Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyčíslení úvěru od Modré pyramidy? Je to boj!

Vyčíslení úvěru od Modré pyramidy? Je to boj!

Vyplatí se vám refinancovat překlenovací úvěr od Modré pyramidy? Pokud jste si spočítali, že ano, a vy se rozhodnete překlenovací úvěr refinancovat hypotékou, připravte se na standardně nestandardní jednání pyramidy a jejich zástupců.

Ke splacení úvěru od jakékoli finanční instituce je vždy třeba mít písemné vyčíslení zůstatku úvěru současně se všemi sankcemi a příslušenstvím ke stanovenému datu a souhlas s předčasným splacením úvěru od stávající finanční instituce. Například Liška vám souhlas s předčasným splacením nevydá téměř nikdy. Modrá pyramida vám souhlas a vyčíslení udělá, ale ne vždy a ne tak, jak si přejete, aby to bylo.

Poslední příklad z praxe, je refinancování úvěru klienta, říkejme mu třeba Petr, ve výši 4 000 000 Kč. Stávající úrokovou sazbu překlenovacího úvěru u Modré pyramidy  měl ve výši 4,84 % p.a., novou úrokovou sazbu u financující banky měl nabídnutu ve výši 2,69 % p.a.

Sankce za předčasné splacení překlenovacího úvěru u Modré pyramidy činí 2 % z předčasně splacené jistiny za každý započatý rok před koncem platnosti úrokové sazby. Díky této sankci schválený úvěr od banky vyčerpáme až v měsíci následujícím po výročí fixace (v našem případě 5 měsíců od podpisu hypotečního úvěru) a sankci tak bude pan Petr platit pouze za jeden započatý rok do konce fixace.

Podle sazebníku Modré pyramidy stojí vyčíslení zůstatku úvěru 4 000 Kč. Za jeden jednoduchý administrativní úkon to je hodně peněz i pro Petra, ale bohužel se s tímto poplatkem nedá nic dělat. Nutno ještě zmínit, že v době sjednání překlenovacího úvěru tento poplatek v sazebníku vůbec nebyl.

Fixace končí 30. listopadu 2014, díky rozdílu v úrokových sazbách se Petrovi vyplatí přefinancovat v prosinci 2013, ideálně hned z kraje měsíce, aby byly zaplacené úroky za poslední měsíc co nejmenší. Podle všeobecných úvěrových podmínek Modré pyramidy si ale Petr nemůže vybrat datum předčasného splacení, můžete to splatit pouze k poslednímu dni v měsíci. Za 4 000 Kč poplatku relativně velká nevýhoda, která stojí Petra zbytečně další peníze.

Další věc, která je ze strany Modré pyramidy nepochopitelná, je lhůta pro  vyčíslení. U překlenovacího úvěru dluží Petr pořád tu samou částku, kterou si v roce 2008 půjčil. Nemělo by tak být pro Modrou pyramidu těžké udělat vyčíslení kdykoliv. Modrá pyramida však vyčíslení vystaví nejdříve dva měsíce před datem předčasného splacení. A vystaví ho ještě zcela nesmyslně.

Do vyčíslení zůstatku si Modrá pyramida napočítá i úroky, které Petr musí zaplatit v měsíčních splátkách do splacení úvěru. V našem případě je tedy na vyčíslení nesmyslná  položka Budoucí úrok do data splatnosti ve výši 32 267 Kč. Proč je to nesmyslná položka? Protože pokud by Petr pravidelné splátky úvěru přestal hradit, měl by nepěkný záznam v bankovních registrech a ještě by ho seřvala manželka. A dále by Petrovi hrozila smluvní pokuta ve výši 0,02 % z dlužné částky za každý započatý den prodlení. Díky vyčíslení však musí Petr z kapsy vydat o 32 267 Kč více. Tyto peníze mu sice Modrá pyramida vrátí jako přeplatek, bohužel mu to ale vrátí na stavební spoření, kde bude vázací lhůta trvat ještě jeden rok.

Za poplatek ve výši 4 000 Kč lze očekávat služby v mnohem vyšší kvalitě, než v jaké je poskytla Modrá pyramida. Doufejme, že k ostatním klientům se v budoucnu bude (nejen) Modrá pyramida chovat o něco lépe.

Autor pracuje jako finanční poradce.

Anketa

Hází vám stavební spořitelna klacky pod nohy při předčasném splacení překlenovacího úvěru?

Ano. (99)
 
Ne. (2)
 
Nezkoušeli jsme předčasně splatit překlenovací úvěr. (1)
 
Nemáme překlenovací úvěr. (8)
 Celkem hlasovalo 110 čtenářů

Vyčíslení úvěru od Modré pyramidy? Je to boj! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Re: Ale co se stavebním spoření? A sankcí za něj? Vladimír Švorba | 06.01.2015 15:25
Ale co se stavebním spoření? A sankcí za něj? Martin Žember | 17.09.2014 20:09
Úvěr od Modré Pyramidy Bassmartin | 09.04.2014 19:14
Re: fixace úrokové sazby?? vladimír Švorba | 30.01.2014 21:55
fixace úrokové sazby?? Jarda | 22.12.2013 08:10

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »