Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Výstavba nových bytů v České republice roste. Jak dlouho ještě?

Autor: Luboš Svačina | 15.05.2008 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Výstavba nových bytů v České republice roste. Jak dlouho ještě?

Výstavba nových bytů po rekordním závěru loňskho roku v letošním prvním čtvrtletí výrazně poklesla. V porovnání se stejným obdobím loňského roku však trh s novými byty opět roste. Jaký vývoj lze očekávat ve zbytku roku?

V období od ledna do března stavebníci a developerské společnosti zahájily výstavbu 9 570 bytů, což v porovnání s rokem 2007 znamená růst o 4,4 %. Téměř dvacetiprocentní nárůst byl zaznamenán u bytů v bytových domech, u bytů v rodinných domech to bylo pouze 3,5 %. Celkový počet rozestavěných bytů se k 31. 3. 2008 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil o 1,0 % na 171 383. Zmodernizováno bylo ve stejném období 5 165 bytů, tedy o 2,8 % méně než v roce 2007.

K velkému nárůstu došlo také u dokončených bytů, kterých bylo ke konci prvního čtvrtletí letošního roku 9 158. Tedy o 9,8 % více než v loňském roce. Nejvíce bytů bylo dokončeno v rodinných domech (o 22,1 % více) a v nástavbách k bytovým domům (51,0 %). Méně bytů bylo dokončeno v bytových domech (-3,0 %) a v domovech s pečovatelskou službou (-57,4 %).

Tabulka 1: Počty dokončených a zahájených bytů v 1. čtvrtletí 2008

Region Dokončené byty Zahájené byty
Hl. m. Praha 2001 2188
Středočeský  1840 2244
Jihočeský  784 560
Plzeňský  562 577
Karlovarský  194 160
Ústecký  183 282
Liberecký  256 235
Královéhradecký  340 389
Pardubický  371 275
Vysočina 407 328
Jihomoravský  979 835
Olomoucký  421 414
Zlínský  269 380
Moravskoslezský  551 703
Celkem v ČR 9158 9570
Zdroj: Český statistický úřad

Statistikám v kategorii dokončených bytů již téměř tradičně vévodí pražský region, kde bylo na konci 1. čtvrtletí majitelům předáno do užívání celkem 2001 bytů. Ke změně však došlo v kategorii nově započatých staveb. Zde na prvním místě figuruje Středočeský kraj, kde od začátku roku do konce března začala výstavba 2 244 bytů. Tato změna může být dána nedostatkem vhodných stavebních pozemků v katastru Prahy.

Údaje o výstavbě nových bytů a výsledky stavební výroby jako celku publikované Českým statistickým úřadem hovoří o výtečné kondici českého stavebnictví. Nových bytů stále přibývá. Nicméně uvedené statistiky jsou v příkrém rozporu s čísly z hypotečních bank, které se potýkají s velkým útlumem zájmu o financování bydlení. Za první čtvrtletí letošního roku poskytly banky o 16,5 % méně hypoték, přičemž jejich objem klesl o 8,5 % na 25,8 miliardy Kč. Bude nově dokončené byty komu prodat?

"Zopakovat doposud velmi solidní nárůsty dokončených bytů v dalších čtvrtletích už bude docela obtížné, neboť loni se ve druhé polovině roku tempo bytové výstavby hnané nejistotou ze změny DPH a vysokou poptávkou pohybovalo nad 40 procenty," uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. Slova Petra Dufka o aktivitě stavebníků na konci loňského roku potvrzuje i následující graf.

Graf 1: Výstavba bytů v letech 2006 až 2008


Zdroj: Český statistický úřad

O možném útlumu ve výstavbě nových bytů, způsobeným klesajícím zájmem o hypoteční úvěry, se vyjádřil ve svém komentáři i hlavní analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora, který příčiny klesající poptávky (zejména té spekulativní) po hypotékách shrnuje takto: 

"Lidé se již nechtějí zadlužovat tolik jako v minulosti. To by mohlo být dáno tím, že po zprávách z USA klesá ochota spekulantů nakupovat dnes již mnohdy předražené byty. Navíc v předešlých letech obavy z možného růstu DPH donutily řadu lidí realizovat výstavbu a na nic nečekat. Výstavba se tak uměle urychlila. Svou roli samozřejmě hrají i demografické faktory. Ty nejsilnější ročníky již obvykle hypotéku mají a na trh práce vstupují stále slabší ročníky. Krom toho úrokové sazby již nejsou díky politice ČNB tam, kde bývaly, a lidé si spekulace více rozmýšlí."


Nicméně developerské společnosti v poklesu zájmu o hypoteční úvěry hrozbu pro své podnikání nevidí. Většina developerských společností očekává, že letošní výsledky ty loňské dokonce ještě předčí.

„Důležité je, že množství závazných rezervací stále překonává očekávání, což je jasné znamení, že ani v dalších měsících zájem výrazně neopadne. I když české hypotéční ústavy za první tři měsíce letošního roku
oznámily pokles poptávky po svých produktech , na obchodech Skanska Reality se to neprojevilo. I nadále osmdesát procent klientů financuje nákup bytu či domu s pomocí úvěru. To znamená, že podíl produktů Skanska na trhu s hypotékami letos roste,“ říká Naděžda Ptáčková, ředitelka prodeje a marketingu Skanska.

Stejného názoru je i architektka společnosti Central Group Eva Koláčková: "V roce 2007 si koupilo byt nejvíce klientů v celé historii firmy a tyto byty budeme v příštích letech stavět."

Jak si potom vysvětlit rozpor ve statistikách o výstavbě nových bytů a klesajícím počtu poskytnutých hypoték? Jedním z možných vysvětlení by moho být určité zpomalení poptávky po starších bytech, u kterých se navíc, díky nižší ceně, nabízí alternativa financování úvěrem ze stavebního spoření (stavební spořitelny narozdíl od hypotečních bank za uplynulé čtvrtletí hlásí rekordní výsledky). Proto lze očekávat, že i přes pokles poskytnutých hypoték bude výstavba nových bytů a zájem o ně růst. Důkazem pozitivních očekávání developerů mohou být i chystané projekty na výstavbu či přeměnu celých městských čtvrtí.

Anketa

Řešíte bytovou situaci? Jaký byt si pořídíte?

Nový, i když dražší. (1)
 
Starší, ale levnější. (10)
 
Postavím si raději svůj vlastní (dům). (2)
 Celkem hlasovalo 13 čtenářů

Výstavba nových bytů v České republice roste. Jak dlouho ještě? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (371)
 
Spíše ano. (52)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 530 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »