Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Výhody a nevýhody variabilních splátek

Autor: Luboš Svačina | 27.04.2011 00:01 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Výhody a nevýhody variabilních splátek

Větší flexibilita hypoték je jedna z věcí, kterou klienti od bank v poslední době vyžadují. Česká spořitelna klientům v tomto směru vychází vstříc a nově u své hypotéky umožňuje mimo jiné měnit výši splátky hypotéky podle aktuální finanční situace klienta. Jenže každá mince má svůj rub a líc a potencionální zájemci by si měli dobře rozvážit, zda se jim variabilní splátkový kalendář vyplatí.

Z klientských průzkumů dlouhodobě vyplývá, že klienti při posuzování parametrů hypoték nejvíce oceňují nízkou cenu produktu, jeho jednoduchost a srozumitelnost, ale zároveň vyžadují, aby byl produkt flexibilní a dokázal se přizpůsobit aktuální finanční situaci dlužníka a umožnil například předčasné splacení části, či celého úvěru.

K podobným výsledkům dospěl také průzkum agentury TNS AISA, který si nechala zpracovat Česká spořitelna, a na jehož základě spořitelna přišla s inovovanou nabídkou hypoték. Nástupcem Ideální hypotéky se stala Hypotéka České spořitelny, která krom jiného přináší zásadní novinku v podobě tzv. variabilní balíček. Ten klinetům umožní odklad splátek či přerušení splácení jistiny úvěru až o tři měsíce, a po 12 měsících bezproblémového splácení také úpravu výše splátky až o 30 % směrem nahoru, ale i dolů.

Hypotéka ČS zůstává podobně jako její předchůdkyně Ideální hypotéka ČS bez poplatku za vyřízení, nicméně za sjednání této doplňkové služby si klient připlatí 3000 Kč. Na rozdíl od Ideální hypotéky však této služby může klient po celou dobu splatnosti úvěru a nikoliv pouze po dobu fixace úrokové sazby, jako tomu bylo dříve.

Variabilita splátek jako konkureční výhoda

Díky variabilnímu balíčku se podařilo České spořitelně výrazně odlišit od svých konkurentů. Podobnou míru flexibility splácení v současnosti nabízí v rámci své standardní nabídky pouze Komerční banka, a sice prostřednictvím své Flexibilní hypotéky. Ve zbývajících případech jsou banky velice opatrné a ještě jakž-takž jsou ochotny přistoupit na odklad splátek jistiny úvěru, ale v pouze minimech případů je standardně možné v průběhu fixace měnit výši pravidelné měsíční splátky.  

Odklad splátky jistiny úvěru má ve své standardní nabídce Komerční banka, Volksbank, Oberbank, ale také například Wüstenrot hypoteční banka, jejíž klienti si mohou část splátky odložit až na 6 měsíců. Přenastavit výši splátky v průběhu fixace úrokové sazby umožňuje pouze zmíněná Flexibilní hypotéka KB a hypotéka Flexi od UniCredit Bank.

S variabilitou splátek opatrně!

Při hodnocení této služby samozřejmě záleží na úhlu pohledu. Větší flexibilita úvěru a především možnost navýšit si měsíční splátku úvěru přináší klientům příležitost, jak se rychleji úvěru zbavit a v konečném důsledku uspořit. Stejně tak ale pro méně zodpovědné (finančně gramotné) klienty představuje past, skrze níž o část vlastních prostředků mohou přijít, neboť odsouváním splátek a jejich neopodstatněným snižováním si zbytečně prodlouží splatnost úvěru a na splátkách úroků zbytečně zaplatí o mnoho více.

Česká spořitelna uvedení variabilního balíčku prezentuje jako velký krok vstříc požadavkům klientů, který jim umožní průběžně upravovat výši splátky podle aktuální finanční situace, přičemž klienti by tuto službu měli ocenit zejména ve chvíli, kdy se dostanou do finančních potíží a dočasně nebudou mít na splátku hypotéky. Jenže ve skutečnosti je možné tuto nabídku chápat tak, že zatímco konkurence je v případě nouze ochotna splátkový kalendář po dohodě s klientem individuálně a bezplatně na určitou dobu upravit, Česká spořitelna si za tuto službu bez okolků naúčtuje zmíněný jednorázový poplatek 3000 Kč.

Variabilní balíček navíc v sobě ukrývá vcelku nezanedbatelné riziko "morálního hazardu", neboť zatímco u konkurence klienti pouze tuší, že je něco podobného možné individuálně domluvit a snaží se takovým situacím dopředu vyhnout, v případě Hypotéky České spořitleny, kdy má klient tuto službu již sjednanou a dopředu zaplacenou tato psychologická bariéra chybí a klienty může vědomí možnosti odkladu splátek nebo jejch případného snížení vést k lehkovážnosti při spravování rodinného rozpočtu a potencionálnímu zhoršování platební disciplíny dlužníka.   

Anketa

Považujete nemovitost k vlastnímu bydlení za dobrou formu spoření na penzi?

Ano. (168)
 
Ne. (63)
 Celkem hlasovalo 231 čtenářů

Výhody a nevýhody variabilních splátek >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (365)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (59)
 Celkem hlasovalo 523 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »