Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zájemci o koupi bytu jsou chytřejší. Nenechají se utáhnout na vařené nudli

Autor: Monika Hrušová | 30.09.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 0 komentářů
Zájemci o koupi bytu jsou chytřejší. Nenechají se utáhnout na vařené nudli

Ceny bytů klesají, hypotéky zlevňují, ale problém je často v tom, najít tu správnou nemovitost pro vlastní bydlení. Podle průzkumu developerské společnosti Ekospol je nejdůležitější pro kupujícího lokalita, reference a dopravní dostupnost.

Ceny bytů za poslední tři roky klesly až o 30 procent. Ale otázkou je jaké. Nepěkné byty, do kterých stejně budete muset investovat minimálně dalšího půl milionu korun, sice zlevnil o 400 tisíc, ale pořád to není ten vhodný byt pro velkou rodinu.

Jak se říká: „S jídlem roste chuť,“ tak i se snížením cen bytů lidé stále hledají ve stejné cenové relaci, jako před třemi lety, ale často mají i větší požadavky.

Nejdůležitější je cena

Pro běžného zájemce o koupi bytu byla, je a bude nejdůležitější cena nemovitosti.  Podstatná je samozřejmě i dopravní dostupnost, počet pokojů a reference kamarádů, či známých. Vychází to z průzkumu společnosti Ekospol.

Pokud chcetekoupit byt od nějaké společnosti nebo v lokalitě, kterou moc neznáte. Zkonzultujte svůj výběr s internetem. Na různých fórech a v diskuzích se například dozvíte, jaké patálie měli lidé při stavbě levných i drahých domů, nebo která lokalita se za pár let změnila k horšímu.

Počet pokojů je pro kupující také velmi důležitý. Ale záleží samozřejmě na poměru k celkové výměře bytu. Někdy je až nepředstavitelné, že lze vytvořit na 50 m2 byt o velikosti 4+kk.

Podle průzkumu, kde dotázaní měli hodnotit podle důležitosti na stupnici 0 až 5, získala „cena“ průměrnou hodnotu 4,44 a kritérium „počet pokojů“ 4,17. Třetí nejvýznamnější vlastnost nového bydlení pak klienti označili dobrou dopravní dostupnost lokality, a to s průměrnou známkou 4,00.

Na chvostu důležitosti se objevila občanská vybavenost mikrolokality (3,26) a úroveň standardního vybavení (3,19). „Nízká důležitost standardního vybavení svědčí o tom, že dnešní klienti jsou daleko chytřejší než dříve. Již se nenechají utáhnout na vařené nudli a nejsou ochotni zaplatit vyšší cenu za rádoby luxusní vybavení, které je ve skutečnosti luxusní jen cenou a možná v představách prodávajícího developera,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospol.

Tip:
Úrokové sazby u hypoték znovu klesly.


Co na to kamarád?

Mnoho lidí také při výběru nemovitostí klade důraz na reference od svých přátel. Toto kritérium v průzkumu ohodnotili kupující jako čtvrté nejdůležitější s průměrnou známkou 3,96. Každý čtvrtý až pátý byt od společnosti je tedy prodán na základě referencí dřívějších zákazníků. Každý má však jiná kritéria výběru, proto kde se líbí jednomu, nemusí se vůbec líbit jinému kupujícímu.

I když jsou ceny bytů nízké, mnoho lidí si byt za účelem dlouhodobé investice nekupuju. Kolem 79 procent všech bytů je koupeno za účelem vlastního bydlení a jen 10 procent právě jako investice.

O průzkumu

Do průzkumu se zapojilo 606 respondentů, kteří si u společnosti koupili alespoň jeden nový byt v období od 1. ledna 2010 do 31. srpna 2011.


Anketa

Jaký způsob financování bydlení upřednostňujete?

Hypotéku. (153)
 
Stavební spoření. (77)
 
Jiný. (41)
 Celkem hlasovalo 271 čtenářů

Zájemci o koupi bytu jsou chytřejší. Nenechají se utáhnout na vařené nudli >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Radovan Novotný | 31.08.2016 00:00 Že by ceny bytů ještě více vyskočily? Všechno je možné!

I když před deseti lety vládly optimistické ekonomické výhledy, byly i tehdy vyslovovány obavy o udržitelnosti cen bytů a domů. O prognózu vývoje trhu rezidenčních nemovitostí se před deseti lety pokusili vědečtí pracovníci Sociologického ústavu AV ČR Martin Lux a Petr Sunega. Jak se jim předpověď vydařila? Lze dnes prognózovat něco jiného? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Jana Zámečníková | 30.08.2016 00:00 Vyplatí se ještě koupě bytu k pronájmu?

Úrokové sazby hypoték se stále drží na historických minimech. Ceny nemovitostí především ve velkých městech již od roku 2015 výrazně rostou. Nalézt optimální investiční byt je stále těžší, ale není to nemožné. Vyplatí se stále nákup investičního bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 29.08.2016 00:00 Ex-guvernéři ČNB: Přehřívá se trh nemovitostí?

Bývalí guvernéři České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a Zdeněk Tůma minulý týden diskutovali na setkání Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) o aktuálním makroekonomickém dění u nás i v zahraničí. Nevynechali ani otázku vývoje trhu nemovitostí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 12.08.2016 00:00 Energetická samostatnost je chiméra

Pozornost energetického světa se upřela k nejzápadnější části Kanárských ostrovů – k necelým 280 kilometrům čtverečným souše utopené v oceánu pod názvem El Hierro. Tento ostrov má jako cíl stát se energeticky naprosto samostatnou jednotkou založenou na energii větru a vody. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.08.2016 13:40 Na pražském nábřeží vyroste ruské kolo

Společnost Timsbury Capital může na Praze 5 postavit ruské kolo. Vedení města stvrdilo podpisem pronájem pozemku na Hořejším nábřeží. Firma ale ještě nemá vyhráno, musí do konce roku 2017 získat kromě jiných i souhlas od památkářů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.08.2016 14:39 Ceny zemědělské půdy prudce rostou

Průměrná tržní cena zemědělské půdy vzrostla podle odborného serveru Farm.cz v loňském roce o téměř 166 tisíc korun za hektar. Meziročně se jedná o nárůst o 16,5 procenta. Důvodem je rostoucí zájem nezemědělských investorů a investičních fondů, který přiměl k nákupům i farmáře. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.08.2016 12:49 Pražské Modřany jsou magnetem pro developery

Chátrající průmyslové areály, nepřítomnost historických památek a volné plochy k zastavění je vše co nabízí pražská část Modřany. Jedná se zde o ráj pro developery, kteří nezahálejí a ve stagnujícím stavitelství zde zuřivě budují. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 12:57 Nejdražší vilu na světě můžete nyní koupit za miliardu eur

Pokud by se vilu na Francouzské riviéře podařilo prodat za jednu miliardu eur (27 milionů korun), stala by se nejdražší na světě. Villa les Cedres leží na poloostrově St-Jean-Cap-Ferrat mezi Nice a Monakem na 14 hektarech pozemků a může se pochlubit deseti ložnicemi, 50 metrovým bazénem či exotickou botanickou zahradou. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.08.2016 13:22 Rezervujete dovolenou kartou? Ubytování přes booking.com není bezpečné

Pravděpodobné problémy se zabezpečením plateb skrz portál booking.com tíží nejen klienty, ale i samotné banky. Téměř čtvrt milionu Čechů ročne hledá přes tento portál ubytování. Nemálo z nich poté zjistí, že jim někdo vybral účet. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (127)
 
Spíše ano. (21)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (22)
 Celkem hlasovalo 200 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 15.08.2016 00:00 Stavebnictví se zaseklo. Co mu pomůže?

Ekonomika šlape jako promazaný stroj, všechna odvětví hlásí růst, jen stavebnictví stále zaostává. První pololetí bylo obzvláště špatné pro bytovou výstavbu. Počet zahájených bytů v bytových domech v Praze klesl dokonce o 80 procent. Pokles výstavby v kombinaci s prodejním boomem doprovázeným levnými hypotékami se však začíná projevovat na rostoucích cenách bydlení.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »