Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Za nejvíce pojistných událostí v domácnostech může voda, z úrazů jsou nejčastější poranění nožem

Autor: | 19.11.2008 12:49 | Kategorie: Pojištění | Komentáře zakázány komentářů

Působení vody je nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech. Na ně podle statistik a zkušenosti likvidátorů ČSOB Pojišťovny připadá bezmála čtvrtina z celkového počtu škod hrazených z pojištění domácností a rodinných domů. S provozem domácností jsou však spojeny i četně škody na zdraví, z nichž daleko nejčastější jsou pořezání nožem.

Přestože z hlediska finančního dopadu bývají nejzávažnější požáry a živelní škody způsobené záplavou či povodní, pokud jde o četnost pojistných událostí, na prvním místě žebříčku majetkových škod jsou jednoznačně vodovodní škody. . „Únik vody nebo kapaliny z vodovodních a kanalizačních systémů, například z kohoutků a baterií, van, armatur či topných zařízení, způsobuje každoročně v domácnostech nejvíce škod,“ potvrzuje Iva Knapová, ředitelka odboru odboru služeb klientům neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny. „Někdy je příčinou škody havárie přímo v domácnosti klienta, velmi často se ale o škodu ,postarají′ nepozorní sousedé,“ dodává Knapová.

Nejčastější majetkové škody v domácnostech

1. Nejhorší je voda

I když rozsah vodovodních škod je obvykle jen malý a pojistné plnění  se pohybuje  v průměru v řádech tisíců korun, některé pojistné události se mohou vyšplhat do značných částek.

Příklad:

ČSOB Pojišťovna například řešila událost, kdy klientce praskla pancéřová hadička přívodu vody od umyvadla v prvním patře domu a unikající voda vytopila celou nadstandardně zařízenou nemovitost. Vyplacené pojistné plnění z pojištění domácnosti činilo téměř  200 000 Kč a pojistné plnění z pojištění stavby více než 1 200 000 Kč.

2. Vandalové a zloději

Na druhém místě z hlediska počtu likvidovaných majetkových škod jsou škody zaviněné zloději a vandaly: na odcizení a vandalismus připadá přibližně 15 procent vyřizovaných škod. Nejen v případě krádeží, ale i při vandalismu mohou být přitom škody velmi vysoké.

Příklad:

Klientovi ČSOB Pojišťovny neznámý pachatel vhodil dýmovnici do luxusně zařízené nemovitosti, v jejíž vstupní hale bylo otevřené schodiště do prvního patra. Dým z dýmovnice se tak rozšířil do všech místností a způsobil obrovské škody, protože z většiny poškozených věcí jej nebylo možné odstranit. Vyplacené pojistné plnění z pojištění domácnosti přesáhlo jeden milion korun. Škoda na stavbě byla ještě vyšší, klient ji však neměl pojištěnou.

3. Blesk

Třetí nejčastější škodu v domácnostech jsou s bezmála 15 procentním podílem překvapivě škody způsobené úderem blesku. Na rozdíl od vodovodních škod a škod vzniklých odcizením či vandalismem jde v tomto případě o sezónní typ škody, který je nejběžnější v letních měsících. Celkem během roku ČSOB Pojišťovna vyřídí z pojištění domácností a rodinných domů přes 4 000 pojistných událostí a zaplatí za ně kolem 50 milionů korun.

Nejčastější úrazy v domácnostech

S provozem domácností jsou však spojeny nejen majetkové škody, ale velmi často také škody na zdraví, které lze uhradit z úrazového pojištění. V četnosti těchto škod jsou přitom rozdíly mezi dětmi a dospělými.

Nejvíce dětských úrazů vzniká podle statistik ČSOB Pojišťovny v důsledku opaření tekutinami, pořezání sklem například při průchodu skleněnými dveřmi, přivření prstů do dveří, pádu z patrových postelí a pádu při hrách. U dospělých jsou naproti tomu nejčastější úrazy související s pořezáním kuchyňským nožem, pádem při výškových pracích (například při čištění oken či věšení záclon), popálením při vaření a pádem při hře s dětmi.

V souhrnných statistikách přitom figurují nejčastěji řezné rány s podílem téměř 40 %, následované pohmožděním či zlomením prstů přivřených do dveří (téměř 20 %) a frakturami vzniklými v důsledku pádu na zem (15 %).
Pojištění domácnosti a rodinných domů nabízí ČSOB Pojišťovna v podobě pojištění Domov Expres, které kromě pojištění proti obvyklým živelním rizikům může zahrnovat i finanční ochranu před záplavami a povodněmi, odcizením a vandalismem a lze si jím pojistit rovněž odpovědnost za škody z běžného občanského života (včetně například odpovědnosti za vytopení sousedů) nebo za škody způsobené domácími a hospodářskými zvířaty. Pojištění Domov Expres si lze nyní snadno sjednat i on-line, a to se slevou 5 %.

Úrazové pojištění nabízí ČSOB Pojišťovna buď jako samostatné pojištění, nebo jako připojištění k životnímu pojištění (například k pojištění dětí a rodičů ČTYŘLÍSTEK, k investičnímu životnímu pojištění VARIACE nebo k univerzálnímu životnímu pojištění SPEKTRUM). Také úrazové pojištění si klienti mohou nově sjednat on-line. Ti, kdo uzavřou pojištění přes internet do konce listopadu, získají první měsíční pojistné zdarma.

Tisková zpráva ČSOB Pojišťovny

Za nejvíce pojistných událostí v domácnostech může voda, z úrazů jsou nejčastější poranění nožem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »