Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Přehlídka vítězů architektonické soutěže Stavba roku 2008

Autor: Luboš Svačina | 24.10.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Přehlídka vítězů architektonické soutěže Stavba roku 2008

Renomovaná soutěž Stavba roku zná již své letošní vítěze. V přehlídce kvalitní tuzemské architektury se utkalo celkem 61 staveb, z nichž pět se může od nynějška pyšnit titulem Stavba roku 2008. Vyhlášena byla mimo jiné také Cena veřejnosti.

Cílem soutěže "Stavba roku" je upozornit na zajímavé stavební projekty realizované na území České republiky, přičemž při posuzování projektu je velký důraz kladen na kvalitu provedení a komfort při užívání stavby. Organizátorem soutěže je organizace ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Historie soutěže sahá až do roku 1992, tudíž letošní ročník byl již šestnáctý v řadě.

Soutěže se mohou zúčastnit stavby dokončené v období mezi 1. červnem předchozího a 31. květnem aktuálního roku bez rozlišení kategorií. Stavbu může přihlásit kterýkoliv partner realizačního týmu: dodavatel stavby, autor projektového řešení nebo investor. Do letošního 16. ročníku bylo přihlášeno celkem 61 staveb.

V hlavní kategorii je každoročně udělováno pět titulů Stavba roku, bez rozlišení pořadí, kdy titul stavba roku je především ohodnocení komplexní kvality dokončeného stavebního díla – architektury. Vedle hlavní soutěže postupem času organizátoři začaly vyhlašovat zvláštní ceny vypisovatelů a partnerů soutěže, které zdůrazňují některou z vlastností posuzovaných návrhů (. Hlasování se může účastnit také veřejnost, která může pro jednotlivé stavby hlasovat na stránkách www.stavbaroku.cz. Počet získaných hlasů potom rozhoduje o vítězi speciální kategorie - Ceny veřejnosti. 

Vítězové hlavní kategorie - Stavba roku 2008

Rekreační a sportovní komplex "Park Holiday“, Praha

Dodavatel: Podzimek a synové s.r.o.
Autor: Petr Suske - SEA Architekt, Doc. Ing. arch. Petr Suske, CSc., Ing. Jiří Jakeš, Ing. arch. Patrik Dolák, Ing. arch. Michal Havelka, Ing. arch. Jarka Kopečná, Ing. Dominik Wallenfels
Investor: LIVETA a. s.
Přihlašovatel: Podzimek a synové s.r.o.

Park Holiday se skládá ze čtyřhvězdičkového hotelu o sto lůžkách, kongresového centra pro zhruba 150 účastníků, několika restaurací a barů, včetně vinného sklepa, souboru "krásy a zdraví“ a sportovního respektive volnočasového centra.

Titul Stavba roku 2008 je udělen za vytvoření nového typu hotelového zařízení s využitím přírodních stavebních materiálů se zřetelem k působivému výtvarnému řešení interiérů.

Moravský zemský archiv, Brno

Dodavatel: IMOS Brno, a.s.
Autor: A PLUS a. s., Jaromír Černý, Karel Tuza, Petr Uhlíř
Hlavní manažer stavby: Patrik Tuza
Investor: Moravský zemský archiv v Brně
Přihlašovatel: A PLUS a.s.

Stavba byla navržena a postavena proto, aby sloužila k trvalému uložení, všestrannému zabezpečení, ochraně a odbornému zpracování archiválií, které dokumentují dějiny Moravy od 12. století do současnosti. Stavba zabezpečuje mimořádně dobré podmínky pro uložení a ochranu archiválií na straně jedné a rovněž tvoří vysoce moderní a důstojné prostory pro vědecké bádání, prezentaci archivních pramenů a přednáškové aktivity pro širokou veřejnost.

Titul Stavba roku 2008 je udělen za vytvoření stavby důmyslně snoubící část k uložení a ochraně důležitých dějinných dokumentů s částí pro pohodlnou badatelskou činnost se zřetelem k řešení obvodového pláště a vytvoření nové městské dominanty.

Zavěšený most na D47 přes řeku Odru a Antošovické jezero, Ostrava

Dodavatel: SKANSKA DS a.s., závod 77 - Mosty
Autor: Stráský, Hustý a partneři s.r.o.
Investor: Ředitelství silnic a dálnic ČR
Přihlašovatel: SKANSKA DS a.s., závod 77 - Mosty

Most je součástí úseku dálnice D47, stavba D47091.2 v Ostravě a překonává řeku Odru a Antošovické jezero. Je utvořen dvěma samostatnými souběžnými mosty, které jsou v zavěšené části spojeny monolitickou mezideskou a prefabrikovanými vzpěrami. Most má 14 polí, přičemž délka mostu mezi osami dilatačních závěrů je 592,7 m a celková délka mostu je 605,6 m. Hlavní pole nad Odrou má rozpětí 105 m. Jednotlivé nosné konstrukce mostu mají konstrukční výšku 2,2 m a jsou tvořeny dvoukomorovými nosníky s konstantním průřezem. Nosné konstrukce pravého a levého mostu byly zhotovovány samostatně jako klasické estakády na výsuvných skružích MSS. Most je založen na vrtaných pilotách průměru 1,2 m. Pylon je založený na 53 kusech vrtaných pilot. Výška dříku pylonu je 48,6 m a je spřaženého ocelobetonového průřezu. Horní třetina pylonu je osazena pasivním kotvením 2x14 závěsů s 55 až 91 lany. Systém závěsů je navržen v ose dálnice a je tvořen celkem 2176 lany o celkové délce 136 kilometrů.
 
Titul Stavba roku 2008 je udělen za vytvoření ojedinělé mostní stavby ohleduplně osazené a modelované do krajiny se zřetelem k výtvarnému působení zavěšené i podporované konstrukce.

Obytný soubor Horní Počernice - Horní Počernice, V Lukách, Praha

Autor: Hlaváček & partner, s.r.o., Ing. arch. Michal Hlaváček, Ing. arch. Michaela Řeřichová, Ing. arch. Jan Cyrany, Bc. Barbora Krejčová
Investor: Konhefr HP s.r.o.
Dodavatel: Konhefr, stavby a interiéry, s.r.o.
Přihlašovatel: Hlaváček & partner, s.r.o.

Projekt "V Lukách“ je řešen jako samostatný areál nízkoprovozních domů, který se stává z deseti třípodlažních řadových rodinných domů, pěti dvoupodlažních řadových rodinných domů, tří dvojdomů (šest rodinných domů), bytového domu o třech sekcích s celkem 21 bytovými jednotkami a čtyř solitérních domů.

Titul Stavba roku 2008 je udělen za vytvoření obytné skupiny s rozmanitými typy bytových staveb se zřetelem k netradičnímu řešení prostorů rodinných domů a využití alternativního zdroje tepelné energie.

Administrativní centrum Královéhradeckého kraje

Dodavatel: SKANSKA CZ a.s. závod Morava
Autor: Ing. Pavel Tušl
Projekt: 3 Q PROJECT, a.s.
Investor: IMMORENT ČR s.r.o.
Přihlašovatel: SKANSKA CZ a.s.

Rozsáhlá rekonstrukce několika objektů bývalého hradeckého pivovaru. Projekt vycházel z rozhodnutí vrátit celý soubor do původní historické podoby.

Titul Stavba roku 2008 je udělen za rekonstrukci starého pivovaru na okraji historického jádra pro potřeby veřejné správy se zřetelem k rozmanité funkční náplni a citlivému dotvoření historické siluety.

Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR


Domov sociální péče Hagibor
Dodavatel: HOCHTIEF CZ a.s., divize Čechy o.z.
Autor: L & P, ARCHITEKTONICKÝ ATELIER Ing. arch. Jan Línek
Investor: Židovská obec v Praze
Projekt získal toto ocenění díky zdařilému skloubení rekonstrukce historické budovy s moderní přístavbou.


Cena ředitele Státního fondu rozvoje bydlení


Bytový dům Tatarkova
Dodavatel: MAO spol. s r.o.
Autor: Hlaváček & partner, s.r.o., Ing. arch. Michal Hlaváček, Ing. arch. Ondřej Kamenický, Ing. arch. Zdeněk Holek, Ing. arch. Václav Čermák, Ing. arch. Martin Kabátník, Ing. arch. Vlasta Mládek
Investor: Dolmen TATARKOVA a.s.
Porota na tomto projektu ocenila zajímavé využití lokality, střízlivé a účelné řešení, dobrý příklad v souvislosti s regeneracemi velkých panelových sídlišť.

Cena ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury


Projekt EIII-9, Přeložka silnice I/7 Chomutov - Křimov
Objednatel: Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správa Chomutov
Projektant: VPÚ DECO PRAHA a.s.
Zhotovitel: "Sdružení Chomutov - Křimov"
Vedoucí člen sdružení:Stavby silnic a železnic, a. s., oblast Čechy západ, závod Karlovy Vary
Členové sdružení: SMP CZ, a.s., Strabag, a.s., Metrostav a.s., Max Bögl & Josef Kýsl, komanditní společnost a Vodohospodářské stavby, s. r.o.
Za vybudování silnice, která svými parametry významně přispívá ke zvýšení bezpečnosti cestování na důležité komunikaci směrem do Německa.

Cena primátora hlavního města Prahy

Rekonstrukce a dostavba ateliéru Ladislava Šalouna
Dodavatel: BAK a.s.
Autor: Ing. arch. Michal Bartošek
Investor: Akademie výtvarných umění v Praze
Za rekonstrukci donedávna zapomenuté, přitom stylově velmi čisté secesní stavby se zřetelem k jejímu novému určení pro výuku výtvarných umělců.


Cena veřejnosti

1. Administrativní centrum Královéhradeckého kraje
 
(viz. hlavní kategorie)

2. Metro trasa IV. C2 Ládví - Letňany
Autor: METROPROJEKT PRAHA a.s.
architekti stanic: Patrik Kotas (st. Střížkov), Alena Martínková (st. Prosek), Miroslav Mroczek (st. Letňany)
Dodavatel: Sdružení Metro IV.C2 - Metrostav a.s.(vedoucí člen sdružení), Skanska CZ, a.s., Subterra a.s. (členové sdružení)
Investor: Dopravní podnik hlavního města Prahy, akciová společnost
Obstaravatel: Inženýring dopravních staveb a.s.

3. Multifunkční fotbalový areál SK Slavia Praha
Autor: OMICRON-K, architektonický atelier Martin Kotík, Martin Kotík, Leoš Zeman, Daniel Dvořák
Dodavatel: HOCHTIEF CZ a.s.
Investor: E SIDE PROPERTY LIMITED, org. složka
Zdroj ilustrací a doprovodných textů: www.stavbaroku.cz

Anketa

Zajímáte se o současnou architekturu?

Ano (101)
 
Ne (20)
 Celkem hlasovalo 121 čtenářů

Přehlídka vítězů architektonické soutěže Stavba roku 2008 >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

wyvWFaQhjLEku ejkaiaf | 06.01.2011 13:06

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (343)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 495 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »