Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Výhody a nevýhody koupě staršího bytu

Autor: Luboš Svačina | 11.11.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Výhody a nevýhody koupě staršího bytu

O výhodách bydlení v novostavbě jsme psali před nedávnem. Jaké vlastnosti má bydlení ve starších bytech? Co lze považovat za výhodu, a na co si dát při jeho koupi naopak pozor?

Zvažujete pořízení vlastního bydlení a rozmýšlíte několik variant. Rozhodujete se mezi koupí bytu v novostavbě a bytem ve starší zástavbě. Přibližně před týdnem jsme publikovali na našich stránkách článek "Koupě bytu v novostavbě. Ano, nebo ne?"porovnávající výhody a nevýhody pořízení bytu v novostavbě. Součástí článku „Koupě bytu v novostavbě. Ano, nebo ne? byla anketa, kde se 46 % hlasujících vyjádřilo, že by při koupi preferovalo koupi bytu v novostavbě. Výsledek nikterak překvapující. Jaké jsou však výhody, pokud existují, pořízení staršího bytu? Odpověď na tuto by mohly nabídnout následující odstavce.

Výhody koupě staršího bytu


Cena

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro hodnocení výhodnosti koupě je bezpochyby cena. Ta je zpravidla u starších bytů nižší než-li u bytů v novostavbách. Přičemž při posuzování cenové výhodnosti koupě je nezbytné přihlédnout k objemu prostředků, které si ještě vyžádají menší opravy či úpravy bytu nebo případná rekonstrukce. V některých případech celková vynaložená částka může přesáhnout cenu stejně kvalitního bydlení v novostavbě. Obecně vzato však ceny staršího, a přitom kvalitního bydlení, jsou nižší.

Finanční dostupnost bydlení a širší nabídka
Vzhledem k nižším cenám starších bytů na tento typ vlastnického bydlení dosáhnou i lidé s menšími příjmy, kteří by jinak neměli šanci si vlastní bydlení pořídit. Výhodou je také širší nabídka starších bytů a možnost bydlet téměř okamžitě. Byty v novostavbách se zpravidla prodávají v určité fázi rozestavěnosti a zájemce si na byt musí počkat. V případě starších bytů záleží pouze na době převodu vlastnického práva a případně vyřízení hypotéky, či úvěru ze stavebního spoření.

Byt je již „zabydlený“
Vzhledem k tomu, že v bytě již předtím bydlel předchozí majitel užitné vlastnosti bytu jsou již ozkoušené. Pokud měl byt nějaké výrazné vady (zatékání stropem, netěsnost oken) předchozí majitel již tyto vady odstranil. Pokud ne, budou následky takových nedokonalostí patrné již při první návštěvě bytu (plísně, nadměrná vlhkost…) a zájemce si pravděpodobně takovou koupi rozmyslí. V případě novostavby může vše vypadat v naprostém pořádku a vady se objeví až při dennodenním užívání.

Výhodou je také to, že nový majitel může snáze zjistit „do čeho jde“. Od předchozího majitele může získat informace o sousedech, o nákladech na provoz bytu – energie a služby. Stejně tak již v době nákupu jsou pravděpodobně vyřešeny otázky ohledně vlastnictví společných prostor v domě a jejich údržby (úklid v domě a před domem, využívání sušárny, kolárny apod.)

Lokalita, občanská vybavenost, dopravní obslužnost
Výhodou koupě bytu ve starší zástavbě může být také samotné umístění. Starší domy,i ty které mohly původně stát na periferii, se postupem času stávají součástí města.Případně se zlepšuje její dopravní obslužnost (zavádění nových autobusových linek, tramvají) a občanská vybavenost.

Nevýhody koupě staršího bytu


Dispozice a vzhled bytu
Starší byt nový majitel přebírá v podobě, v jaké jej užíval předchozí vlastník. A pokud nemá v úmyslu byt výrazným způsobem rekonstruovat musí se s novým bytem „sžít“ v dané podobě. Nemůže například změnit proporce jednotlivých místností a jejich umístění, Na druhou stranu pokud kupující předem uvažuje o rekonstrukci a již při výběru se zaměří na nemovitosti odpovídající jeho záměru, může v konečném důsledku získat kvalitní bydlení za mnohem výhodnější cenu. A byt si může upravit podle svých představ (obklady, nátěry, izolace, rozvody apod.).

Záruka
V případě koupě bytu v novostavbě má kupující možnost vadné součásti nového bytu reklamovat u dodavatele stavby/developera. V námi posuzovaném případě se záruční lhůtou zpravidla nelze počítat, s výjimkou některého novějšího vybavení. Například zabudovaných kuchyňských elektrospotřebičů, elektrického/plynového kotle, radiátorů nebo koupelnových součástí.

Kvalita a stáří použitých materiálů
Materiály a vybavení bytu staršího data výroby buď po čase nesplňují užitná a estetická hlediska moderního bydlení, nebo mohou nastat problémy se samotnou funkčností některých součástí. Výměna či vylepšení si může vyžádat také nemalé náklady.

Co se týče vzhledu, tak se nejčastěji jedná o vybavení koupelen a kuchyní (obklady, nábytek), které nejvíce podléhají módním trendům. Do kategorie funkčnosti a užitných vlastností lze zařadit dosluhující elektrické spotřebiče, kotle, topná tělesa, zateplení, izolace, ale také samotné rozvody elektřiny, vody, topení a odpadů. Každý materiál má svou životnost a s rekonstrukcí těchto rozvodů je potřeba počítat.

Odhadní cena nemovitosti
Pro klienta zvažujícího pořízení nemovitosti na úvěr může nastat problém s oceněním bytu pro potřeby banky. U nových bytů odhadce vychází velmi často z kupní ceny, protože se jedná o nový byt. U starších bytů klient nemá nikdy jistotu, na kolik banka byt odhadne. V současné situaci, kdy banky odmítají poskytovat 100% hypotéky se může stát, že klient na úvěr nedosáhne.

Dalších výhod a nevýhod může být celá řada. Pokud máte zkušenosti s pořizováním staršího bytu a víte o dalších plusech a mínusech takové koupě, podělte se o ně s dalšími čtenáři v diskuzi pod článkem.


Výhody a nevýhody koupě staršího bytu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »