Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vypověděla vám stavební spořitelna smlouvu? Braňte se!

Vypověděla vám stavební spořitelna smlouvu? Braňte se!

Stavební spořitelny se zbavují starších smluv. Některé výpovědi smluv stavebních spořitelen jsou ale neplatné. Jak se bránit proti nezákonnému postupu stavebních spořitelen, ukazuje časopis dTest.

Zbavit se starších smluv s vysokými úroky se postupně snaží téměř všechny stavební spořitelny. Využívají k tomu nejčastěji Všeobecné obchodní podmínky (VOP), které jim umožňují smlouvu vypovědět, popřípadě snížit úrokovou sazbu po šesti letech spoření. Ne vždy jim ale takový krok jejich VOP umožňují.

Na začátku července tohoto roku jsme informovali o postupu Stavební spořitelny České spořitelny, která rozeslala výpovědi starších smluv na základě ustanovení Obchodního zákoníku. To se mnohým klientům nelíbilo – a tak se začali proti postupu bránit. Výsledek? Snaha dohodnout se s klientem jinak – a vyplacení desetitisícových jednorázových vyrovnání za ukončení smlouvy. Nyní neplatnost těchto výpovědí potvrdil i časopis dTest.

Spořitelny často nemají smluvní důvod k výpovědi a odkazují na ustanovení obchodního zákoníku. Tím se ale smlouva neřídí,říká Miloš Borovička, právní poradce sdružení dTest, a dále rozvádí: „Takovou chybu jsme našli například ve výpovědích Buřinky, dříve ČS stavební spořitelny. Staré obchodní podmínky jim nedovolují vypovědět službu bez udání důvodu.

Ke stejnému právnímu názoru došli též JUDr. Jareš, právník spolupracující s Asociací občanských poraden, a Petr Němec, právník a mediátor.

Výpovědi nelze stavební spořitelně odmítnout vždy. Některé z nich jsou platné. Záleží na formulaci Všeobecných obchodních podmínek platných v době uzavření smlouvy. „Smlouva z konce devadesátých let se řídí jinými podmínkami než například smlouva z roku 2005. Řada smluv může možnost jednostranné výpovědi skutečně obsahovat,“ upozorňuje Miloš Borovička k případu Buřinky.

Pokud vám stavební spořitelna zaslala výpověď, která se neodvolává na některý z důvodů, na základě něhož může stavební spořitelna smlouvu vypovědět, můžete platnost výpovědi napadnout. Časopis dTest nabízí vzorový dopis, který spořitelně můžete zaslat. Dopis musí obsahovat zejména formulaci, která jednoznačně uvádí, že výpověď považujete za neplatnou a proč:

„Vaši výpověď považuji za neplatnou, neboť výpověď, která mi byla doručena, neobsahuje žádný z výpovědních důvodů, který jsme společně sjednali ve výše uvedené smlouvě a jejích obchodních podmínkách, či by vyplýval ze zákona o stavebním spoření, na který smlouva odkazuje.“

(Citace z vzorového dopisu časopisu dTest)

Ani odvolání na Obchodní zákoník, v němž se Buřinka odvolává na „§ 715 odst. 2 ve spojení s § 719b zákona“, není platné, přestože obchodní zákoník uvádí:

„Banka může smlouvu o běžném účtu kdykoli písemně vypovědět. Smlouva o běžném účtu zaniká s účinností ke konci kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, v němž byla výpověď doručena majiteli účtu.“ a „Není-li v ustanoveních § 716 až 719a stanoveno něco jiného, použijí se na smlouvu o vkladovém účtu přiměřeně ustanovení o smlouvě o běžném účtu.“

V takovém případě časopis dTest upozorňuje, že se smlouva o stavebním spoření řídí výhradně zákonem o stavebním spoření a Občanským zákoníkem. Odvolání na Obchodní zákoník není přípustné.

Většina výpovědí rozesílaných stavebními spořitelnami ovšem oporu ve Všeobecných obchodních podmínkách má. Kupříkladu ČMSS zaslala výpovědi pouze klientům, kteří nespoří pravidelně. „Je-li účastník i se započtením mimořádných vkladů v prodlení s úhradou měsíčního vkladu po dobu 12 měsíců, má stavební spořitelna právo smlouvu vypovědět,“ uvádějí Všeobecné obchodní podmínky spořitelny.

Všechny stavební spořitelny ovšem předběhla Raiffeisen stavební spořitelna, která první výpovědi zaslala již koncem minulého roku. Pro ni bylo záminkou přespoření cílové částky

Neplatnosti případné výpovědi pro spořitelnu nevýhodných smluv si byla vědoma Modrá pyramida. Místo výpovědi tak klientům zaslala „výhodnou“ nabídku, při jejímž přijetí klienti tratí tisíce korun.

Snížení úroku

Některé stavební spořitelny již začaly aplikovat místo výpovědí jinou možnost: Snížení úroku. V aktuálních Všeobecných obchodních podmínkách mají ustanovení dovolující jednostranné snížení úroku všechny stavební spořitelny. Pokud se stavební spořitelna drží smluvních podmínek, se snížením úroku může klient udělat jediné – od stavební spořitelny odejít.

I v případě snížení úroku je ale vhodné podívat se do Všeobecných obchodních podmínek, zda jedná stavební spořitelna oprávněně. Ve starších podmínkách, tedy přiložených ke smlouvám s nejvyšším úrokem, tato možnost často uvedena není.

Anketa

Máte uzavřené stavební spoření?

Ano. (1135)
 
Ne. (325)
 
Nevím. (28)
 Celkem hlasovalo 1488 čtenářů

Vypověděla vám stavební spořitelna smlouvu? Braňte se! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 27.07.2016 00:00 Stavební spoření: Zájem roste i přes klesající úroky

První polovina letošního roku byla pro stavební spořitelny úspěšná. Výsledky všech pěti tuzemských spořitelen ukazují, že zájem o nové smlouvy ani o poskytnuté úvěry nepolevil. Největší stavební spořitelna snížila úroky spořících produktů, další spořitelny ji budou zřejmě následovat. Podepíše se to na zájmu o stavební spoření?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypostroj

Jana Zámečníková | 28.06.2016 00:00 Stavební spoření: Nová doba si žádá nové tarify

Úrokové sazby hypotečních úvěrů padají jako listí na podzim. V pozadí nezůstávají ani stavební spořitelny, které jsou vzhledem k současné situaci velmi nízkých úrokových sazeb nuceny snižovat úroky z vkladů, a tudíž i úroky z úvěrů ze stavebního spoření.  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.07.2016 09:55

PR článek | 22.06.2016 00:00 Letní Půjčka ProBydlení je zdarma

Potřebujete opravit byt nebo se konečně pustit do plánované rekonstrukce? V takových situacích je klíčové, zda máte potřebné finanční prostředky. Když ne, nezbývá než si půjčit. Zajímavé podmínky nabízí Půjčka ProBydlení od Wüstenrotu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jakub Mokroš | 14.06.2016 00:00 Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

Stavební spoření je i po změnách a poklesech úroků nejpopulárnější spořící produkt. V Česku je uzavřeno přibližně 4 miliony smluv a domácnosti v nich mají uloženo zhruba 400 miliard korun. Ale dobrá historie produktu neznamená, že bychom zde měli spořit i nyní. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 15.06.2016 07:31

Jana Zámečníková | 25.05.2016 00:00 Stavební spoření udrží nad vodou už jen státní příspěvek

Propad úrokových sazeb začíná pronikat už i na pole stavebního spoření. Některé stavební spořitelny hodlají od léta snížit úrokové sazby spořících produktů. Jiné vyčkávají na kroky svých konkurentů. Klientům mohou přinést nižší sazby i určité výhody. Proč zatím některé spořitelny nechtějí sazby měnit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 25.05.2016 17:25

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.03.2016 13:21 Klienti si nenechávají líbit rušení stavebních spoření

Nízké úrokové sazby nejsou výhodné pro stavební spořitelny, jelikož prodražují služby, které jsou výhodné především pro klienty. Proto smlouvy jednostranně ruší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Ano. (1219)
 
Ne. (1500)
 
Nevím. (52)
 Celkem hlasovalo 2771 čtenářů