Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zaplatila rezervační poplatek za dům, pak nastaly problémy

Zaplatila rezervační poplatek za dům, pak nastaly problémy

Paní Alena si vyhlédla rodinný dům na okraji Prahy skoro za 3,5 milionu korun. Realitní kancelář po ní samozřejmě chtěla ihned zaplatit rezervační poplatek ve výši sto tisíc korun. Jenže po jeho zaplacení se objevily další komplikace. Vymoci po realitní kanceláři rezervační poplatek zpět byl obrovský problém.

Zajímáte se o nemovitost a realitní makléř na vás tlačí kvůli zaplacení rezervačního poplatku? Nenechte se vyvést z míry a zjistěte si všechny náležitosti okolo kupované nemovitosti, abyste nedopadli jako paní Alena. Té se podařilo z realitní kanceláře nakonec své peníze získat zpět, ale ne každý má takové štěstí.

Po zaplacení rezervačního poplatku neboli rezervační jistiny, jak bylo ve smlouvě uvedeno, paní Alena zjistila, že výměra parcely vzniklá dělením pozemků je o 85 m2 menší, než bylo původně dohodnuto. Navíc byla až později realitní kanceláří informována o tom, že musí investovat do zavedení kanalizace a zaplatit příspěvek na zavedení vodovodu v obci. Kromě toho nemovitost vykazovala další nedostatky, jako byla vada varné desky atd. Na základě těchto informací se paní Alena rozhodla dům nekoupit a požadovala vrácení rezervačního poplatku. Jenže realitní kancelář na její požadavek nereagovala. Paní Aleně nezbývalo nic jiného, než se se svojí kauzou obrátit na právníky.

Argumentovali jsme jednak samotnou smlouvou, na základě které mělo realitní kanceláři vzniknout právo na blokovací jistinu až uzavřením kupní smlouvy, přičemž v opačném případě bylo její povinností blokovací jistinu klientům vrátit. Dále ve smlouvě nebyla platně sjednaná smluvní pokuta ve výši 100 000,– Kč pro případ, kdy nedojde k uzavření kupní smlouvy z důvodu na straně klientů. Tudíž nebylo ani možné započíst takovou smluvní pokutu na složenou blokovací jistinu,“ popsal kauzu právník Petr Novák ze společnosti Vaše nároky.cz a dodal, že neplatnost takového sjednání smluvní pokuty již dříve potvrdil Nejvyšší soud ČR ve svých rozhodnutích

„Nejvyšší soud ČR totiž výslovně stanovil, že zavázat se k uzavření smlouvy budoucí mohou pouze účastníci smlouvy, která má být jimi v budoucnu uzavřena. Pokud se totiž subjekt zaváže k uzavření smlouvy (jako dvoustranného právního úkonu), lze tuto jeho povinnost vymáhat pouze žalobou na nahrazení projevu vůle. V neposlední řadě byl použit argument, že je nárok na smluvní pokutu neplatný také z důvodu, že ji není možné požadovat pro případ výkonu práva odstoupení od smlouvy. Takové ujednání o smluvní pokutě je proto absolutně neplatné. Tento závěr byl také judikován ze strany Nejvyššího soud,“ uvedl Petr Novák

I rezervační poplatek je hodně peněz

Realitní kanceláře často požadují rezervační poplatek kolem částky sto tisíc korun. Někdy je dokonce ve smlouvě uvedeno, že klientovi bude poplatek vrácen, například když nedostane hypotéku, nebo v případě, že k prodeji nemovitosti nedojde kvůli nově zjištěným vadám. Nestává se to ale vždy.

Velice často se setkáváme s nesprávným postupem realitních kanceláří, které po klientech požadují částky, na které vůbec nevznikl nárok. Postupně se v tomto směru vyvinula judikatura, která ovšem ani následně není ze strany řady společností respektována. Uvedené se týká především neoprávněného účtování provizí či smluvních pokut, nevrácení zálohy nebo propadnutí rezervačního poplatku,“ vysvětluje Petr Novák.

Realitní kancelář tedy nemůže zájemce o nemovitost smluvně nutit, aby s vyhledanou osobou uzavřel zprostředkovávanou smlouvu. Jestliže by se zájemce rozhodl smlouvu neuzavřít, tak z tohoto důvodu po něm realitní kancelář nemůže požadovat smluvní pokutu. Také není možné požadovat smluvní pokutu, jestliže by zájemce odstoupil od smlouvy s realitní kanceláří.

Předejít se dá takovým problémům tak, že si o kupované nemovitosti zjistíte, co nejvíc informací. Nemovitost si zkontrolujte, podívejte se do katastru nemovitostí a řekněte si například o přesnou výměru pozemku nebo obytné plochy. Jenže ne vždy jsou všechny informace už před zaplacením rezervačního poplatku dostupné. Realitní kanceláře také mohou sázet na to, že o nemovitosti je vzhledem k nízkým úrokovým sazbám velký zájem. Nezapomeňte si ale také zjistit, zda dostanete hypoteční úvěr, pokud se touto formou chystáte financovat kupovanou nemovitost. V dnešní době by to ale neměl být problém.

 

Zaplatila rezervační poplatek za dům, pak nastaly problémy >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 15 komentářů)

orangee | 24.07.2014 12:39
Re: Tak se spolehněte na Rádce Mirka | 23.07.2014 14:29

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (359)
 
Spíše ano. (50)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 514 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »