Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Záporné sazby hypoték? Do deseti let

Autor: Cházod Ranuby | 01.04.2013 00:00 | Kategorie: Nezařazeno | 0 komentářů
Tagy: apríl
Záporné sazby hypoték? Do deseti let

Fincentrum Hypoindex klesá způsobem, který byl ještě před několika lety těžko představitelný. Jen v období února 2012 až 2013 průměrné sazby klesly o čtyři desetiny procentního bodu. Nejedná se přitom o pokles náhodný, ale vše nasvědčuje tomu, že se jedná o trend, který jen tak neskončí.

 

Podíváme-li se na vývoj Fincentrum Hypoindexu od roku 2009, vidíme výrazný pokles. „Vše nasvědčuje tomu, že pokles je tzv. strukturálně diferenčního paradigmatického gamma trendu. Tedy že prostředí poskytovatelů hypoték se změnilo a s ním přišla doba permanentních poklesů. Trend klesajících úrokových sazeb, nová realita,“ vysvětluje Martin Junek, šéf AÚVÚS* ministerstva financí, a dodává: „Použijeme-li dostatečně sofistikované výpočty a promítneme-li pokles úrokových sazeb do budoucnosti, uvidíme, že zhruba v roce 2021 průměrné úrokové sazby hypoték prolomí hranici nula procent.“

Prolomení nulové hranice hypotečních sazeb zní nemožně, ale je zcela reálné. Kdo by před několika lety řekl, že budou se záporným výnosem prodávány německé dluhopisy, nebo že budou záporné sazby vyhlašované centrálními bankami? A přesto je o tyto dluhopisy zájem a banky si u centrálních bank ukládají peníze i za záporné sazby.

Dle prognózy AÚVÚS tak nastane situace, kdy bude dlužník splácet své bance méně, než si od ní půjčí. Neznamená to však jistotu snadného výdělku. Hypoteční úvěry zůstanou nadále účelové. Půjčíte-li si od banky peníze, budete je muset proinvestovat a jistinu, sníženou o příslušnou část úroků, budete muset vracet zpět. Pokud splácet nebudete, budete mít stále problém.

april

Námi oslovené banky i analytici se dalšímu výraznému poklesu úrokových sazeb spíše brání. Připouští, že si lze představit podmínky, za kterých by úrokové sazby opravdu mohly ještě klesnout, ovšem dlouhodobý pokles sazeb pod nulu označují za prakticky nemožný. „Samozřejmě, že vám to budou tvrdit, je pro ně výhodnější strašit růstem sazeb, protože to vás přiměje vzít si hypotéku nyní. Jsou to obchodníci, chtějí prodat. Zato my vám nemáme důvod lhát. Dávat peníze do hypotéky za současnou sazbu nemá smysl, když budete mít za pár let sazbu zápornou. Do té doby můžete své volné prostředky investovat místo do nemovitosti třeba do státních dluhopisů,“ uzavírá Martin Jurek za Ministerstvo financí.

*Analytický Útvar pro Věci s Úrokovou Sazbou

Jedná se samozřejmě o aprílový článek. A to přesto, že např. ve Švýcarsku jsou již záporné sazby realitou. Nikoli však u úvěrů čerpanými klienty.

Anketa

Věříte možnosti záporných sazeb hypoték?

Ano. (8)
 
Ne. (22)
 Celkem hlasovalo 30 čtenářů

Záporné sazby hypoték? Do deseti let >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Nezařazeno

| 04.02.2011 01:02 5 tipů na zajímavé webové stránky

Potřebujete informace z katastru nemovitostí. Přemýšlíte, jak uspořit na energiích nebo si chcete ověřit, zda vaše nemovitost neleží v záplavovém území? Všechny tyto informace naleznete na internetu. Zdarma a dokonce i bez nutnosti registrace. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.07.2013 15:58
Komerční sdelení
br2016-300-300

Krátké zprávy z Nezařazeno

08.03.2016 12:13 Největší položkou výdajů domácností zůstává bydlení

Až 21 % výdajů tvoří náklady na bydlení včetně energií a vody z celkových výdajů domácností. U osob důchodového věku je to dokonce až 28 % výdajů.   Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 09.03.2016 15:55

08.02.2012 15:37 Prohlášení k zadržení šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum přijala se znepokojením zprávu o zadržení šéfredaktora divize Fincentrum Media Petra Zámečníka indonéskou policií. Petr Zámečník je šéfredaktorem Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedení spadají v České republice odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz nebo ČeskéReformy.cz. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

26.10.2009 15:01 Britský realitní trh pomalu ožívá

Ceny rezidenčních nemovitostí začaly po dlouhé době pomalu stoupat. Realitní makléři pozorují nárůst poptávky po bydlení především v Londýně a jižní Anglii. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.05.2008 09:38 Výstavbu výrobního areálu společnosti Kemper financovala UniCredit Leasing

UniCredit Leasing financovala náklady na výstavbu výrobního objektu společnosti Kemper. Celkové náklady dosáhly hodnoty 160 milionů Kč. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.04.2008 14:55 URBIS INVEST veletrh investičních příležitostí

Letošní ročník veletrhu URBIS INVEST se uskuteční v termínu od 22. do 26. 4. na brněnském výstavišti. Jedná se o jednu z největších přehlídek investičních příležitostí v oboru real estate. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (372)
 
Spíše ano. (53)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (60)
 Celkem hlasovalo 532 čtenářů