Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vloupání do chat v Česku ubývá. Přesto jich policisté letos napočítali více než dva tisíce

08.12.2015 09:10 | Kategorie: Hypoindex | 0 komentářů
Tagy: achalupa Česká republika chata krádeže

S koncem chatařské sezóny život v rekreačních domcích postupně utichá. Přestože se v tomto období chaty často stávají terčem zlodějů, v posledních letech podobných činů ubývá. Zatímco v roce 2013 museli policisté řešit 4 841 těchto trestných činů, vloni policie evidovala celkem 3 955 případů vloupání do chat a chalup. Nejvíce případů, tedy 344, hlásil jihočeský kraj, nejméně se kradlo na Karlovarsku, kde policisté napočítali 144 vloupání.

Letos policejní statistiky do konce října hlásí 2 193 vloupání. Odborníci varují, že v řadě případů lidé zlodějům práci sami ulehčují. Například ze statistik UNIQA pojišťovny vyplývá, že jen přibližně polovina chat a chalup je vybavena bezpečnostním zámkem, třetina okenicemi nebo mřížemi, jen osmina má bezpečnostní dveře a alarmem je vybaven pouze asi každý desátý rekreační objekt. Pokud člověk chatu či chalupu navíc opouští na delší dobu, například právě na konci sezóny, samozřejmostí je nejen zamknout všechny dveře a zabezpečit okna, ale také úklid kolem domku. Tam nesmí zůstat zapomenuto nic, co by případnému zloději jeho práci usnadnilo, třeba žebřík nebo obyčejný krumpáč opřený o zeď.

Tím nejspolehlivějším způsobem, jak nezvané návštěvníky od vloupání odradit, je podle expertů instalace zabezpečujících prvků. Už pouhý pohled na ně totiž v řadě případů zloděje dokáže odradit. „Pokud budou vedle sebe dva domy, z nichž jeden bude mít kvalitní okna a bytelné dveře, zatímco ten druhý už na první pohled chatrné, je velmi pravděpodobné, že pachatel si vybere snadnější cestu,“ uvedl Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která nabízí řadu bezpečnostních prvků. Nejlepší je podle něj několik bezpečnostních prvků zkombinovat. „Například vrata lidé stále častěji zabezpečují kombinací elektronických prvků a mechanických zarážek. Pokud jsou garážová vrata s automatickým ovládáním, je v současnosti u kvalitních motorů převodovka konstruována tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ vysvětlil princip Valenta. Další překážku představují také předokenní rolety. „Pokud se zloději rozhodnou pro brutální průnik do vytipovaného domu, ani rolety je nezadrží. Odradit náhodného pachatele však mohou. U motorem ovládaných rolet lze navíc před odjezdem na dovolenou naprogramovat dobu automatického vytažení a spouštění systémů. Díky tomu nebude mít nikdo tušení, že je dům zrovna prázdný,“ popsal Lubomír Valenta. Výše zmíněná opatření pak vhodně doplní instalace poplachového systému.

Nezapomeňte na pojištění, radí odborníci

Žádný zabezpečovací systém však není stoprocentně účinný. Proto odborníci doporučují si chatu či chalupu pro jistotu pojistit. Na to však lidé často zapomínají. „Rekreačních domácností je pojištěných odhadem asi třicet procent. Tohle číslo se přitom meziročně příliš nemění,“ upozornila mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová. Současně varuje, že pojištění chaty či chalupy nemusí automaticky znamenat i pojištění vnitřního vybavení, které je třeba sjednat také.

Pojištění lze přitom přizpůsobit specifikům týkajícím se chat a chalup a také požadavkům konkrétního zákazníka. „Jeho konstrukce je přizpůsobena charakteru a požadavkům přechodně užívaného majetku. Poskytuje ochranu proti všem nejčastějším rizikům, která ohrožují tento typ majetku, od živelních nebezpečí po odcizení. V rámci smlouvy lze pojistit i zahradní architekturu, jako jsou terénní úpravy a porosty, zahradní jezírko nebo stavby nemající charakter budovy. Stavebnicová konstrukce pojištění pak umožňuje klientům, aby si pojistili a platili pouze ta nebezpečí, která považují za důležitá a mohou jejich majetek skutečně ohrozit,“ popsal některá specifika mluvčí pojišťovny GENERALI Jiří Cívka.

Podle odborníků je sjednání pojistky chaty nebo chalupy přitom velmi snadné a člověk kvůli němu častokrát ani nemusí na pobočku. Vše zařídí z domu pomocí internetu. „V 99 procentech případů lze pojistku sjednat, aniž by muselo dojít k prohlídce pojišťované stavby. Jak je vidět, je to skutečně jednoduché, a těch pár minut času se při případných problémech jistě vyplatí,“ uzavřel mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Tisková zpráva Media Journal

Vloupání do chat v Česku ubývá. Přesto jich policisté letos napočítali více než dva tisíce >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypoindex

Monika Hrušová | 07.04.2015 00:00 Ve vztahu k financím jste pečovatelé nebo tradicionalisté? Zjistěte to

I když většinou mají Češi na všechno odpověď a vypadá to, že často nejsou spokojeni se svým životem, ani se svými financemi, opak je pravdou. Patříme mezi nejspokojenější obyvatele střední a východní Evropy. Ve srovnání se Slováky, Poláky, Maďary a Rumuny jsme spokojenější nejen s kvalitou života, ale také s životním standardem a finanční situací. Ukázal to mezinárodní průzkum TNS AISA pro společnost Provident Financial. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 21.08.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2013: Úrokové sazby stouply na 3 %

Pokles úrokových sazeb se v červenci zastavil. Průměrné sazby dle Fincentrum Hypoindexu stouply na 3 %. Jedná se o přestávku před dalším propadem, nebo již bylo nalezeno úrokové dno? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 17.07.2013 00:00 Fincentrum Hypoindex červen 2013: Rekordní rok pokračuje

Úrokové sazby nezastavily svůj pokles ani v červnu. Fincentrum Hypoindex ubral další setinku procentního bodu a zakotvil na 2,95 %. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.07.2013 12:48

Další články »

Krátké zprávy z Hypoindex

22.09.2016 10:40 Novela stavebního zákona byla schválena

Od poloviny příštího roku nebude zapotřebí povolení kupříkladu ke stavbě skleníku nebo bazénu na pozemku rodinného domu. Novela stavebního zákona, která prošla vládou má ulehčit především drobným stavebníkům. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.09.2016 14:31 Finanční úřady poprvé udělili pokuty za nepřiznané majetky

Nejvyšší vybraná pokuta byla 2,7 milionů korun, bohužel finanční správa nesmí uvádět za jaký prohřešek tato pokuta byla udělená. Celkem loni na příjmech osvobozených od daně přiznali lidé 82 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.09.2016 11:49 Chátrající budovy pomůžou odstranit státní dotace

27 míst v České republice dostane nový vzhled. Stát vyčlenil na demolice chátrajících budov do roku 2018 celkem 300 milionů korun. Jenom letos se budou bourat stavby ve výši za 69 milionů korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

25.08.2016 13:31 Profi Credit poskytl důchodci nemravnou půjčku

Finanční arbitr nařídil úvěrové firmě Profi Credit miliardáře Davida Berana vrátit důchodci úroky, které po něm požadovala při uzavření revolvingového úvěru. V rozporu s dobrými mravy totiž firma poskytla úvěr, kde dlužná částka už při podpisu smlouvy vyrostla o více než 60 procent. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 16:58

15.08.2016 10:57 Největší náklad Čechů je na bydlení

Téměř 27 procent svých mezd dávají Češi na bydlení. Jedná se především o pronájmy, anebo splátky hypoték. V penězích se jedná průměrně o 4511 korun měsíčně. Druhý největší náklad pak tvoří výdaje za jídlo ve výši 17,1 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů