Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vítězství zdravého rozumu: Hypotéku půjde refinancovat!

Autor: Petr Zámečník | 15.07.2009 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Vítězství zdravého rozumu: Hypotéku půjde refinancovat!

V zákonech a jejich výkladu vládne chaos. Odečítáte úroky z úvěru na bydlení od základu daně? Tak se vás dotýká. Podle současné úpravy a výkladu ministerstva financí můžete refinancovat úvěr jen jednou. Na konci tulenu ale již prosvítá světlo!

Když jsme koncem března upozornili na „drobnou chybku“ v zákoně o daních z příjmů, která znemožňuje uplatnění daňových úlev při čerpání úvěru na vlastní bydlení a o které nevěděly ani některé banky“, ozývaly se nedůvěřivé hlasy čtenářů:

  • „Uvedené důvody jsou nesmyslné... prostě je zřejmé, že hypotéka byla použita na financování bytových potřeb, i kdyby byla přefinancována 30x... Snadno doložitelná skutečnost...“
  • „Rozhodně souhlasím, druhé refinancování stále přímo souvisí se zajištěním bytových potřeb.“
  • „Podobný výklad zákona mi připadá hooodně extenzivní a mimo rámec obsahu nad formou...“
  • „Zkusil už takto 2x refinancovanou hypotéku někdo uplatnit v praxi na finančním úřadě? Podle mne by s tím problém nebyl, primárním cílem jsou pořád bytové účely. Rozhodující je smysl zákona, ne takto omezující (zužující) doslovný výklad.“
  • „Připadá mi to jako naprostý nesmysl. A chtěl bych redakci požádat o doložení tohto názorů nějakou autorizovanou osobou - buď z finančního úřadu, nebo z ministerstva financí. Proč by měl být rozdíl mezi 1. a 2. nebo dalším refinancováním, to vážně nechápu. Navíc pokud je refinancování uzavřeno formou sjednání nového hypotečního úvěru, pak se podle mě jede za se od začátku. Samotný pojem "refinancování" je podle mě úplně zcestný, protože se jedná o hypoteční úvěr na bydlení jako takový, nebo ne?“

Zdroj: Názory k článku na Aktuálně.cz.

Vyjádření ministerstva financí ovšem potvrdilo naše závěry: "Úroky z úvěru použité na splacení úvěru, kterým bylo refinancováno splacení původního úvěru, již odečitatelné nejsou." (Radek Ležatka, komunikace MF ČR).

Problém se nakonec ukázal ještě širší. Pokud by chtěl klient refinancovat hypotéku, na níž čerpá daňové zvýhodnění, překlenovacím úvěrem, v okamžiku poskytnutí řádného úvěru jeho nárok na daňové úlevy zaniká. A půjdeme-li ještě dále, vzhledem k obdobné definici „účelu bydlení“ by stavební spořitelna řádný úvěr ani neměla poskytnout - toto naštěstí ale ministerstvo financí netrápí a stavební spořitelny úvěry poskytují.

Praxe v uznávání daňových úlev při čerpání úvěru na bydlení se různí. Podle nejrůznějších ohlasů od čtenářů i lidí z bank a makléřských společností jsou finanční úřady, které odpočet zaplacených úroků z opakovaně refinancovaného úvěru na bydlení uznávají, a jsou finanční úřady, které nikoli.

„V daný okamžik záleží na pohledu konkrétního berního úředníka. Přiznám se, že takový stav odmítám. Jako tři právníci mají tři různé právní názory, tak neexistuje jednotná metodika ani na finančních úřadech,“ uvedl Milan Roček, výkonný ředitel společnosti Hyposervis, v rozhovoru pro Hypoindex.cz.

Odpověď u konkrétního případu je třeba hledat u konkrétního správce daně. V případě zamítavé odpovědi je možné buď se s rozhodnutím smířit, nebo změnit správce daně (tedy, přestěhovat se, čímž se vyřeší i problém s refinancováním hypotéky, neboť na novou nemovitost lze čerpat novou hypotéku). Je ale i jiné řešení.

„Postupoval bych tak, že pokud by mi finanční úřad zaplacené úroky neuznal, podal bych odvolání k finančnímu ředitelství, pokud by ani toto nepomohlo, pak nezbývá než podat žalobu na finanční ředitelství a domáhat se žalobou toho, že účel zákona je jiný,“ dodal Milan Roček.

Blýská se ale na lepší časy. Současný stav právní nejistoty a různého metru finančních úřadů nevyhovuje jen hypotečním makléřům. O problematiku se zajímá i Asociace českých stavebních spořitelen. Současná právní úprava podle názoru AČSS změnu nevyžaduje, jde jen o její správný, nikoliv jen gramatický, výklad,“ uvedl k našemu dotazu Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

A v konečném důsledku před pár dny obrátilo i ministerstvo financí. „Ministerstvo financí uznává, že stávající zákonná úprava není ideální, ale podotýkáme, že toto ustanovení nebylo navrženo ministerstvem financí, ale vzešlo z poslanecké iniciativy v roce 1998,“ sdělil MF Dnes Ondřej Jakob, tiskový mluvčí MF ČR, a dodal: „Ministerstvo připraví novelu tohoto ustanovení. Bude připravena k předložení politické reprezentaci, která vzejde z říjnových parlamentních voleb. Vzhledem k blížícímu se konci funkčního období Poslanecké sněmovny předkládat tuto novelu nyní by nebylo z časového hlediska ideální.“

Zdá se tedy, že konečně získává vládu zdravý rozum a zákon nabyde podoby, která pomůže naplnit jeho účel a neponechá daňového poplatníka napospas vůli či nevoli berního úředníka...

Anketa

Uplatňujete úroky z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů?

Ano. (598)
 
Ne. (27)
 
Nemám úvěr na bydlení. (73)
 Celkem hlasovalo 698 čtenářů

Vítězství zdravého rozumu: Hypotéku půjde refinancovat! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »