Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Vypovídání smluv stavebního spoření: Další spořitelna se přidala

Vypovídání smluv stavebního spoření: Další spořitelna se přidala

Stavební spořitelny vypovídaly již v minulosti smlouvy o stavebním spoření výhodné pro klienty. Nyní se přidala i stavební spořitelna, která stála dosud stranou. Jakých klientů se zbavuje?

Nízké úrokové sazby z vkladů i nízké úrokové sazby z úvěrů dělají vrásky ve finančních výkazech stavebních spořitelen. Svým klientům se zavázaly vyplácet pevný úrok před několika lety, kdy se za peníze na trhu ještě platilo, ale dnes, kdy jsou peníze skoro zadarmo, musí nadále platit nepřiměřené úroky. Naopak úvěry jsou levné a o úvěry ze stavebního spoření tak není dostatečný zájem. Hypotékám konkurovat nemohou.

Tržní podmínky vedly v uplynulých letech stavební spořitelny k hledání možností, jak se s drahými klienty rozloučit. Exkomunikaci klientů jako první zahájila Raiffiesen stavební spořitelna koncem roku 2012 a stihla již dvě kola výpovědí. Inspirovat se nechala Modrá pyramida na jaře 2013, řady rozšířila o pár měsíců později ČMSS a v jejich šlépějích šla i Stavební spořitelna České spořitelny. Jen Wüstenrot – stavební spořitelna stála opodál… až dosud.

Každá stavební spořitelna využila jinou možnost k výpovědi drahých smluv. Mezi důvody se nacházelo přespoření cílové částky, nedostatečné spoření, ale i odkaz na Obchodní zákoník a výpověď bez udání důvodu. To využila Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) a vzbudila nemalý rozruch. Vztahuje se, či nevztahuje ustanovení Obchodního zákoníku na občanskoprávní vztahy?

Buřinky se nakonec zastala i Česká národní banka: „Předně je potřeba uvést, že smlouva o stavebním spoření naplňuje pojmové znaky smlouvy o vkladovém účtu, a proto je smlouva o stavebním spoření upravena […] i ustanoveními obchodního zákoníku.“

Česká národní banka sice není soud a v případě soudního sporu by se justice mohla postavit na klientskou stranu, její názor je ale dostatečně respektovaný a může svou autoritou ovlivnit i soudní verdikt. A to přesto, že je v zájmu ČNB, aby stavební spořitelny drahé smlouvy vypovídaly.

České národní bance jde především o stabilitu bankovního sektoru, jehož jsou stavební spořitelny součástí. Ovládají poměrně hodně peněz, které ale mohou klienti (téměř) kdykoli vybrat. Drahé vklady a levné úvěry navíc zvyšují riziko stavebních spořitelen. Zbaví-li se spořitelny „drahých“ klientů, jejich riziko klesne.

Ani podle ČNB ovšem ustanovení Obchodního zákoníku nemůže využít každá stavební spořitelna ve všech případech: „Ustanovení § 715 odst. 2 obchodního zákoníku je tzv. dispozitivním ustanovením, od kterého se smluvní strany mohou odchýlit, nelze tedy a priori konstatovat, že stavební spořitelny mohou smlouvu o stavebním spoření vypovědět podle ustanovení § 715 odst. 2 obchodního zákoníku ve všech případech, záleží vždy na smlouvě mezi klientem a stavební spořitelnou (včetně všeobecných obchodních podmínek).“

Wüstenrot – stavební spořitelna (WSTS) dosud stála stranou výpovědí starších smluv. Nyní se ale nechala inspirovat Buřinkou. „Wüstenrot mi vypověděl smlouvu, jelikož už pro ně nebyla výhodná,“ uvádí Jana Koláčková v diskusi na Hypoindex.cz. Výpovědi smluv našemu portálu potvrdila Helena Dušková, tisková mluvčí skupiny Wüstenrot: „Výpovědi smluv o stavebním spoření se týkaly několika tisíc klientů.“

Zatímco Buřinka se odkazovala na Obchodní zákoník, Wüstenrot – stavební spořitelna nalezla možnost výpovědí starších smluv v Občanském zákoníku. „Wüstenrot – stavební spořitelna vypovídala smlouvy uzavřené do konce roku 2003, a to podle § 582 zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, platného do 31. 12. 2013, který se vztahuje na smlouvy uzavřené do 31. 12. 2013 (blíže viz § 3028 přechodných ustanovení odst. 3 nového občanského zákoníku), resp. podle Všeobecných obchodních podmínek stavebního spoření,“ přiblížila Helena Dušková.

Zákon č. 40/1964 Sb., Občanský zákoník, §582 – Výpověď

§582 (1) Jestliže je sjednána smlouva na dobu neurčitou, jejímž předmětem je závazek k nepřetržité nebo opakované činnosti, nebo závazek zdržet se určité činnosti anebo strpět určitou činnost a nevyplývá-li ze zákona nebo ze smlouvy způsob její výpovědi, lze smlouvu vypovědět ve lhůtě tří měsíců ke konci kalendářního čtvrtletí.

Wüstenrot své „drahé“ klienty již vypověděla a k dalším výpovědím se v současnosti nechystá.

Klientka si v názoru na serveru stěžovala na pozdní výplatu prostředků. To stavební spořitelna odmítá. „U všech vypovězených smluv vyplácí Wüstenrot – stavební spořitelna a.s. úspory v termínu uvedeném ve výpovědi, resp. dle požadavku klienta,“ reagovala Helena Dušková.

Anketa

Vypověděla vám již stavební spořitelna smlouvu?

Ano. (428)
 
Ne. (95)
 
Nikdy jsem neměl/a stavební spoření. (22)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Vypovídání smluv stavebního spoření: Další spořitelna se přidala >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů