Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Výhodnější stavební spoření i v novém roce?

Autor: Petr Zámečník | 07.01.2010 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 4 komentáře
Výhodnější stavební spoření i v novém roce?

Stavební spořitelny koncem roku zaútočily na klienty „akčními nabídkami“. V rámci nich zájemci o stavební spoření mohli ušetřit tisíce korun. V novém roce ale akce a slevy nekončí! SSČS navíc mění sazebník... zlevňuje... ale ne pro všechny!

Akce stavebních spořitelen se přelévají jako voda. V loňském roce začaly jarními akcemi, které plynule přešly přes letní do vánočních, které začaly již v říjnu. A ani po Novém roce není všem akcím konec.

ČMSS - akce pokračují

S koncem starého roku u naprosté většiny stavebních spořitelen akce skončily. Jediná Českomoravská stavební spořitelna pokračuje ve své akci „Získejte 6000 Kč!“ a „Smlouva zdarma“. Na svých stránkách je inzeruje akci „Získejte 6000 Kč!“ jako platné od 1. ledna 2010 do 31. března 2010, ovšem březnový termín ukončení nabídky spořitelna inzerovala již před Vánoci. Nabídka „Smlouva zdarma“ je platná do 31. ledna 2010.

Obě akční nabídky ČMSS mají ale jednu šmouhu na kráse. Jsou určeny pouze pro „prvotní smlouvy“ - tedy pro klienty, kteří nikdy v historii neměli uzavřené stavební spoření u této stavební spořitelny. A protože ČMSS je největší stavební spořitelna s největším počtem klientů a protože naprostá většina občanů České republiky stavební spoření má nebo mělo, oslovuje touto akcí jen menší množství klientů.

Kdo chce využít akci „Získejte 6000 Kč!“, musí uzavřít prvotní smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou minimálně 300 tis. Kč nejpozději do 31. 3. 2010 a následně nejpozději do 30. 6. 2010 uhradit poplatek za uzavření smlouvy (3 tis. Kč při cílové částce 300 tis. Kč) a vložit na účet 30 tis. Kč. ČMSS následně v průběhu července připíše bonus ve výši 3 tis. Kč. A kde jsou další 3 tis. Kč? S těmi počítá ze státního rozpočtu v podobě státního příspěvku. Akci nelze spojit s jinými zvýhodněními.

Prémii ve výši poplatku za uzavření smlouvy získají klienti, kteří uzavřou prvotní smlouvu o stavebním spoření do 31. ledna 2010 a do 28. února 2010 zaplatí poplatek za uzavření smlouvy. Poplatek je připsán zpět v podobě prémie v průběhu března do maximální výše 1500 Kč.

Pokud smlouvu uzavírá klient v nabídce „Prémie pro mladé“, může využít i akční nabídky - jeho bonus je ale poloviční, což odpovídá polovičnímu poplatku účtovanému mladým.

SSČS - nový sazebník: Slevy, nebo zdražení?

K unikátnímu kroku přistoupila Stavební spořitelna České spořitelny - snížila poplatky. Nikoli v akci, ale v klasickém sazebníku. A to hned u dvou položek: poplatku za uzavření smlouvy a poplatku u ukončení smlouvy v průběhu vázací doby.

SSČS poplatek za uzavření smlouvy snížila na 0,5 % z cílové částky. Dostala se tak na polovinu „běžně“ účtovaného poplatku. Ve skutečnosti její ztráta z neinkasovaného poplatku nebude nikterak závratná. Při přelévání nabídek z akce do akce je téměř uměním uzavřít smlouvu o stavebním spoření bez nějaké slevy. Zároveň se snížením poplatku je stanovena i maximální, ale také minimální výše poplatku. Ten se může pohybovat v rozmezí od 1 500 Kč do 7 500 Kč. Pokud by klient chtěl uzavřít stavební spoření s cílovou částkou nižší než 300 tis. Kč, zaplatí tak více než 0,5 % z cílové částky.

Stejné zlevnění se týká i navyšování cílové částky. V tomto případě není stanoven minimální poplatek (maximální zůstává), ale klient musí být přesto opatrný. V případě, že spořitelna již nenabízí původní tarif, resp. máte-li vyšší než 2% úročení účtu, dojde s navýšením cílové částky ke snížení úrokové sazby a zároveň k naúčtování poplatku za změnu úroků. Ten dosahuje výše 1/2 veškerých připsaných úroků při změně ze 4% na 2% úrok a 1/3 dosud připsaných úroků při změně ze 3% na 2% úročení.

Jedinečným je ovšem zrušení poplatku za výpověď smlouvy ve vázacím období. Vázací doba je u nových smluv šestiletá (u starších byla pětiletá, ta ale již pominula) a dosud si všechny stavební spořitelny účtovaly poplatek za zrušení smlouvy ve výši 0,5 % z cílové částky. Klient, který neudělal nic jiného než uzavřel smlouvu a v zápětí ji zrušil, mohl standardně zaplatit 1,5 % z cílové částky (plus přibližně 300 Kč za vedení účtu v daném roce) na poplatcích.

Pozor ale na překotné výpovědi smluv o stavebním spoření před ukončením vázací doby! Přestože SSČS poplatek již neúčtuje, klient přijde o veškerou připsanou státní podporu.

Kdo si chce nechat pro korunu koleno vrtat, měl by se Stavební spořitelně České spořitelny vyhnout. Pro smlouvy úročené 2 % (vesměs všechny novější a nové smlouvy) zvýšila poplatek za správu a vedení účtu. Místo 300 Kč budou klienti platit 305 Kč.

Ostatní stavební spořitelny

Ostatní stavební spořitelny nenabízejí žádné akce. Jejich „vánoční nabídky“ skončily nejpozději úderem silvestrovské půlnoci. Lze ale očekávat, že se jedná jen o klid před jarní bouří, kdy se vrhnou do boje o klienta s novými, lepšími a ještě výhodnějšími jarními akčními nabídkami.

Anketa

Kolik máte uzavřených smluv o stavebním spoření?

Žádnou. (13)
 
Jednu. (45)
 
Dvě. (15)
 
Více než dvě. (12)
 Celkem hlasovalo 85 čtenářů

Výhodnější stavební spoření i v novém roce? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

IdQWDdEERGcPI bdwqxra | 29.01.2010 14:22
RE: RE: akce od Raiffeisen Jaroslav Machalický | 08.01.2010 00:20
RE: akce od Raiffeisen | 07.01.2010 09:36
akce od Raiffeisen Štěpán Průcha | 07.01.2010 08:47

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (367)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 526 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »