Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vláda rozhodne o tom, zda budou mít vlastníci bytových domů státní podporu na opravy bytového fondu

Na programu středečního jednání vlády je mj. novela nařízení č. 299/2001 Sb., podle kterého se řídily podmínky pro poskytování úrokové dotace v tzv. Programu Panel a Nový Panel.

V souladu s novou vládní koncepcí přechází SFRB ve všech programem na revolvingové nástroje, které i přes nedostatek veřejných financí zajistí udržitelnost podpory bydlení do budoucna.

Program Panel byl postaven na poskytování dotací k úrokům z bankovních úvěrů, které vlastníci bytového fondu (družstva, SVJ, města apod.) uzavřeli u komerčních bank. Novela nařízení přináší změnu v tom, že původní princip slevy k bankovnímu úroku teď bude nízkoúročené úvěry poskytovat přímo Státní fond rozvoje bydlení: „Jedná se vlastně o výhodnější podmínky pro žadatele, protože naše úroky budou nastaveny již od 1,43% (podle aktuální referenční sazby Evropské komise) po celou dobu splácení, a ta může být až 30 let. Další výhodou navíc bude snadné podání žádosti a také fakt, že na úvěry pro opravy a rekonstrukce nebudeme požadovat zástavu nemovitosti“, komentuje novou úpravu ředitel Fondu Ing. Jiří Koliba.

Novela nařízení přinese také další výhody, z úvěru bude moci příjemce krýt až 90% nákladů na opravy a modernizace. Důraz bude kladen na komplexní rozsah oprav, aby majitelům přinesly další úspory, především za energie, které tvoří až 50% výdajů za bydlení. Je to ve vlastním zájmu vlastníků, aby k opravám přistoupili promyšleně a řešili nejen zateplení, ale také konstrukční a statické vady.

Předpokládáme, že vláda ve středu na svém jednání nařízení schválí, následně otevřeme výzvu n příjem žádostí, podle nabytí účinnosti nařízení, předpokládáme, že to bude na přelomu roku“, dodává ředitel Fondu. Poptávka po tomto programu je vysoká, jen ve městech, která mají tzv. Integrované plány rozvoje měst je nutná oprava přes 33.000 bytů, jak vyplývá z průzkumu, který SFRB v těchto městech realizovalo, pro potřeby evropského programu JESSICA. Nový úvěrový program, tak doplní FN JESSICA, který je podle podmínek EK v prvním roce určen právě jen pro vymezená města.

Celkem je potřeba v celé ČR opravit ještě více než 1,5 milionů bytů, proto je nezbytné evropské zdroje podpořit také z národních prostředků. Byť pro rok 2013 má Fond k dispozici jen vlastních 210 milionů korun: „Tuto částku považujeme za startovní, abychom program mohli otevřít. O dalších zdrojích jednáme a máme příslib jak z evropských, tak dalších zdrojů. Ty by mohly v příštích letech generovat až 4 mld. Kč ročně na obnovu bytového fondu“, uzavírá ředitel Fondu s tím, že věří, že vláda podle vlastní Koncepce bydlení jistě svým rozhodnutím přispěje k tomu, aby se opět otevřely státní podpory pro obnovu bydlení.

Vláda rozhodne o tom, zda budou mít vlastníci bytových domů státní podporu na opravy bytového fondu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů