Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyčerpávat, nebo nevyčerpávat vodu ze zatopeného sklepa?

Autor: Daniel Kuchta | 04.06.2010 00:00 | Kategorie: Pojištění | 0 komentářů
Vyčerpávat, nebo nevyčerpávat vodu ze zatopeného sklepa?

Mnozí lidé se v posledních dnech a týdnech octli kvůli vodnímu živlu v situaci, kdy mají zatopeny domy nebo sklepy. Pro nikoho to není příjemná situace a většina lidí se snaží této vody co nejrychleji zbavit, jen co voda přestane stoupat nebo přestanou deště. Odborníci ale před unáhleným čerpáním vody důrazně varují, protože výsledkem může být v nejhorším případě i zřícení domu.

Povodně se stále častěji stávají v určitých oblastech Čech a Moravy takřka běžnou součástí života, ať si na to zvykneme, nebo ne. V některých oblastech jsou častější a lidé si na ně téměř zvykli, někde jsou spíše výjimečné, v každém případě jde ale o nepříjemnou událost, která ovlivňuje životy lidí. Je logické, že každý, kdo má zatopený dům, nebo sklep, má v úmyslu se do něj co nejdříve vrátit a tak se mnozí lidé snaží zbavit vody v domě co nejrychleji. V konečném důsledku však nakonec mohou nadělat více škody, než užitku a spěchání s vyklízením vody z domu na vlastní pěst se tak nemusí vyplatit.

Trpělivost se vyplácí

I když je nutné a pro lidi žádoucí vodu ze zatopeného sklepa, resp. všech částí domu nacházejících se pod zemí, co nejdříve odčerpat, je potřeba myslet na trpělivost. Spodní voda, která takové zatopení (a to přitom nemusí dojít ani k velké záplavě) zapříčiňuje, totiž na stěny vytváří nadměrný tlak. Pokud není část stavby nacházející se pod okolním terénem připravena na tento zvýšený tlak, může dojít při odčerpání vody k poruše statiky domu, nebo i k jeho zřícení. Voda, která je v takovém případě ve sklepě, tento tlak vyrovnává, a pokud spodní voda neopadne, je nutné ji v domě nechat.

Pokud ji již není majitel domu jistý, jestli spodní voda dosahuje výše vody ve sklepě, je možné ji začít odčerpávat, ale pouze v případě, že to povolí statik. I v takovém případě je ale dobré po odčerpání určitého množství vody čerpání pozastavit a přesvědčit se, jestli se hladina vody opět nezvyšuje. V takovém případě je pak nutné čerpání vody zastavit. Hladinu spodní vody je možné zjistit také vrtem, díky němuž zjistíte, do jaké hloubky spodní voda zasahuje. Vrt je dobré udělat dostatečně hluboký, nejlépe pod úroveň základů. Tak si majitel domu může být jist, že voda již není na vyšší úrovni, než když se dům stavěl.

Problém s brzkým vyčerpáním vody mohou mít zejména majitelé starších domů a sklepů, u nichž se jako spojivo nepoužíval cement. U nich nejvíce hrozí to, že pokud vyčerpají vodu příliš brzy a ta se začne přes zdi opět dostávat do sklepa, bude docházet k vymývání zdiva a statika se tak ještě více naruší. V takových případech pak může statik nařídit, aby se voda ponechala ve sklepě, anebo se to vyřeší tím, že se sklep něčím zaveze a už jej nebude možné používat. Na celý dům (nebo jinou stavbu nad sklepem) to ale nemusí mít neblahé následky.

Po odčerpání vody je nutné zatopenou část domu pořádně vysušit. Majitelé by měli brát ohled na to, že zatopená stavba vysychá mnohem déle než novostavba a před jakýmikoli stavebními úpravami nebo opravami je nutné čekat i déle než rok. Pokud se povrchové opravy uspěchají a majitel je udělá na nekvalitně vysušené stěně, velmi pravděpodobně dojde ke zkrácení životnosti, nebo také ke zhoršení jejích vlastností a sklep již nebude možné využívat k původním účelům. K vysušování je nejlepší použít vysoušeče, které se osvědčí zejména v zimě, kdy hrozí, že voda ve zdi zamrzne a poškodí ji.

Problémy při povodních a odstraňování jejich následků však mohou mít i ti, kteří již při stavbě domu mysleli na povodně a základy, resp. sklepy stavěli z voděodolného betonu. Problémem tak v jejich případě nemusí být zatopení sklepů, ale nadměrný tlak vody, který je na ně v případě zvednutí spodní vody vyvíjen. V některých případech tak může dojít i k tomu, že majitel je nucen svůj sklep alespoň do určité míry zatopit, aby byl vyrovnán tlak, který voda na základ vyvíjí a nedošlo tak k poškození stavby ze spodu. V každém případě je ale výhodou, že člověk si před zatopením stihne odnést ze sklepa všechny důležité věci a sklep před "řízeným" zatopením vyklidit.

Co na to pojišťovny

Pojišťovny jsou v podobných případech dosti opatrné, pokud ale dojde k nejhoršímu a je narušena statika domu, může být vymáhání pojistného plnění poněkud komplikované. Opatrnost je znát také z vyjádření pojišťoven, které na dotaz, jak postupují v podobných případech, odpovídají poněkud vyhýbavě (což je ale logické, protože případ od případu se může lišit). Dokládá to vyjádření Pavly Pasekové z pojišťovny Allianz, která říká, že "každý takový případ posuzujeme individuálně, se zohledněním všech zjištěných skutečností. Je ale třeba připomenout obecnou prevenční povinnost, tzn. každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí." Opatrnost a trpělivost doporučuje také Václav Bálek z České pojišťovny, který říká, že "s odčerpáváním vody opravdu není kam spěchat, protože pojistnou událost můžete oznámit pojišťovně až do čtyř let po jejím vzniku."

Milan Káňa z Kooperativy byl poněkud optimističtější, když říká, že "nikdo nedokáže odhadnout, ba dokonce tvrdit, že kdyby se voda začala odčerpávat později, že by ke zvětšení škody nedošlo. Pokud dojde k narušení základů vodou, záleží vždy na statikovi, jak budovu posoudí a jaký postup doporučí. Pojišťovna z jeho posudku vychází a poskytne odpovídající plnění."

Vyčerpávat, nebo nevyčerpávat vodu ze zatopeného sklepa? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »