Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Žadatelé o hypotéky vědí přesně, co chtějí

Autor: Luboš Svačina | 24.04.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Žadatelé o hypotéky vědí přesně, co chtějí

Žadatelé o hypoteční úvěry jsou stále informovanější a zvyšují své nároky na servis bank a hypotečních poradců. Jaké jsou jejich preference a podle čeho se nejčastěji rozhodují komu dát přednost?

Český hypoteční trh si prošel pubertou a začíná se dostávat do fáze rané dospělosti. Dospěli jednak poskytovatelé hypotečních úvěrů, tedy banky, ale také jejich klienti – žadatelé o úvěr.


Klienti hypotečních bank jsou stále informovanější a tím pádem rostou i jejich nároky na kvalitu služeb hypotečních bank. Vzhledem k tomu, že hypoteční banky mají svá tučná léta s největší pravděpodobností za sebou (loňský rok se nedal nazvat jinak než boomem hypoték), nezbývá jim nic jiného než se požadavkům klientů přizpůsobit a to nejen co do rozsahu produktové nabídky a její transparentnosti, ale také v oblasti poskytovaného poradenství, rozsahu doprovodných služeb a péče o klienta. Mimochodem toto je také jedna z cest, jak se mohou banky bránit odchodu klientů se svými úvěry ke konkurenci.

Žadatelé o úvěr jsou svým způsobem na českém finančním trhu unikátní svou finanční gramotností. I přesto, že banky výrazně zjednodušily a ulehčily proces vyřízení hypotéky, stále je to jeden z produktů, který klade dosti vysoké nároky nejen na klientův čas, ale také intelekt, resp. informovanost (pokud se tedy plně nesvěří do rukou hypotečních brokerů). Čas především v době zpracování hypotéky, zdravý úsudek v tzv. předhypoteční části při výběru poskytovatele hypotéky.

Jak a podle čeho se klienti rozhodují?

Otázku "jak a podle čeho se klienti rozhodují?" si položili na začátku tohoto roku autoři nezávislých průzkumů, které si nechala u společností TNS AISA a CONFESS Research zpracovat Československá obchodní banka (ČSOB).

Klient zvažující pořízení bydlení na úvěr ve většině případů začíná s vyhledáváním prvotních informací na internetu (celých 90 %). V této prvotní fázi klienti vybírají z nabídek hypotečních bank především na základě tzv. „tvrdých dat“. Nejdůležitějším faktorem v této fázi je výše úrokových sazeb, tento parametr uvedlo v průzkumu 50 % dotazovaných. Následuje délka splatnosti úvěru (33 %) a rychlost a jednoduchost vyřízení úvěru (13 %). Mezi dalšími faktory uvádí klienti také výše poplatku za vyřízení hypotéky, možnost, resp. poplatek za předčasné splacení.

Na základě základních informací si klient vybere 3 – 4 banky, kam následně zamíří pro bližší informace a konkrétní modelaci úvěru. Zajímavostí je, že klienti při sestavování užšího výběru bank dají také z velké části na reference svých známých a přátel.

Po reálné návštěvě poboček, získání dalších relevantních informací a zkušeností začínají u však u žadatelů převládat tzv. měkké motivační faktory. Ke konečnému rozhodnutí nakonec klienti nejčastěji dospějí na základě výše měsíční splátky úvěru, což považuje za důležité 36 % dotazovaných, na základě kvality doprovodných služeb, dojmu a spokojenosti s poskytnutým servisem (36 %) a také srozumitelnosti a rychlosti jednání (19 %).

Čeho se naopak klienti nejvíce obávají při výběru hypotéky?

Logicky největší obavy mají potencionální žadatelé o úvěr z neočekávaných situací v budoucnu, které mohou zapříčinit, že nebudou schopni plnit své závazky a řádně splácet hypotéku. Tuto obavu vyjádřilo 25 % respondentů. S tímto faktorem souvisí také obava z růstu úrokové sazby úvěru po skončení fixačního období (21 %). Administrativní náročnost celého procesu vyřízení hypotéky uvedlo 9 % oslovených. Dále se potenciální klienti bank obávají klamných a zavádějících informací, skrytých poplatků atp.

Realita v bankách

Klienti mají ve svých motivačních faktorech jasno. Jaká je však realita v bankách? ČSOB si na toto téma nechala zpracovat další průzkum, který realizovala společnost Market Vision. Průzkum proběhl v deseti bankách poskytujících hypotéky, a to formou mystery shoppingů, tedy fiktivních nákupů, kterých proběhlo celkem 130. Hodnotili celkovou spokojenost s obsluhou, formu komunikace bankovních poradců a informační otevřenost bank. 

Celkové hodnocení skončilo pro banky velice pozitivně. Více než v 50 % převládala u fiktivních klientů spokojenost s poskytnutým servisem. Nicméně doporučení pro zlepšení se našlo hned několik. Banky by měly více zapracovat na transparentnosti svých produktů. Modelace hypoték nezřídka postrádaly další informace o poplatcích za vedení úvěrového účtu, poplatku za zpracování a sazby nebyly uváděny včetně R.P.S.N. Nedostatky v oblasti přímé komunikace bankovních poradců spočívá především v častém používání příliš odborného jazka a odosobnělé komunikaci.

Anketa

Co má největší vliv na vaše rozhodování při uzavíraní finančních produktů (nejen hypotečních úvěrů)?

Parametry produktu. (49)
 
Servis a osobní přístup poskytovatele. (5)
 
Reference dalších osob. (0)
 
Vztah ke značce poskytovatele produktu. (1)
 
Rozhoduji se impulzivně. (0)
 
Jiné. (0)
 Celkem hlasovalo 55 čtenářů

Žadatelé o hypotéky vědí přesně, co chtějí >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 513 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »