EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

04. 11. 2015

0 komentářů

Vlastníci špičkových nemovitostí otálejí s prodejem

 


 

V prvním pololetí letošního roku došlo ke zpomalení transakcí, v nichž je na straně prodávající některý z fondů GOEF. Důvod? Podle Magali Marton, vedoucí oddělení Research & Consulting ve společnosti Cushman & Wakefield, německé otevřené podílové fondy využívají situace na trhu. Konkrétně stavu, kdy přetrvává vysoká aktivita investorů, kteří mají k dispozici dostatek dostupného kapitálu. Kvalitních nemovitostí je přitom jen omezené množství. A právě kancelářské, maloobchodní nebo skladové objekty ve vlastnictví GOEFs patří k těm nejlepším.

Manažeři německých podílových fondů jsou si vědomi, že není třeba prodávat za každou cenu. Naopak – zájem investorů zvyšuje hodnotu prodávaných nemovitostí. Období, kdy fondy prodávaly budovy pod jejich tržní hodnotou jen proto, aby se jich zbavily, je pryč. Aktuálně jsou na prodej nemovitosti v objemu zhruba 9 miliard EUR. Lze očekávat, že konečné ceny budou vyšší,“ popisuje situaci Magali Marton. Podle Cushman & Wakefield se většina z nejatraktivnějších komerčních realit v držení GOEF nachází v Německu, ve Francii a zemích Beneluxu.

German open ended funds se ve slovníku i tuzemského investičního trhu za posledních patnáct let staly synonymem racionálního přístupu k investicím do realit se zaměřením na vysokou kvalitu a nejdůležitější aspekty nemovitostí. Německé otevřené podílové fondy patřily mezi nejaktivnější institucionální investory nejen na českém trhu od roku 2000 a i na dále mají velký vliv na jejich výkon. Síla investorů spočívala ve schopnosti nakupovat vždy ta nejkvalitnější aktiva napříč trhy po celém světě

Turbulence na finančních trzích po roce 2008 se však citelně dotkly i tohoto typu fondů. Problémy s likviditou vyvolané změnou globální investorské nálady a důvěry vedly k vlnám výkupů a nakonec i pozastavení činnosti některých fondů. Jejich nucené uzavření se vznášelo ve vzduchu již v roce 2010 – 2012 a proměnilo se v realitu s oznámením likvidace osmnácti těchto fondů.

Popsaný proces se týká rovněž České republiky, kde německé otevřené podílové fondy vlastnily nemovitosti v hodnotě bezmála 800 milionů EUR. Téměř všechna aktiva ve vlastnictví GOE fondů spadají v ČR do segmentu kancelářských budov. Ty jsou tradičně nejvíce obchodovaným aktivem v České republice a připravované prodeje zaručí, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu, nejméně do roku 2017.

REKLAMA

Konec německých otevřených podílových fondů přináší zdejšímu trhu více pozitiv než rizik či komplikací. Vidíme zvýšený zájem ze strany etablovaných lokálních investorů, kteří se na tento typ prvotřídních nemovitostí historicky nezaměřovali. Je to výjimečná příležitost pro všechny aktivní investory získat některé z nejlepší aktiv v zemi,“ dodává Ondřej Vodňanský z oddělení Capital Markets pražské kanceláře poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Zdroj : Tisková zpráva Cushman & Wakefield

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Nový vzestup na trhu: Hypotéky a ceny nemovitostí nabírají dech

O českém trhu rezidenčních nemovitostí a trhu hypotečním není špatné pohovořit s někým, kdo se o dění zajímá. Zájem o hypotéky opět stoupá a s ním i ceny nemovitostí, které začínají nabírat dech. Očekávání a uvolnění parametrů obezřetnosti DTI a DSTI při poskytování úvěrů hraje svou roli. Nedostatek nabídky není jen otázkou poptávky, ale i „zelené“ […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *