Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

logo fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zbavit se svých dluhů můžete pomocí soudu

Autor: Monika Hrušová | 14.06.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Zbavit se svých dluhů můžete pomocí soudu

Pokud vám dluhy přerostly přes hlavu, už nemáte, co byste prodali a věřitelé nebo exekutoři každou chvíli zabouchají na vaše dveře, pomůže vám vyhlášení osobního bankrotu. Oddlužení je možné už od začátku roku 2008. V té době začal platit insolvenční zákon.

Oddlužení by vám mělo pomoci částečně se zbavit dluhů. Není však možné, aby vaše pohledávky a závazky vzešly z podnikání. Osobní bankrot je pouze pro fyzické osoby, které nepodnikají.

V případě, že už nemáte jinou volbu a chcete své problémy řešit oddlužením, musíte podat návrh ke krajskému soudu a zahájit tak insolvenční řízení.
Co musí návrh obsahovat

a) označení dlužníka a osob oprávněných za něho jednat,
b) údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 5 letech,
c) údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky,
d) návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že dlužník takový návrh nevznáší.

Zdroj: Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)


Po podání žádosti si chvilku počkáte na rozhodnutí soudu. Do jednoho týdne po vás může požadovat doplňující údaje a do 15 dnů pak obdržíte soudní rozhodnutí. Abyste předešli dodatečnému kontaktování soudem nebo neuznání žádosti kvůli nedostatečným údajům, připravte si potřebné podklady.

K návrhu na povolení oddlužení musí dlužník připojit
 

a) seznam majetku a seznam závazků, popřípadě prohlášení o změnách, ke kterým v mezidobí došlo v porovnání se seznamy, které v insolvenčním řízení již dříve předložil,
b) listiny dokládající údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky,
c) písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se na tom s dlužníkem dohodl, s tím, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží, bude nižší než 30 % jeho pohledávky.

Zdroj: Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)


Pět let jen s pár tisícovkami měsíčně

Jednou z podmínek úspěšného oddlužení je, že budete mít stálé zaměstnání. Nejlepší variantou je pracovní smlouva na dobu neurčitou. V případě, že práci mít nebudete, soud vám osobní bankrot nepovolí. Dluhy také nesmí vzniknou z vašeho podnikání.

Pokud dostanete od soudu souhlas, budete pět let žít jen z životního minima, které je momentálně 3 126 korun pro jednotlivce. Více se dozvíte na stránkách MPSV. Aby vám soud osobní bankrot povolil, musíte zaručit, že splatíte minimálně 30 procent ze svého dluhu (pokud se nedohodnete s věřiteli jinak).

Jestliže soud rozhodne o oddlužení, bude váš majetek spadat do soupisu správce konkursní podstaty. Zůstane vám jen základní vybavení domácnosti, ostatní věci se zapíšou do soupisu.

„Exekutor ze zákona nesmí zabavit zdravotní pomůcky, léky a pomůcky, které dlužník potřebuje vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Nezabavitelné jsou dále šaty, snubní prsteny a finanční hotovost ve výši dvojnásobku životního minima, která odpovídá částce 6 252 korun. Soudní exekutor, respektive vykonavatelé, v průběhu mobiliární exekuce obvykle zajišťuje tzv. nadstandardní vybavení domácnosti (domácí kina, sportovní vybavení, elektrické domácí nářadí atd.),"  říká soudní exekutor JUDr. Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov. 

Podle zákona Rozhodnutí o schválení oddlužení doručí insolvenční soud zvlášť dlužníku, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru. Odvolání proti tomuto rozhodnutí může podat pouze věřitel, nikoli dlužník.

Dejte si pozor na tzv. oddlužovací agentury

Osobní bankrot vám může v České republice povolit jen soud.  Uvádíme jeden příklad za všechny z kazuistiky Asociace občanských poraden. Na občanskou poradnu se obrátila žena středního věku (říkejme jí třeba Jana), která dlužila bezmála půl milionu korun. Většinou šlo o spotřebitelské úvěry. Všechny půjčky byly již po splatnosti, ale ještě nebyly soudně vymáhány.

Na pomoc si Jana vzala oddlužovací společnost. Té platila měsíčně 4 000 korun v podstatě za nic. Jana je nezaměstnaná, nepobírá podporu v nezaměstnanosti, ale má nárok na dávky státní sociální podpory. Pracovnice občanské poradny Janě doporučila, aby kontaktovala věřitele a v případě stálého zaměstnání podala žádost na insolvenční řízení k soudu.

Anketa

Zbavit se svých dluhů můžete pomocí soudu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 24.08.2016 00:00 Jsou banky připravené na nový zákon o úvěru?

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon přináší řadu změn, které se dotknou nejen klientů, ale i bank. Banky přípravu nepodceňují a na požadavky nového zákona se pilně připravují. Bankám se implementace zákona prodraží. Doplatí na vyšší náklady klient? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Reklama
hypoindex-300-300-1

Roman Klein | 23.08.2016 00:00 Čas na půjčku

Čas na půjčku nastane téměř u každého. Vaše rodina potřebuje nové auto? Manžel/ka si stěžuje na nefunkční pračku? Syn by rád nový počítač? A co vy? Potřebujete něco, nebo po něčem jenom toužíte? Půjčit si je přece tak snadné. Ale… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.08.2016 00:00 Kdy vzrostou úrokové sazby hypoték? V polovině roku 2017

Úrokové sazby hypoték klesají s menšími přestávkami téměř osm let. Vždy, když se zdálo, že níže to již nejde, banky překvapily. Obrat je ale již nadohled. Kdy vzrostou úrokové sazby hypotečních úvěrů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

18.08.2016 11:16 Fincentrum upevňuje pozici v oblasti hypoték

Obrat společnosti Fincentrum v České republice a na Slovensku vzrostl v prvním pololetí o 6 % na 812 milionů korun. Objem zprostředkovaných hypoték se na obou trzích zvýšil o 18 %. Poradci zprostředkovali hypotéky za více než 18 miliard korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.08.2016 12:58 Ceny nových bytů v Praze podražily

Meziročně vzrostla cena nemovitostí v hlavním městě Praha o 11,2 procenta. Průměrná cena nových bytů se pohybovala v květnu a červnu letošního roka ve výši 75 600 korun za metr čtvereční. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.08.2016 16:08 Česká spořitelna umožní refinancování hypotéky online

Česká spořitelna jako další finanční dům zavádí možnost refinancování online. Pak již klientovi zbývá pouze podepsat smlouvu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.08.2016 11:14 Chcete byt? Půjčte si od státu

Pokud hodláte kupovat nemovitost, anebo jí jen rekonstruovat, tak pak jistěš hledáte řešení jakým způsobem tuto investici financovat. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) nabízí žadatelům nejvýhodnější úvěr na trhu a přitom stále není vyčerpán. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.08.2016 15:26 Česká spořitelna nově refinancuje hypotéku online

Česká spořitelna nově umožňuje refinancovat hypotéky, kterým končí fixace u jiné banky, online v jednoduché webové aplikaci. Žádost lze vyplnit během 15 minut a potřebné dokumenty zaslat elektronicky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (84)
 
Spíše ano. (16)
 
Spíše ne. (30)
 
Rozhodně ne. (20)
 Celkem hlasovalo 150 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

Monika Hrušová | 18.08.2016 00:00 OSVČ a hypotéky: těžko získat, horší vydržet

Získání hypotéky je v roli podnikatele mnohem složitější než pro zaměstnance. Minimálně stejně složité však je nedostat se do situace, kdy není úvěr z čeho splácet. Podnikatelé na to příliš nedbají a nemyslí na zadní vrátka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 08.08.2016 00:00 Hypoteční trh: MMR potvrzuje rekordní rok

Český hypoteční trh ještě nepřestal lámat rekordy. Letošní první pololetí překonalo rekordní loňské pololetí. Červen byl dokonce nejrekordnější za posledních 21 let, kdy se v Česku začaly poskytovat hypoteční úvěry. Kolik mohou banky ještě letos rozpůjčovat?  Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Monika Hrušová | 17.08.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex červenec 2016: O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

Po rekordním červnu se hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. A rozhodně to není nic osvěžujícího. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.08.2016 00:00 Zdeněk Nevole: Úrokové sazby by již neměly klesat

Úrokové sazby hypotečních úvěrů i úvěrů ze stavebního spoření jsou na rekordních minimech. Pro klienty ale lépe již nebude. Níže se sazby nedostanou. „Bude tlak na zvyšování úrokových sazeb,“ říká Zdeněk Nevole, vedoucí úseku Obchodní controlling Wüstenrot. Důvodem je i nový zákon o spotřebitelském úvěru. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 16.08.2016 00:00 Hypotéky v novém již od prosince

Nový zákon o spotřebitelském úvěru začne platit již od 1. prosince 2016. Banky budou muset mnohem důkladněji prověřovat schopnost klienta splácet úvěr, klienti tak dostanou do rukou novou zbraň. Pokud banka dostatečně klienta neprověří, smlouva pozbude platnosti a klient nebude platit žádné úroky. Napadnout neplatnost smlouvy bude moci klient dokonce až tři roky od uzavření smlouvy. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »