Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vypověděla vám stavební spořitelna smlouvu? Braňte se!

Vypověděla vám stavební spořitelna smlouvu? Braňte se!

Stavební spořitelny se zbavují starších smluv. Některé výpovědi smluv stavebních spořitelen jsou ale neplatné. Jak se bránit proti nezákonnému postupu stavebních spořitelen, ukazuje časopis dTest.

Zbavit se starších smluv s vysokými úroky se postupně snaží téměř všechny stavební spořitelny. Využívají k tomu nejčastěji Všeobecné obchodní podmínky (VOP), které jim umožňují smlouvu vypovědět, popřípadě snížit úrokovou sazbu po šesti letech spoření. Ne vždy jim ale takový krok jejich VOP umožňují.

Na začátku července tohoto roku jsme informovali o postupu Stavební spořitelny České spořitelny, která rozeslala výpovědi starších smluv na základě ustanovení Obchodního zákoníku. To se mnohým klientům nelíbilo – a tak se začali proti postupu bránit. Výsledek? Snaha dohodnout se s klientem jinak – a vyplacení desetitisícových jednorázových vyrovnání za ukončení smlouvy. Nyní neplatnost těchto výpovědí potvrdil i časopis dTest.

Spořitelny často nemají smluvní důvod k výpovědi a odkazují na ustanovení obchodního zákoníku. Tím se ale smlouva neřídí,říká Miloš Borovička, právní poradce sdružení dTest, a dále rozvádí: „Takovou chybu jsme našli například ve výpovědích Buřinky, dříve ČS stavební spořitelny. Staré obchodní podmínky jim nedovolují vypovědět službu bez udání důvodu.

Ke stejnému právnímu názoru došli též JUDr. Jareš, právník spolupracující s Asociací občanských poraden, a Petr Němec, právník a mediátor.

Výpovědi nelze stavební spořitelně odmítnout vždy. Některé z nich jsou platné. Záleží na formulaci Všeobecných obchodních podmínek platných v době uzavření smlouvy. „Smlouva z konce devadesátých let se řídí jinými podmínkami než například smlouva z roku 2005. Řada smluv může možnost jednostranné výpovědi skutečně obsahovat,“ upozorňuje Miloš Borovička k případu Buřinky.

Pokud vám stavební spořitelna zaslala výpověď, která se neodvolává na některý z důvodů, na základě něhož může stavební spořitelna smlouvu vypovědět, můžete platnost výpovědi napadnout. Časopis dTest nabízí vzorový dopis, který spořitelně můžete zaslat. Dopis musí obsahovat zejména formulaci, která jednoznačně uvádí, že výpověď považujete za neplatnou a proč:

„Vaši výpověď považuji za neplatnou, neboť výpověď, která mi byla doručena, neobsahuje žádný z výpovědních důvodů, který jsme společně sjednali ve výše uvedené smlouvě a jejích obchodních podmínkách, či by vyplýval ze zákona o stavebním spoření, na který smlouva odkazuje.“

(Citace z vzorového dopisu časopisu dTest)

Ani odvolání na Obchodní zákoník, v němž se Buřinka odvolává na „§ 715 odst. 2 ve spojení s § 719b zákona“, není platné, přestože obchodní zákoník uvádí:

„Banka může smlouvu o běžném účtu kdykoli písemně vypovědět. Smlouva o běžném účtu zaniká s účinností ke konci kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď doručena majiteli účtu.“ a „Není-li v ustanoveních § 716 až 719a stanoveno něco jiného, použijí se na smlouvu o vkladovém účtu přiměřeně ustanovení o smlouvě o běžném účtu.“

V takovém případě časopis dTest upozorňuje, že se smlouva o stavebním spoření řídí výhradně zákonem o stavebním spoření a Občanským zákoníkem. Odvolání na Obchodní zákoník není přípustné.

Většina výpovědí rozesílaných stavebními spořitelnami ovšem oporu ve Všeobecných obchodních podmínkách má. Kupříkladu ČMSS zaslala výpovědi pouze klientům, kteří nespoří pravidelně. „Je-li účastník i se započtením mimořádných vkladů v prodlení s úhradou měsíčního vkladu po dobu 12 měsíců, má stavební spořitelna právo smlouvu vypovědět,“ uvádějí Všeobecné obchodní podmínky spořitelny.

Všechny stavební spořitelny ovšem předběhla Raiffeisen stavební spořitelna, která první výpovědi zaslala již koncem minulého roku. Pro ni bylo záminkou přespoření cílové částky

Neplatnosti případné výpovědi pro spořitelnu nevýhodných smluv si byla vědoma Modrá pyramida. Místo výpovědi tak klientům zaslala „výhodnou“ nabídku, při jejímž přijetí klienti tratí tisíce korun.

Snížení úroku

Některé stavební spořitelny již začaly aplikovat místo výpovědí jinou možnost: Snížení úroku. V aktuálních Všeobecných obchodních podmínkách mají ustanovení dovolující jednostranné snížení úroku všechny stavební spořitelny. Pokud se stavební spořitelna drží smluvních podmínek, se snížením úroku může klient udělat jediné – od stavební spořitelny odejít.

I v případě snížení úroku je ale vhodné podívat se do Všeobecných obchodních podmínek, zda jedná stavební spořitelna oprávněně. Ve starších podmínkách, tedy přiložených ke smlouvám s nejvyšším úrokem, tato možnost často uvedena není.

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano. (1165)
 
Ne. (329)
 
Nevím. (28)
 Celkem hlasovalo 1522 čtenářů

Vypověděla vám stavební spořitelna smlouvu? Braňte se! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů