Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zbavit se svých dluhů můžete pomocí soudu

Autor: Monika Hrušová | 14.06.2011 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Zbavit se svých dluhů můžete pomocí soudu

Pokud vám dluhy přerostly přes hlavu, už nemáte, co byste prodali a věřitelé nebo exekutoři každou chvíli zabouchají na vaše dveře, pomůže vám vyhlášení osobního bankrotu. Oddlužení je možné už od začátku roku 2008. V té době začal platit insolvenční zákon.

Oddlužení by vám mělo pomoci částečně se zbavit dluhů. Není však možné, aby vaše pohledávky a závazky vzešly z podnikání. Osobní bankrot je pouze pro fyzické osoby, které nepodnikají.

V případě, že už nemáte jinou volbu a chcete své problémy řešit oddlužením, musíte podat návrh ke krajskému soudu a zahájit tak insolvenční řízení.
Co musí návrh obsahovat

a) označení dlužníka a osob oprávněných za něho jednat,
b) údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 5 letech,
c) údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky,
d) návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že dlužník takový návrh nevznáší.

Zdroj: Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)


Po podání žádosti si chvilku počkáte na rozhodnutí soudu. Do jednoho týdne po vás může požadovat doplňující údaje a do 15 dnů pak obdržíte soudní rozhodnutí. Abyste předešli dodatečnému kontaktování soudem nebo neuznání žádosti kvůli nedostatečným údajům, připravte si potřebné podklady.

K návrhu na povolení oddlužení musí dlužník připojit
 

a) seznam majetku a seznam závazků, popřípadě prohlášení o změnách, ke kterým v mezidobí došlo v porovnání se seznamy, které v insolvenčním řízení již dříve předložil,
b) listiny dokládající údaje o příjmech dlužníka za poslední 3 roky,
c) písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se na tom s dlužníkem dohodl, s tím, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží, bude nižší než 30 % jeho pohledávky.

Zdroj: Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)


Pět let jen s pár tisícovkami měsíčně

Jednou z podmínek úspěšného oddlužení je, že budete mít stálé zaměstnání. Nejlepší variantou je pracovní smlouva na dobu neurčitou. V případě, že práci mít nebudete, soud vám osobní bankrot nepovolí. Dluhy také nesmí vzniknou z vašeho podnikání.

Pokud dostanete od soudu souhlas, budete pět let žít jen z životního minima, které je momentálně 3 126 korun pro jednotlivce. Více se dozvíte na stránkách MPSV. Aby vám soud osobní bankrot povolil, musíte zaručit, že splatíte minimálně 30 procent ze svého dluhu (pokud se nedohodnete s věřiteli jinak).

Jestliže soud rozhodne o oddlužení, bude váš majetek spadat do soupisu správce konkursní podstaty. Zůstane vám jen základní vybavení domácnosti, ostatní věci se zapíšou do soupisu.

„Exekutor ze zákona nesmí zabavit zdravotní pomůcky, léky a pomůcky, které dlužník potřebuje vzhledem ke svému zdravotnímu stavu. Nezabavitelné jsou dále šaty, snubní prsteny a finanční hotovost ve výši dvojnásobku životního minima, která odpovídá částce 6 252 korun. Soudní exekutor, respektive vykonavatelé, v průběhu mobiliární exekuce obvykle zajišťuje tzv. nadstandardní vybavení domácnosti (domácí kina, sportovní vybavení, elektrické domácí nářadí atd.),"  říká soudní exekutor JUDr. Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov. 

Podle zákona Rozhodnutí o schválení oddlužení doručí insolvenční soud zvlášť dlužníku, insolvenčnímu správci a věřitelskému výboru. Odvolání proti tomuto rozhodnutí může podat pouze věřitel, nikoli dlužník.

Dejte si pozor na tzv. oddlužovací agentury

Osobní bankrot vám může v České republice povolit jen soud.  Uvádíme jeden příklad za všechny z kazuistiky Asociace občanských poraden. Na občanskou poradnu se obrátila žena středního věku (říkejme jí třeba Jana), která dlužila bezmála půl milionu korun. Většinou šlo o spotřebitelské úvěry. Všechny půjčky byly již po splatnosti, ale ještě nebyly soudně vymáhány.

Na pomoc si Jana vzala oddlužovací společnost. Té platila měsíčně 4 000 korun v podstatě za nic. Jana je nezaměstnaná, nepobírá podporu v nezaměstnanosti, ale má nárok na dávky státní sociální podpory. Pracovnice občanské poradny Janě doporučila, aby kontaktovala věřitele a v případě stálého zaměstnání podala žádost na insolvenční řízení k soudu.

Anketa

Zbavit se svých dluhů můžete pomocí soudu >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

PR článek | 24.10.2016 00:00 Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

25.10.2016 13:05 Podíl hypoték na investiční byty roste

Poskytnutí hypotéky na investiční byt představuje pro banky větší riziko. Odráží se to i v úroku, který je vyšší než u hypotéky na vlastní bydlení.  Součástí posouzení hypotéky je i započtení budoucích příjmů z pronájmu, které musí majitel zpětně dokládat podepsanou smlouvou s nájemníkem. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »