Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vloupání do bytů a opuštěných domů přibývá!

09.08.2010 10:00 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Opuštěné byty lákají zloděje zejména v době dovolených a právě za poslední dva měsíce pojišťovny hlásí zvýšený počet pojistných událostí souvisejících s vloupáním. Oproti stejnému období v loňském roce zaregistrovaly některé pojišťovny až o 30 % více škod. Neroste však jen počet škod, ale i jejich výše, a to až o 90 %. Řada občanů však tuto skutečnost nadále podceňuje nebo neví, jak se proti návštěvě zlodějů účinně bránit.

Nejvyšší počet vloupání je hlášen ve velkých městech, lákavá pro zloděje jsou také osamělá stavení a chatové oblasti“, říká Marcela Kotyrová, manažerka pro komunikaci a vzdělávání z ČAP a dodává: „Zejména před odjezdem na delší dobu jsou proto důležitá preventivní opatření, která mohou zlodějům situaci znesnadnit. Nejedná se vždy jen o drahé zámky a elektronická vybavení, existují i triky, které nic nestojí“.

Nezatahujte rolety nebo závěsy, využívejte časovače na spínání osvětlení, vytvořte zdání, že je domácnost v provozu.

Pověřte známé vybíráním schránky, pokud máte dobré sousedské vztahy, povězte o svém odjezdu sousedům, budou všímavější.

Nepište o svých plánech na sociálních sítích, informace mohou být zneužity jinou stranou, než jsou vaši přátelé.

Přesvědčte se raději dvakrát, že jste dobře uzavřeli všechna okna včetně „světlíkového“ a dveře.

S odjezdem je často spojený stres a nepozornost, v případě, že pachatel vnikne do domu otevřeným oknem, vám pojišťovna neposkytne pojistné plnění.

Vykradená domácnost či jiné stopy po vandalech bývají po návratu z dovolené velmi nemilým překvapením. Dopad na rodinný rozpočet může výrazně zmírnit správně sjednané pojištění majetku. Právě díky stále vyššímu procentu vloupání v čase dovolených nabízejí dnes pojišťovny i krátkodobé pojistky, které pokryjí riziko vloupání pouze po určitou dobu. Toto pojištění je určeno zejména těm klientům, kteří zatím nejsou zvyklí chránit svůj majetek celoročně.

Nejvyhledávanějším zbožím jsou pro zloděje kromě hotovosti především drobnější cennosti, které lze snadno a obratem prodat – elektronika, optika, šperky, předměty umělecké hodnoty, jízdní kola. Vynalézavost zlodějů nemá hranic, a proto se nespoléhejte, že vám doma zbude vaše nová televize jen proto, že má úhlopříčku 165 cm.

Ještě před odjezdem doporučuji pořídit si fotodokumentaci cennějších předmětů a drahého zařízení, usnadní to případnou likvidaci pojistné události, pokud k ní dojde“, radí Marcela Kotyrová a dodává: „U pojištění majetku je důležité průběžně aktualizovat pojistnou smlouvu. Zejména v souvislosti se zhodnocením majetku je potřeba navýšit pojistnou částku, aby sjednaná ochrana byla vždy dostačující“.

Jak se zachovat v případě, že je vaše domácnost po návratu z dovolené vykradená?

Okamžitě přivolejte policii. Do policejního protokolu nahlaste kompletní seznam odcizených věcí. Policejní protokol je pro pojišťovnu zásadní při likvidaci a výplatě náhrady škody.

Pokud zjistíte, že vám byly odcizeny platební karty nebo doklady, proveďte neprodleně blokaci či oznámení o odcizení.

Oznamte vaší škodní událost své pojišťovně. V případě, že došlo při vloupání
i k poničení zařízení interiéru, neuklízejte škody a nevyhazujte poškozené věci před návštěvou pracovníka pojišťovny. Vše řádně zdokumentujte.

Pokud zjistíte další odcizené předměty později, dohlašte je pojišťovně i policii.

V případě sporných situací, kde není patrné násilí (rozbité okno, poničené dveře) požadujte expertízu. Ne vždy ji policie provádí automaticky a pojišťovna ji v takových případech zpravidla vyžaduje.

K oznámení škody potřebujete znát číslo vaší pojistné smlouvy. Pokud byla odcizena spolu s ostatním vybavením, nahlaste jméno a příjmení pojistníka, jeho datum narození a adresu pojištěného objektu. Připravte si i srozumitelný popis nastalé události.

Oznámení škody můžete provést pomocí telefonu na klientské lince nebo vyplněním formuláře oznámení škodní události, který si můžete vyzvednout na pobočce nebo stáhnout na webových stránkách pojišťovny. Většina pojišťoven nabízí také možnost hlášení přes internet. Pro další jednání s pojišťovnou je vhodné doplnit seznam zcizených věcí informacemi o jejich stáří a ceně, ideálně dohledat účty či záruční listy.

Pozor na výluky a pojistné limity!

Nenechávejte po dobu své nepřítomnosti v bytě hotovost ve vyšších částkách, než jaké kryje vaše pojistná smlouva. Vlastníte-li předměty, cennější než je limit na jednu věc, připojistěte je zvlášť a věci obzvláště cenné opatřete znaleckým posudkem.

Vloupání do bytů a opuštěných domů přibývá! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (366)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 524 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »