítat také nejrůznější stavby, kde základním konstrukčním prvkem je dřevo, a to jak už ve své přírodní podobě, tak v podobně dřevotřískových prefabrikátů.  

Kromě klasických materiálů však existují i další materiály, které vykazují zajímavé užitné vlastnosti, jsou šetrné k životnímu prostředí a navíc v řadě případů levnější, než standardně používané stavební materiály. V následujících odstavcích přinášíme galerii staveb postavených z alternativních stavebních materiálů, přičemž veškeré stavby můžete nalézt na území České republiky.

Domy z nepálené hlíny

Základním stavebním prvkem těchto domů je jíl, prach, písek a štěrk. Jedná se o materiál recyklovatelný a tudíž ekologický. Navíc cihly, jelikož se nevypalují,  spotřebují na svou výrobu  asi čtyřicetkrát méně energie než klasická pálená cihla. Při výrobě se díky tomu šetří značné množství energie.

Nevýhodou nepálených cihel je jejich náročnější výroba, což zvyšuje její pořizovací cenu. Další nevýhodou je fakt, že z nepálené hlíny není možné stavět v oblastech ohrožených záplavami.

Na hlínu jako stavební materiál nedávno upozornil herec Jaroslav Dušek, který si technologií Superadobe postavil v Jindřichovicích pod Smrkem své "letní sídlo". Základním stavebním materiálem pro stavbu domu byla hlína, „nekonečný pytel“ a ostnatý drát. Bohužel užitné vlastnosti postaveného obydlí negativně ovlivnilo počasí, jelikož dům ještě před dokončením promokl a stavitelům se nyní příliš nedaří ze zdí odstranit nahromaděnou vlhkost, proto domu na fotografiích zatím chybí vnitřní i vnější omítky.


Zdroj: iDnes.cz

Zajímavé odkazy: www.hlinenydum.cz, www.nazeleno.cz

Domy ze slámy

Předností slaměných domů je cena stavebního materiálu, relativně snadná manipulace a výborné tepelně – izolační vlastnosti. 40 cm slaměná zeď údajně izoluje jako 20 cm polystyrénu. Silně stlačené balíky slámy překvapivě celkem úspěšně odolávají ohni, takže riziko požáru u těchto domů není o mnoho větší než například u dřevostaveb.

Během stavby však nesmí do slámy proniknout déšť ani vlhkost, jinak by mohly vzniknout problémy s plísněmi a dalšími mikroorganismy. Se slaměnými domy nemá v ČR mnoho firem zkušenosti, takže je těžké získat kvalitní a spolehlivé dodavatele.
 
 
Zdroj: Victoria.cz

Jeden z prvních slaměných domů v ČR vyrostl v Michalovicích u Mladé Boleslavi. Naopak nejnovějším domem je Slaměný rodinný dům ve Sluneční ulici - Hradčany u Tišnova. Tyto a další domy naleznete v databázi slaměných domů na webových stránkách www.veronica.cz, kde kromě přehledu slaměných staveb na území ČR najdete také celou řadu užitečných informací týkajících se stavění ze slámy.

Zajímavé odkazy: www.Dumzeslamy.cz , www.veronica.cz

Domy z odpadů

Objevily se i pokusy stavět domy z různých odpadních materiálů, např. ze starých pneumatik, z hliníkových plechove, pet lahví apod. Smyslem těchto staveb je využít aspoň část z toho obrovského množství odpadů, které lidé produkují.

Nevýhodou jsou zatím nepříliš prozkoumané negativní vedlejší účinky některých technologií, využívajících k výstavbě domů recyklované odpady.

Česká republika má v oblasti staveb z odpadů významného zástupce, kterým je brněnská firma Flexibuild. Tato společnost vyvinula vlastní technologii na zpracování obalů od mléka a nápojů (tetra paků), z kterých vyrábí prefabrikáty pro výstavbu rodinných domů. Spojením dvou desek a tepelné izolace vznikne sendvič, který je základním kamenem tohoto stavebního systému. Podle jednatelky společnosti Flexibuild je "Pro výrobu desek na jeden rodinný dům je přitom zapotřebí asi čtvrt milionu vytříděných nápojových kartonů.“ Firma dosud touto technologií postavila zhruba 50 domů.

Zdroj: www.stavoinvest.cz
Titulní obrázek: Výžerky - Vlastní dům, autor Lukáš Gavlovský (www.gavlovsky.cz)
 

Anketa

Jakým stavbám dáváte přednost?

Dřevostavby (28)
 
Stavby zděné (44)
 
Ostatní (10)
 
(0)
 
(1)
 Celkem hlasovalo 83 čtenářů

Věřili byste, z čeho se dá také postavit dům? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (333)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 484 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »