EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

08. 12. 2015

0 komentářů

Vloupání do chat v Česku ubývá. Přesto jich policisté letos napočítali více než dva tisíce

 


 

Letos policejní statistiky do konce října hlásí 2 193 vloupání. Odborníci varují, že v řadě případů lidé zlodějům práci sami ulehčují. Například ze statistik UNIQA pojišťovny vyplývá, že jen přibližně polovina chat a chalup je vybavena bezpečnostním zámkem, třetina okenicemi nebo mřížemi, jen osmina má bezpečnostní dveře a alarmem je vybaven pouze asi každý desátý rekreační objekt. Pokud člověk chatu či chalupu navíc opouští na delší dobu, například právě na konci sezóny, samozřejmostí je nejen zamknout všechny dveře a zabezpečit okna, ale také úklid kolem domku. Tam nesmí zůstat zapomenuto nic, co by případnému zloději jeho práci usnadnilo, třeba žebřík nebo obyčejný krumpáč opřený o zeď.

Tím nejspolehlivějším způsobem, jak nezvané návštěvníky od vloupání odradit, je podle expertů instalace zabezpečujících prvků. Už pouhý pohled na ně totiž v řadě případů zloděje dokáže odradit. „Pokud budou vedle sebe dva domy, z nichž jeden bude mít kvalitní okna a bytelné dveře, zatímco ten druhý už na první pohled chatrné, je velmi pravděpodobné, že pachatel si vybere snadnější cestu,“ uvedl Lubomír Valenta, marketingový manažer společnosti Lomax, která nabízí řadu bezpečnostních prvků. Nejlepší je podle něj několik bezpečnostních prvků zkombinovat. „Například vrata lidé stále častěji zabezpečují kombinací elektronických prvků a mechanických zarážek. Pokud jsou garážová vrata s automatickým ovládáním, je v současnosti u kvalitních motorů převodovka konstruována tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ vysvětlil princip Valenta. Další překážku představují také předokenní rolety. „Pokud se zloději rozhodnou pro brutální průnik do vytipovaného domu, ani rolety je nezadrží. Odradit náhodného pachatele však mohou. U motorem ovládaných rolet lze navíc před odjezdem na dovolenou naprogramovat dobu automatického vytažení a spouštění systémů. Díky tomu nebude mít nikdo tušení, že je dům zrovna prázdný,“ popsal Lubomír Valenta. Výše zmíněná opatření pak vhodně doplní instalace poplachového systému.

Nezapomeňte na pojištění, radí odborníci

Žádný zabezpečovací systém však není stoprocentně účinný. Proto odborníci doporučují si chatu či chalupu pro jistotu pojistit. Na to však lidé často zapomínají. „Rekreačních domácností je pojištěných odhadem asi třicet procent. Tohle číslo se přitom meziročně příliš nemění,“ upozornila mluvčí UNIQA pojišťovny Eva Svobodová. Současně varuje, že pojištění chaty či chalupy nemusí automaticky znamenat i pojištění vnitřního vybavení, které je třeba sjednat také.

Pojištění lze přitom přizpůsobit specifikům týkajícím se chat a chalup a také požadavkům konkrétního zákazníka. „Jeho konstrukce je přizpůsobena charakteru a požadavkům přechodně užívaného majetku. Poskytuje ochranu proti všem nejčastějším rizikům, která ohrožují tento typ majetku, od živelních nebezpečí po odcizení. V rámci smlouvy lze pojistit i zahradní architekturu, jako jsou terénní úpravy a porosty, zahradní jezírko nebo stavby nemající charakter budovy. Stavebnicová konstrukce pojištění pak umožňuje klientům, aby si pojistili a platili pouze ta nebezpečí, která považují za důležitá a mohou jejich majetek skutečně ohrozit,“ popsal některá specifika mluvčí pojišťovny GENERALI Jiří Cívka.

REKLAMA

Podle odborníků je sjednání pojistky chaty nebo chalupy přitom velmi snadné a člověk kvůli němu častokrát ani nemusí na pobočku. Vše zařídí z domu pomocí internetu. „V 99 procentech případů lze pojistku sjednat, aniž by muselo dojít k prohlídce pojišťované stavby. Jak je vidět, je to skutečně jednoduché, a těch pár minut času se při případných problémech jistě vyplatí,“ uzavřel mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

Tisková zpráva Media Journal

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021

Nemovitosti: chaty a chalupy a koronavirus

Dovolená v bytě? Díky, nechci. Češi touží po chatách takřka kdekoliv

Další lockdown, rok žádná pořádná dovolená a světlo v temném tunelu v nedohlednu. Vypadá to, že letošní rok budeme znovu trávit převážně v České republice. To není černý scénář, ale realita, se kterou počítá mnoho Čechů. Proto také raketově roste zájem o chaty, chalupy, ale i pozemky, kde se rekreační nemovitost dá postavit.

Text: Monika Lukešová

04. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *