Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyčíslení úvěru od Modré pyramidy? Je to boj!

Vyčíslení úvěru od Modré pyramidy? Je to boj!

Vyplatí se vám refinancovat překlenovací úvěr od Modré pyramidy? Pokud jste si spočítali, že ano, a vy se rozhodnete překlenovací úvěr refinancovat hypotékou, připravte se na standardně nestandardní jednání pyramidy a jejich zástupců.

Ke splacení úvěru od jakékoli finanční instituce je vždy třeba mít písemné vyčíslení zůstatku úvěru současně se všemi sankcemi a příslušenstvím ke stanovenému datu a souhlas s předčasným splacením úvěru od stávající finanční instituce. Například Liška vám souhlas s předčasným splacením nevydá téměř nikdy. Modrá pyramida vám souhlas a vyčíslení udělá, ale ne vždy a ne tak, jak si přejete, aby to bylo.

Poslední příklad z praxe, je refinancování úvěru klienta, říkejme mu třeba Petr, ve výši 4 000 000 Kč. Stávající úrokovou sazbu překlenovacího úvěru u Modré pyramidy  měl ve výši 4,84 % p.a., novou úrokovou sazbu u financující banky měl nabídnutu ve výši 2,69 % p.a.

Sankce za předčasné splacení překlenovacího úvěru u Modré pyramidy činí 2 % z předčasně splacené jistiny za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby. Díky této sankci schválený úvěr od banky vyčerpáme až v měsíci následujícím po výročí fixace (v našem případě 5 měsíců od podpisu hypotečního úvěru) a sankci tak bude pan Petr platit pouze za jeden započatý rok do konce fixace.

Podle sazebníku Modré pyramidy stojí vyčíslení zůstatku úvěru 4 000 Kč. Za jeden jednoduchý administrativní úkon to je hodně peněz i pro Petra, ale bohužel se s tímto poplatkem nedá nic dělat. Nutno ještě zmínit, že v době sjednání překlenovacího úvěru tento poplatek v sazebníku vůbec nebyl.

Fixace končí 30. listopadu 2014, díky rozdílu v úrokových sazbách se Petrovi vyplatí přefinancovat v prosinci 2013, ideálně hned z kraje měsíce, aby byly zaplacené úroky za poslední měsíc co nejmenší. Podle všeobecných úvěrových podmínek Modré pyramidy si ale Petr nemůže vybrat datum předčasného splacení, můžete to splatit pouze k poslednímu dni v měsíci. Za 4 000 Kč poplatku relativně velká nevýhoda, která stojí Petra zbytečně další peníze.

Další věc, která je ze strany Modré pyramidy nepochopitelná, je lhůta pro  vyčíslení. U překlenovacího úvěru dluží Petr pořád tu samou částku, kterou si v roce 2008 půjčil. Nemělo by tak být pro Modrou pyramidu těžké udělat vyčíslení kdykoliv. Modrá pyramida však vyčíslení vystaví nejdříve dva měsíce před datem předčasného splacení. A vystaví ho ještě zcela nesmyslně.

Do vyčíslení zůstatku si Modrá pyramida napočítá i úroky, které Petr musí zaplatit v měsíčních splátkách do splacení úvěru. V našem případě je tedy na vyčíslení nesmyslná  položka Budoucí úrok do data splatnosti ve výši 32 267 Kč. Proč je to nesmyslná položka? Protože pokud by Petr pravidelné splátky úvěru přestal hradit, měl by nepěkný záznam v bankovních registrech a ještě by ho seřvala manželka. A dále by Petrovi hrozila smluvní pokuta ve výši 0,02 % z dlužné částky za každý započatý den prodlení. Díky vyčíslení však musí Petr z kapsy vydat o 32 267 Kč více. Tyto peníze mu sice Modrá pyramida vrátí jako přeplatek, bohužel mu to ale vrátí na stavební spoření, kde bude vázací lhůta trvat ještě jeden rok.

Za poplatek ve výši 4 000 Kč lze očekávat služby v mnohem vyšší kvalitě, než v jaké je poskytla Modrá pyramida. Doufejme, že k ostatním klientům se v budoucnu bude (nejen) Modrá pyramida chovat o něco lépe.

Autor pracuje jako finanční poradce.

Anketa

Hází vám stavební spořitelna klacky pod nohy při předčasném splacení překlenovacího úvěru?

Ano. (98)
 
Ne. (2)
 
Nezkoušeli jsme předčasně splatit překlenovací úvěr. (1)
 
Nemáme překlenovací úvěr. (7)
 Celkem hlasovalo 108 čtenářů

Vyčíslení úvěru od Modré pyramidy? Je to boj! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Re: Ale co se stavebním spoření? A sankcí za něj? Vladimír Švorba | 06.01.2015 15:25
Ale co se stavebním spoření? A sankcí za něj? Martin Žember | 17.09.2014 20:09
Úvěr od Modré Pyramidy Bassmartin | 09.04.2014 19:14
Re: fixace úrokové sazby?? vladimír Švorba | 30.01.2014 21:55
fixace úrokové sazby?? Jarda | 22.12.2013 08:10

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 28.06.2016 00:00 Stavební spoření: Nová doba si žádá nové tarify

Úrokové sazby hypotečních úvěrů padají jako listí na podzim. V pozadí nezůstávají ani stavební spořitelny, které jsou vzhledem k současné situaci velmi nízkých úrokových sazeb nuceny snižovat úroky z vkladů, a tudíž i úroky z úvěrů ze stavebního spoření.  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.07.2016 09:55
Reklama
hypostroj

PR článek | 22.06.2016 00:00 Letní Půjčka ProBydlení je zdarma

Potřebujete opravit byt nebo se konečně pustit do plánované rekonstrukce? V takových situacích je klíčové, zda máte potřebné finanční prostředky. Když ne, nezbývá než si půjčit. Zajímavé podmínky nabízí Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Mokroš | 14.06.2016 00:00 Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 15.06.2016 07:31

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25

Jana Zámečníková | 10.05.2016 00:00 České stavební spoření stále slaví úspěchy

Česká republika se udržela na stupních vítězů v evropském stavebním spoření. S více než 3,5 miliony smluv se řadí za Německo a Rakousko. Německo sice co do počtu smluv v Evropě vede, nejrozšířenější je ale stavební spoření v Rakousku. Vedoucí postavení získalo Česko v nárůstu úvěrů ze stavebního spoření. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1198)
 
Ne. (1490)
 
Nevím. (49)
 Celkem hlasovalo 2737 čtenářů