Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Začal školní rok: Co se naučí stavební spořitelny?

Autor: Petr Zámečník | 02.09.2011 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 10 komentářů
Začal školní rok: Co se naučí stavební spořitelny?

Podzim s sebou nosí již léta „akční nabídky“ stavebních spořitelen. Po změnách ve státním příspěvku je stavební spoření chudší… a přitlačit by tak měly samy spořitelny. Poučily se a inovovaly své podzimní akční nabídky?

 

Každoroční podzimní žně stavebních spořitelen se letos zřejmě konat nebudou. Státní příspěvek klesl a připravuje se i omezení jeho využití jen na „účel bydlení“. Navíc se produkt stal více rizikovým: Výrazně vzrostlo riziko možnosti změny či zrušení státního příspěvku. Nově uzavřené smlouvy by přitom beztak musely být vázány 6letou vázací dobu, nebo vypovězeny se sankcí. Nikdo navíc nemůže s jistotou říci, že účelové vázání vyplacení státního příspěvku nebude nakonec přeci jen rozšířeno na celou naspořenou částku.

Atraktivitu si stavební spoření musí hledat jinde. Smyslem stavebního spoření je především poskytovat úvěry s nízkým úročením – a zejména s jistotou úrokové sazby. Výší úroků stavební spoření také příliš konkurovat v současnosti nemůže. Úroky hypotečních úvěrů se přiblížily své historicky nejnižší úrovni z roku 2005 a díky nově poskytovaným variabilním sazbám lze jít ještě níže. Samozřejmě s vyšším rizikem. A tak jedinou velkou výhodou stavebního spoření zůstává jistota úrokové sazby z úvěru již od podpisu smlouvy. Ale jsou i jiná lákadla.

Stavební spořitelny přicházejí s cyklickou pravidelností s akcemi, které mají zvýšit zájem o tento státem podporovaný produkt. Kreativita stavebních spořitelen při tvorbě novinek ale není příliš vysoká a akce se podobají jedna druhé.

Vyhrajte fotoaparát

Poměrně netradičně – ale spíše k propagaci než k produktu stavebního spoření – přistoupila Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka). Ve spolupráci s časopisem Living.cz rozdává digitální fotoaparáty za nejzdařenější rekonstrukce bytu. Stačí zaslat 5 až 10 fotografií před a po rekonstrukci s doplňujícími informacemi a každé pondělí jsou vybráni tři výherci kompaktního fotoaparátu z předchozího týdne.

S „klasickými akčními nabídkami“ Buřinka zatím nepřišla.

Vyšší úročení stavebního spoření? Jde to

Wüstenrot – stavební spořitelna sází na úročení. Zatímco ostatní stavební spořitelny se zpravidla drží zavedeného úročení 1 % u úvěrových a 2 % u spořicích tarifů, Wüstenrot nabízí úročení 2,5 % pro všechny tarify. Jedná se o „akční nabídku“ která je platná pouze do 30. září 2011.

Podmínka získání u stavebního spoření netradičního úročení je jediná: Uzavřít novou smlouvu o stavebním spoření.

Od letošního roku ale již stavební spoření ztratilo svou předchozí výhodu – osvobození úroků z vkladů od daně z příjmů. Efektivní úroková míra tak dosahuje 2,125 % ročně. Tomu již dokáže konkurovat např. spořicí účet ZUNO Bank, která sice nabízí 2% úročení, ale díky dennímu připisování úroků a znění zákona o daních z příjmů se lze vyhnout dani a dosahovat efektivního zhodnocení cca 2,02 % ročně – s možností kdykoli vklad vybrat. Pochopitelně, v tomto případě bez státního příspěvku.

Smlouva „zdarma“ a prémie za pravidelné spoření

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) v první částí své „akční nabídky“ sklouzla do zaběhaných kolejí. Nabízí „smlouvu zdarma“, ovšem jen pro prvotní smlouvy (tzn. kdo již někdy v minulosti u Lišky smlouvu měl, má smůlu – a že takových klientů je hodně…) a „zdarma“ znamená: „Musíš poplatek za uzavření smlouvy zaplatit. My ti ho pak připíšeme na účet a za šest let si s ním nalož, jak uznáš za vhodné.“ Maximální výše bonusu činí 2 tis. Kč a smlouvu je třeba uzavřít do 30. září 2011 se zaplacením poplatku do 31. října 2011.

10% prémii získá klient, který navíc od 3. do 8. měsíce spoření bude pravidelně vkládat částku minimálně ve výši stanovené Všeobecnými obchodními podmínkami (VOP). Částku je třeba platit pravidelně, nikoli jednorázově (byť třeba na počátku spoření). Prémie bude vypočítána z předepsaných částek spoření ve VOP (tedy nikoli ze skutečně placené částky) za 6 měsíců ve výši 10 %, maximálně 1000 Kč.

Výsledkem je, že pokud klient bude chtít plně využít „smlouvu zdarma“ a neplatit poplatky navíc, bude mít šanci získat prémii ve výši 600 Kč, tedy celkem 2 600 Kč. Aby prémie dosáhla na 1000 Kč, musí uzavřít smlouvu s cílovou částkou minimálně 334 tis. Kč, na poplatku pak ale zaplatí 3 340 Kč a na prémiích získá 3 000 Kč.

Turbospoření

Raiffeisen stavební spořitelna se drží své nabídky Turbospoření. Při uzavření smlouvy v letošním roce získá klient bonus ve výši 1000 Kč a další „slevové prémie“ podle zůstatku na účtu v předcházejícím roce. Na 500 Kč ročně ale dosáhne až při uložení 100 tis. Kč.

Raiffeisen stavební spořitelna při vábení na tuto nabídku láká na výnosy až 16 tis. Kč ze státního příspěvku a bonusů. Státní příspěvky v této částce ale i za současných podmínek tvoří v průběhu šesti let naprostou majoritu – 12 tis. Kč.

Spoření třetího věku

Dlouhodobou akci „Spoření třetího věku“ nabízí Modrá pyramida až do konce letošního roku. Smlouvu bez poplatku za její založení získají lidé starší 55 let na cílovou částku 200 tis. Kč.

Akce… využít, či nevyužít?

Nabídky stavebních spořitelen mají své kouzlo. Zejména pro lidi, kteří chtějí čerpat nižší úvěr na opravy či rekonstrukce bytu či rodinného domu. Pouze spoření se stává ale stále méně výhodným a rizikovějším.

Rozhodování o uzavření stavebního spoření by nemělo být zkratkovité, ale mělo by vycházet z celkového finančního plánu domácnosti. A rozhodně by se nemělo držet zuby nehty tvrzení: „Stát na něj přispívá, proto musí být výhodné.“ Stát na stavební spoření klidně může kdykoli přispívat přestat.

Anketa

Klamou stavební spořitelny klienty?

Ano. (35)
 
Ne. (46)
 
Možná. (2)
 Celkem hlasovalo 83 čtenářů

Začal školní rok: Co se naučí stavební spořitelny? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 10 komentářů)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (382)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 545 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »