Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zájem o hypotéky neklesá. V červenci banky rozpůjčovaly 14 miliard

Autor: GOLEM FINANCE | 26.08.2014 14:19 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Tagy: zájem půjčky hypotéky

Banky v červenci poskytnuly hypotéky za 14,1 miliardy korun, což je nejvyšší červencový výsledek v dosavadní historii. Průměrná částka hypotéky klesla pod 1,7 milionu korun. Refinancuje se necelá čtvrtina celkového objemu sjednávaných hypoték, což je výrazně méně než v předchozím roce. 

Tuzemské banky reportující své výsledky portálu hypoindex.cz* v červenci sjednaly 8352 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,1 miliardy korun. V porovnání s předchozím měsícem došlo k poklesu jak v počtu tak objemu poskytnutých hypoték. S ohledem na vysokou míru sezónnosti hypotečního trhu a obvyklým poklesem obchodní aktivity v letních měsících je při hodnocení výsledků vhodnější porovnávat aktuální výsledky vůči stejným obdobím předchozích let. Z tohoto srovnání potom vyplývá, že oproti červenci 2013 bylo letos poskytnuto o 418 hypoték méně, nicméně celkový objem vzrostl o 142 milionů korun a statisticky se jedná o největší sumu v červenci sjednaných hypoték v historii! 

clipboard0187

Pokles počtu a růst objemu značí také meziroční zvýšení průměrné výše sjednané hypoték. Zatímco loni klienti v průměru čerpali 1,605 mil. Kč, letos to bylo 1,691 mil. Kč. V porovnání s předchozím měsícem sice došlo k mírnému poklesu financované částky, červencové výsledky však potvrzují rostoucí trend průměrné výše úvěru. Tento trend vyplývá jednak z výrazného zlevňování hypoték s vyšším LTV (poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru), ale i pozvolna rostoucí cenou nemovitostí.

Podíl refinancování je menší, než se očekávalo

Po zveřejnění statistik ČNB, která nově začala sledovat míru refinancování hypotečních úvěrů, upravujeme směrem dolů i náš odhad, který nyní počítá pro rok 2014 s 23% mírou refinancování. Po očištění tedy suma nově sjednaných hypoték dosahuje výše 10,9 mld. Kč, což je o zhruba 400 milionů korun méně než v roce 2007 a touto optikou si rok 2007 stále drží první příčku v objemu nových hypoték. Menší podíl refinancování vyplývá jednak z menšího počtu letos končících fixací, ale především je výsledkem zostřené konkurence, kdy banky v konečné fázi vyjednávání o sazbě při otočce úrokové sazby dokáží vždy dorovnat konkurenční nabídku a klienta si udržet i za cenu nižší marže. Tento trend je v letošním roce markantní. 

clipboard0188

Úrokové sazby hypoték dál klesají

Průměrná úroková sazba v červenci poskytnutých hypoték klesla oproti předchozímu měsíci o 4 setiny procentního bodu na 2,72 %. Tento vývoj pro nás nebyl velkým překvapením. Index průměrných nabídkových sazeb GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti indikuje vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXu, v červnu klesl rovněž na 2,72 %, v červenci následně propadl na 2,67 % a i v srpnu pokračuje v poklesu. Podrobnou zprávu k vývoji úrokových sazeb včetně predikce pro zbývající měsíce roku budeme publikovat příští pondělí.  

clipboard0189

Stavební spoření ve stínu hypoték

Při hodnocení vývoje na trhu s úvěry na bydlení nemůžeme opomenout také stavební spořitelny. Ty jsou nyní ve stínu rekordně levných hypoték, což se podepisuje na poklesu produkce sjednávaných úvěrů. Oproti červnu suma sjednaných úvěrů klesla o 340 milionů (m/m – 9 %) na 3,620 mld. Kč a v porovnání s loňským červencem je celková půjčená částka o 11 procent nižší. 

Největším tržním podílem na trhu stavebního spoření disponuje Českomoravská stavební spořitelna, což se potvrdilo i v uplynulém měsíci, kdy „liška“ půjčila klientům 1,95 miliardy korun (54 % sjednaných úvěrů). Druhá v pořadí skončila Raiffeisen stavební spořitelna (0,72 mld. Kč; ), Svůj tržní podíl na úkor prvně jmenovaných nepatrně posílila Stavební spořitelna České spořitelny s 0,547 mld. Kč (t. p.15 %) a Modrá pyramida (0,349 mld. Kč; 9,6 %). Pětici spořitelen uzavírá Wuestenrot stavební spořitelna s 53 miliony korun a 1,5procentním podílem z celkové sumy v červenci sjednaných úvěrů.

Zatímco v úvěrech stavební spořitelny procházejí „hubeným obdobím“. Z pohledu nově uzavíraných smluv mají naopak žně. Stavební spořitelny uzavřely od ledna do konce července téměř 396.000 smluv, ve stejném období loni to bylo o 92.000 smluv méně.

Loni banky rozpůjčovaly na bydlení větší sumu peněz

V součtu od začátku roku suma sjednaných hypotečních úvěrů* dosahuje 84,9 mld. Kč. Za loňským rokem tedy banky zaostávají o 3,5 mld. Kč (y/y – 4 %). V případě stavebních spořitelen je propad ještě markantnější. V meziročním srovnání celkový objem klesl již o 14 %. Celkově tedy trh s úvěry na bydlení zaostává za loňskými výsledky o 7,1 mld. Kč.

clipboard0190

Vzhledem k aktuálnímu vývoji upravujeme náš odhad pro letošní rok. Celkově očekáváme, že banky a spořitelny letos rozpůjčují na bydlení zhruba 195 mld. Kč, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty také úvěry bank nereportujících své výsledky serveru hypoindex.cz ani Ministerstvu pro místní rozvoj*. Jejich podíl odhadujeme zhruba kolem 8 miliard korun. Celkem tedy objem hypoték očekáváme kolem 155 miliard. Produkce stavebních spořitelen se měsíc od měsíce propadá a v součtu podle našeho modelu dosáhne zhruba 40 miliard korun. 

clipboard0191

*Pozn. ve statistikách nejsou započteny hypotéky mBank, Oberbank, WSPK, Fio banky, které svoje výsledky portálu hypoindex.cz nereportují

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR), AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.cz

Zájem o hypotéky neklesá. V červenci banky rozpůjčovaly 14 miliard >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (355)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (57)
 Celkem hlasovalo 509 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »