Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vyplatí se s koupí bytu kvůli změnám DPH neotálet?

Autor: Petr Bukač | 24.02.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 4 komentáře
Vyplatí se s koupí bytu kvůli změnám DPH neotálet?

O sjednocení sazeb DPH se v souvislosti s důchodovou reformou hovoří už dlouho. Tento záměr ale nyní nabyl jasnějších obrysů. Ke sjednocení sazby DPH na 20 % má podle vládního návrhu dojít již od příštího roku. Tento krok mimo jiné zdraží i výstavbu a opravy bytů. Co z toho vyplývá pro zájemce o bydlení?

Chystaná změna DPH přinese mediální masáž

Koaliční vláda dospěla k dohodě na základních principech důchodové reformy. Uvažované vyvedení části plateb na sociální pojištění z veřejného důchodového systému na individuální účty u penzijních fondů si vyžádá náklady v řádu desítek miliard korun. Pokrýt je má sjednocení sazby DPH na úrovni 20 %, díky němuž státní pokladna již od příštího roku nejspíš získá významný a zaručený zdroj příjmů. Právě výběr DPH totiž patří mezi dlouhodobě nejstabilnější příjmy státního rozpočtu.

Vyšší zdanění občané pocítí všude tam, kde je dosud uplatňována snížená 10% sazba DPH. Kromě většiny potravin, léků a některých služeb jsou to i byty do 120 m2 a rodinné domy do 350 m2 celkové podlahové plochy. Kvůli zdanění jednotnou 20% sazbou DPH by tak mohly vzrůst ceny naprosté většiny nově postavených bytů, a to až o několik stovek tisíc korun. Developeři vyšší zdanění ze svého zisku nebudou ochotni dotovat a promítnou je do cen bytů - nebo se o to alespoň pokusí.

S ohledem na blízký termín a výrazné navýšení snížené sazby DPH lze očekávat, že zájemci o bydlení brzy začnou být ze všech stran bombardování reklamou developerů a doporučeními „realitních odborníků“ tvrdícími, že byt se určitě vyplatí koupit co nejdříve. Kdo by také chtěl příští rok za stejný byt zaplatit o pár set tisíc korun víc? Krom toho - nabídka bytů, které již jsou k dispozici nebo budou dokončeny do konce letošního roku, je omezená. Kdo zaváhá, určitě prohloupí… Bude tomu ale skutečně tak? Možná ano, možná ne.


Tip: Záznam projevu ministra Jaroslava Drábka na tiskové konferenci k penzijní reformě (22. 2. 2011)

  • (omluvte prosím sníženou kvalitu záznamu)

Podraží nové byty kvůli vyšší sazbě DPH?

Na první pohled se zdá být vliv sjednocení DPH na budoucí ceny nových bytů jednoznačný. Developeři tvrdí, že jejich marže jsou nízké a nárůst sazby DPH o 10 procentních bodů z nich dotovat nemohou. Přestože to může (ale také nemusí) být pravda, prodejní ceny bytů se nakonec navyšovat nemusí. Záleží totiž na tom, o jakých cenách bude řeč. Rozdíl mezi nabídkovými cenami bytů z inzerce a katalogů a cenami, za které se skutečně prodávají, dnes bývá vyšší než jen 10 %. Bez nejrůznějších slev a cenových zvýhodnění se byty téměř neprodávají.

Na prodejní ceny bytů, a to před i po změně sazby DPH, bude mít vliv především poměr nabídky a poptávky. V současné době nabídka převažuje. Na trhu jsou tisíce dokončených bytů, které na své kupce marně čekají často i několik let. Není-li o ně zájem za jejich současné ceny, stěží lze očekávat, že by v příštím roce mohly být úspěšně nabízeny za ceny vyšší. Na trhu navíc přibudou tisíce dalších bytů z již rozestavěných projektů, které se developeři budou snažit v co největší míře dokončit a rozprodat ještě letos. U všech se jim to jistě nepodaří.

Klidně se tak může stát, že letos budou zájemci o bydlení v obavách ze zdražení nakupovat byty za výhodnější nabídkové ceny s nižší sazbou DPH.  V příštím roce se sice nabídkové ceny kvůli vyšší sazbě DPH navýší, ale přinejmenším některé byty bude možno - díky slevám, s nimiž developeři kvůli nižší poptávce opět přijdou -  koupit za stejnou nebo i nižší cenu. Jinými slovy, nůžky mezi nabídkovou a prodejní cenou se letos asi sevřou, aby se po sjednocení DPH zase brzy rozevřely.

Tip: Penzijní reforma pod mikroskopem

Podepsat smlouvu nestačí, počítá se až platba

Při snaze koupit byt ještě letos s nižší sazbou DPH je třeba si uvědomit, že do jeho ceny se promítne DPH v sazbě platné v době jeho zaplacení. Určitě tedy nemá význam narychlo vybírat byt a podepisovat kupní nebo jinou smlouvu, nebude-li možno jej buď zcela, nebo alespoň z velké části, zaplatit ještě před chystanou změnou sazby DPH. To jde bez problémů jen v případě dokončených a zkolaudovaných bytů. U nedokončených projektů ovšem takováto platba předem může být spojena s rizikem a komplikacemi.

V zásadě lze celou kupní cenu bytu uhradit zálohově i v době, kdy byt existuje zatím jenom na papíře. V takovémto případě se uplatní DPH ve výši sazby platné ke dni přijetí platby. Zájemce o byt ale kupuje tak trochu „zajíce v pytli“ a může se vystavit riziku, že nakonec nebude mít ani byt, ani peníze. Spoléhat na sliby developera se totiž nemusí vyplatit, zvláště když doba tomuto druhu podnikání příliš nepřeje. Uplatňovat své nároky na firmě, která se dostala do insolvenčního řízení, není jednoduché.

Zálohové zaplacení celé kupní ceny bytu, který se nachází v rané fázi výstavby, se může zadrhnout na problémech se zajištěním úvěrového financování. Banky totiž běžně uvolňují finanční prostředky postupně tak, aby výše poskytnutého úvěru byla vždy zajištěna již realizovanou částí stavby. Uvolnit předem částku potřebnou na zaplacení celé ceny nedokončeného bytu by asi byly ochotny snad jen v případě bonitního žadatele, který by byl schopen nabídnout kvalitní zajištění úvěru, například zástavu jiné nemovitosti.

Sjednocení DPH může podpořit zájem o starší byty

Při úvahách o vlivu sjednocení DPH na ceny nových bytů se nesmí zapomínat na sekundární trh. Proč kupovat drahý byt od developera, když obdobný byt se dá získat za lepší cenu „z druhé ruky“? Na realitním trhu se již nyní nabízí řada zánovních bytů pořízených v nedávné době realitního boomu, kterých se jejich majitelé chtějí zbavit. Většinou proto, že se v důsledku krize změnila jejich životní situace, a oni se obávají, že splácení úvěru by mohlo být nad jejich možnosti. Nabídka takovýchto bytů nejspíš poroste.

Krom toho, sjednocení DPH se promítne nejen do výše splátek hypotečních úvěrů, ale i do cen většiny zboží a služeb. Výsledkem nejspíš bude zrychlení inflace a růst úrokových sazeb. Spousta lidí bude mít hlouběji do kapsy a splátky hypotečních i spotřebitelských úvěrů jim budou více na obtíž. Očekávat tedy lze i nárůst nucených prodejů nemovitostí z realizovaných bankovních zástav a exekucí. Vyvolávací ceny takto dražených bytů přitom nebývají nijak vysoké a sjednocení DPH je neovlivní.

V neposlední řadě nelze pominout fakt, že alternativu k pořízení nového bytu i do budoucna bude představovat koupě staršího bytu, případně rodinného domu. Do jejich cen se přitom sjednocení DPH nepromítne. Jen budou-li ve špatném technickém stavu, může prodražit jejich opravy. Zdaleka ne vždy se ale musí jednat o špatnou investici. Kvalita bydlení ve zrekonstruovaném starším bytě, který se nachází ve zrekonstruovaném domě, nemusí být o nic horší, než nabízejí byty v běžných novostavbách.

Anketa

Zvládáte splácet hypotéku?

Ano, bez potíží. (132)
 
Ano, s potížemi. (46)
 
Ne. (19)
 
Nemám hypotéku. (196)
 Celkem hlasovalo 393 čtenářů

Vyplatí se s koupí bytu kvůli změnám DPH neotálet? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 4 komentáře)

RE: RE: 20% tom | 24.02.2011 13:30
RE: RE: 20% v | 24.02.2011 13:28
RE: 20% Radek | 24.02.2011 11:22
20% tom | 24.02.2011 10:28

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

27.10.2016 16:01 U Václavského náměstí vyroste nový developerský projekt

Pražský magistrát stanovil podmínky, podle kterých se budou muset řídit úřady v průběhu stavebního řízení. Mezi těmito podmínkami je i předpoklad šetrného začlenění projektu mezi okolní historické budovy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »