Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zadlužení českých domácností je pod průměrem západní Evropy

Autor: Šimon Finemon | 08.02.2012 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 1 komentář
Zadlužení českých domácností je pod průměrem západní Evropy

Od roku 1990 dluhy českých domácností stále zvyšují. Ke konci roku 2011 vzrostly na 1,118 bilionů korun. Většinu z těchto dluhů však tvoří úvěry na bydlení. Na spotřební věci je úvěrů menšina.

 

Téma úvěrů je vždy aktuální. Lidé si, dokud někdo nevymyslí jiný monetární systém, než je ten současný, budou půjčovat vždy. V době růstu ekonomiky i v době krizí. 

Celkové zadlužení českých domácností je stále pod průměrem západní Evropy. Ovšem množství domácností, často nízkopříjmových má problém se splácením. Mnoho z nich si totiž nabralo úvěry takřka na cokoli a teď je musí splácet.

Dobrý a špatný dluh

I když se to může někomu zdát jako amerikanismus, opravdu existují dobré a špatné dluhy. Velmi zjednodušeně, dobrý dluhem je ten, který „splácí někdo jiný“. Takový úvěr je použit na věc, která nám generuje prostředky, a to ve větší míře, než nás úvěr stojí. Naproti tomu špatný dluh je takový, který je spotřebován a nevydělá nám žádné prostředky.

Bohužel většinu z dluhů domácností můžeme zařadit mezi špatné. A i tehdy, když je za ně pořízena např. nová lednice či jiný domácí spotřebič. Ne všechny spotřebiče jsou nutné pro provoz domácnosti. Navíc domácnost by měla mít dostatečnou rezervu na to, aby si mohla nový spotřebič pořídit z ní a nemusel by být zatěžován rozpočet dalšími úvěry a úroky.

I když je vidět částečné zlepšení, kdy si někteří lidé – ti co již mají zkušenost s nutností vrátit starou půjčku – více rozmýšlejí, na co půjčku použijí. Stále existuje dost lidí, kteří si půjčují na nesmysly. Vrcholem spotřebitelských úvěrů jsou vánoce. V listopadu a prosinci bývá prodej spotřebitelských půjček až o 20 % vyšší než v předchozích měsících. Objevují se třeba půjčky na hokejové permanentky či zážitkové pobyty, pořízení telefonu či úvěry na dovolenou. Naštěstí však těchto typů úvěrů spíše ubývá. Stále více si lidé půjčují na dovybavení domácnosti či rekonstrukce a dokonce i na vzdělávání.

Konsolidace může pomoci

Existuje množství lidí, kteří se dostali do dluhové pasti, tzn. nemají dostatek prostředků na splácení úvěrů, aby jeden splatili, musí si brát druhý, kterým staré závazky umoří. Vytloukají klín klínem. Banky vědomi si stoupajícího počtu takových lidí zavedli produkty, které jsou jim šité na míru,jedná se o konsolidaci úvěrů. Tyto produkty jsou na našem trhu již delší čas a získávají si mezi lidmi stále větší popularitu. Je to pochopitelné. Takovému dlužníku se sníží měsíční splátky a neriskuje okamžitou exekuci.

Ovšem má to i svá negativa. Klient nejenže splácí déle, ale obvykle i celkově více přeplatí. Jediným způsobem jak se takovému stavu vyhnout je spravovat své finanční prostředky chytře, a to tak, aby se člověk do dluhové pasti nedostal.

Lidé, kteří nespravují své prostředky chytře, snadno uváznou v „sítích“ lichvářů. Tito vědí, že své půjčky zpět zřejmě nedostanou, nicméně mají jistotu, že od svých dlužníků získají určitou zástavu, obvykle byt.

Obecný pohled na výši dluhu domácností je alarmující, jejich dluh je velmi vysoký. Jak již bylo uvedeno, značnou část z celkového dluhu domácností tvoří úvěry na bydlení. Ovšem abychom se mohli podívat na celkovou bilanci domácností, musíme rovněž znát jejich vklad. Jednodenní vklady domácností u finančních institucí činily v loňském roce celkově 1,057 bil. Kč. Vklady domácností s výpovědní lhůtou činily cca 340 mld. Kč. Pro připomenutí, celkový dluh domácností je 1,118 bil. Kč.

Součet vkladů je tedy zatím vyšší než součet dluhů. A to ještě není započítán celkový majetek (nemovitosti a movitý majetek) domácností. Z obecného pohledu je vše tedy jakž takž v pořádku. Každá domácnost na tom je jinak. Při posouzení jejího stavu je třeba brát v úvahu obě strany mince, tedy jak závazky, tak její celkový majetek.

Anketa

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Do 5 tisíc korun (128)
 
5 až 10 tisíc korun (216)
 
10 až 15 tisíc korun (137)
 
15 tisíc korun a více (87)
 Celkem hlasovalo 568 čtenářů

Zadlužení českých domácností je pod průměrem západní Evropy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

y a i Češtinář | 15.02.2012 09:22

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (362)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 518 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »