Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Že by se hypotečním bankám začalo blýskat na lepší časy?

Autor: Luboš Svačina | 08.08.2008 00:00 | Kategorie: Hypotéky | 0 komentářů
Že by se hypotečním bankám začalo blýskat na lepší časy?

Dosud zveřejňované výsledky hypotečních bank, tvořících většinu trhu, naznačovaly, že letošní rok se jen těžko vyrovná roku 2007. Mezi tím se však Hypoteční banka blýskla červencovými výsledky...

 V loňském roce sjednali hypoteční banky působící na českém trhu hypotéky v celkovém objemu přesahující částku 140 miliard Kč, což v porovnání s rokem 2006 znamenalo neuvěřitelný nárůst o 41 %. Do letošního roku proto bankéři vstupovali s neméně ambiciózními plány. Co jiného také čekat od manažerů...hovořilo se o dalším růstu v řádu deseti až dvaceti procent.
 

Po prvním měsících letošního roku však přišlo kruté vystřízlivění. Prodejní výsledky u většiny bank stěží dosahovaly objemu předchozího roku. Spíše však byly nižší. Nehovoříme-li o bankách s minimálním tržním podílem - z malých čísel se roste daleko snáz.  

V podstatě jedinou bankou z vrchních TOP 4 (Česká spořitelna, Komerční banka, Hypoteční banka a Raiffeisenbank), která může prohlásit letošní rok za úspěšnější byl ten loňský je Raiffeisenbank a z části určitě také Komerční banka. Aktivitu v oblasti hypotečních úvěrů razantně utlumila Česká spořitelna a ani Hypoteční bance se loňská čísla vylepšovat nedaří.  

Nutno dodat, že Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky, patřil na začátku roku k těm opatrnějším optimistům, který předpovídal, že trh poroste maximálně 10% tempem. Nyní, kdy jsou k dispozici pololetní výsledky za celý hypoteční trh, Jan Sadil svůj odhad ještě zpřesnil, když uvedl, že v letošním roce by mohly všechny hypoteční banky poskytnout hypotéky v celkovém objemu 125 až 130 miliard Kč. V porovnání s loňským rokem se jedná 10% propad. Avšak "propad" v uvozovkách. Plánovaný objem poskytnutých úvěrů v řádu desítek miliard korun bankám stále přináší více než zajímavý zisk.  

„V našem odhadu vycházíme ze znalostí vývoje trhu v předchozích letech a vývoje v prvním pololetí letošního roku, kdy banky poskytly hypotéky za téměř 60 miliard korun.“uvedl Jan Sadil.

Důvodů vysvětlujících současný "propad" je velké množství. Ať už se jedná o tolikrát vzpomínané zvyšování DPH na začátku letošního roku, rapidní zvyšování úrokových sazeb v průběhu letošního prvního pololetí, zmenšující se nabídka cenově dostupného bydlení, ale také vysoká srovnávací základna resp. vysoce nasazená laťka v loňském roce.  

Laurent Goutard, generální ředitel Komerční banky, za poklesem hypotečního trhu vidí, krom již zmiňovaných faktorů, také psychologické důvody: "Lidé kvůli zprávám z finančních trhů v současnosti hypotéky odkládají na pozdější dobu," uvedl. 

Do těchto, pro bankéře nepříliš optimistických čísel, dnes udeřil blesk z čistého nebe v podobě zprávy Hypoteční banky. Která uvádí, že za měsíc červenec poskytnula o 1 1 % více hypotečních úvěrů (celkem 2302) než ve stejném období loňského roku. A celkově se tak letošní červenec stal pro Hypoteční banku druhým nejúspěšnějším měsícem za poslední rok a půl. Tato data jsou překvapující a samotní zástupci Hypoteční banky zatím nejsou schopni říci, co za tímto skokem stojí.

Jedná se pouze o statistický výstřelek nebo je to signálem určitého oživení hypotečního trhu?

Velice záleží na tom odkud klienti, nově čerpající hypotéku Hypoteční banky, přišli. Zda se jedná o klienty, kteří na trhu skutečně přibyli, anebo se jedná o klienty, které Hypoteční banka získala na úkor některé konkurenční banky – nejspíše České spořitelny. Tuto hádanku se nám snáze podaří rozluštit v polovině srpna, kdy budou dispozici podkladová data pro FINCENTRUM HYPOINDEX, který celý trh mapuje.

Pro určité oživení hovoří statistiky finančně poradenských společností, které jsou jedním z důležitých distribučních kanálů hypotečních bank při prodeji hypoték. Pro banky je totiž stále složitější získávat nové klienty - říká se, že kdo chtěl bydlet, tak od konce minulého roku bydlí. Nicméně proškolený finanční poradce nejen že dokáže již rozhodnutému klientovi dát doporučení na vhodný hypoteční produkt, ale může také nové klienty „vytvářet“, resp. v klientech vyvolat potřebu po zlepšení jejich bytové situace. Ať už je to tím, že v klientovi odbourá strach z pořízení bydlení na dluh, porovná klientovi výhody a nevýhody vlastního bydlení, informuje jej o variantách státní podpory hypoték a bydlení obecně, ale také zajistí výhodnější podmínky úvěrové smlouvy a klient tak dosáhne na vyšší částku úvěru. A počty takto vyškolených finančních poradců stále rostou, což dokládají některé statistiky - viz. například zpráva společnosti Fincentrum nebo rozhovor s Janem Lenerem ze společnosti Broker Consulting.

Pozitivní vliv na hypoteční trh by mohlo mít také snižování cen nemovitostí, ke kterému údajně dochází v některých regionech, nebo včerejší rozhodnutí České národní banky o snížení základních úrokových sazeb, které otvírá bankám prostor pro úpravu komerčních úrokových sazeb, tedy i hypoték. Nicméně i když k tomu dojde, bude se jednat o snížení maximálně v řádu desetiny procentního bodu.

Anketa

Jaké formě financování pořízení bytu či domu dáváte přednost?

Hypotéka. (53)
 
Úvěr ze stavebního spoření. (32)
 
Překlenovací úvěr. (7)
 
Půjčka od známých a příbuzných. (5)
 
Naspoření prostředků a pozdější koupě. (31)
 Celkem hlasovalo 128 čtenářů

Že by se hypotečním bankám začalo blýskat na lepší časy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Hypotéky

Monika Hrušová | 19.10.2016 00:00 Fincentrum Hypoindex září 2016: Objemy za tři čtvrtletí skoro 160 mld. Kč

Objemy i počty uzavřených hypotečních úvěrů v září znovu rostly. Úrokové sazby naopak poklesly, a jak už je letos tradicí, atakovaly dosavadní rekord. Průměrná úroková sazba v září poklesla na 1,82 procenta. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.10.2016 03:39

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Hypotéky

20.10.2016 16:23 Novela zákona o úvěru nebudí u lidí důvěru

Polovina Čechů nedůvěřuje novele zákona o spotřebitelském úvěru. Považují ji za příliš mírnou a nevidí ji jako efektivní. Vyplývá to i z průzkumu vypracovaného pro společnost Fair Credit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

18.10.2016 13:07 Češi mají nejvýhodnější podmínky pro financování nemovitostních obchodů

Levnější úvěry a zároveň delší doba splácení, takové jsou podmínky pro investory do nemovitostí. Podle dvou třetin českých bankéřů by se v příštím roce až roce a půl měl zvyšovat objem realitních úvěrů v jejich portfoliu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.10.2016 13:17 Srbský soud zrušil hypotéku ve švýcarských francích

Srbský vyšší soud v Novém Sadu rozhodl, že hypoteční smlouva uzavřená mezi bankou a klientem ve švýcarských francích je neplatná. Dlužníka zbavil povinnosti zaplatit hypotéku v plné výši 13 milionů srbských dinárů (2,9 milionu korun), doplatit bude muset pouze tři miliony dinárů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.09.2016 15:20 ČNB plánuje legislativně omezit poskytování hypoték

Díky legislativnímu omezení hypoték by získala možnost, určovat bankám nejen částku, kterou budou moci půjčovat klientům ve vztahu k jejich příjmům. Zároveň ale také stanovit maximální výši zástavy.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.09.2016 14:24 Robert Pelikán připravuje novelu insolvenčního zákona

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán představil novelu insolvenčního zákona. Hlavním tématem je možnost oddlužení. Vyhlásit osobní bankrot by tak v budoucnu mohli i ti, kteří nemohou uhradit 30 procent svých dluhů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (349)
 
Spíše ano. (49)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 501 čtenářů

Nejčtenější články z Hypotéky za posledních 14 dní

redakce | 14.10.2016 00:00 Luboš Smrčka: Insolvenční praxe soudů se značně liší

„Zabývali jsme se vědeckým zkoumáním věci a na jeho základě jsme dali řadu doporučení, jak by se věc dala řešit lépe, než je řešena nyní,“ říká v rozhovoru Luboš Smrčka, spoluautor knihy Insolvenční řízení. Výsledky vědeckého zkoumání se ale nebudou líbit všem… Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.10.2016 00:00 Pojištění vkladů: O peníze z prodeje nemovitosti nepřijdete

Potíže ruské ERB Bank vedou až k výplatě náhrad vkladů. Nabízí se tak otázka: Co když mi na účet přijde vyšší částka a má banka bude mít obdobné problémy? Pojištění vkladů řeší i to. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

PR článek | 06.10.2016 00:00 Hypotéky stále zlevňují. Dočkáme se do konce roku ještě poklesu úroků?

Mít vlastní bydlení je lákavou představou, kterou ještě více zatraktivňují nízké úrokové sazby úvěrů na bydlení. Za posledních osm let velmi rapidní pokles úroků hypoték se dle prognóz ekonomů blíží ke svému konci. Je opravdu nejvyšší čas na sjednání hypotečního úvěru? A jaké úrokové sazby aktuálně banky nabízí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Dobrá rada nad doporučení

Od prosince začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitelé se musí připravit na přísun nových informací. Kromě jiných mohou klienti dostávat i radu a doporučení. Jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké informace klient obdrží a jak s nimi může naložit? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jana Zámečníková | 04.10.2016 00:00 Aktuální sazby hypoték: Banky vyčkávají... na zákon o úvěru

Zatímco průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex stále klesá, banky mají jiné starosti než sazby snižovat. Připravují se na nový zákon o úvěru a implementují doporučení České národní banky (ČNB), které již brzy nemusí být jen pouhým doporučením. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »