Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Zelená úsporám není efektivně využita, stát může o peníze přijít

Přestože počet žádostí o dotační program Zelená úsporám postupně narůstá, podle odborníků není zájem dostatečný. České republice přitom v případě nevyčerpání finančního objemu reálně hrozí, že bude muset zbylé peníze vrátit. Od zahájení programu v dubnu 2009 byla žadatelům rozdělena jedna miliarda korun, alokace je však mnohonásobně vyšší.

Ministerstvo životního prostředí získalo finance na program Zelená úsporám prostřednictvím prodeje emisních povolenek, které zakoupilo Japonsko. Součástí úmluvy o prodeji je klauzule, která v případě nevyužití veškerých prostředků do konce roku 2012 přikazuje zbylé peníze vrátit. V současné chvíli je podáno 6 137 žádostí , což činí pouze 15 % z původně očekávaného počtu 40 000 registrovaných žadatelů. Efektivita programu je tak podle odborníků velice nízká a nárůst zájmu je pouze nárazový. Příčinou aktuálního navýšení počtu žádostí se stal příspěvek na projektovou dokumentaci, o který je možné žádat pouze do konce března. Poté si žadatelé budou muset náklady spojené s projektem hradit sami.

„Jakmile budou dotace na dokumentaci zastaveny, zájem o program se opět sníží. Nyní je téměř nemožné profinancování všech získaných financí na program Zelená úsporám . Reálně hrozí situace, kdy si vlastními pravidly zablokujeme cestu k efektivnímu využití těchto prostředků a budeme je tak muset vracet Japonsku,“ sdělil Dušan Fibingr , ředitel společnosti Renards, která poskytuje dotační poradenství. Podle Fibingra má stát možnost získat na dotace až 25 miliard korun, mohl by tak vyplácet více než 500 milionů měsíčně, tempo rozdělování financí je však výrazně nižší. „Je nutné hledat alternativní řešení, jako například další rozvolnění podmínek programu Zelená úsporám. Vše však musí být odsouhlaseno i ze strany Japonska,“ doplnil Fibingr.

Aby žadatelé získali dotace z programu Zelená úsporám, musí splnit přesně stanovené podmínky. Při rekonstrukci je nutné zajistit nejméně 20% úspory energie. Odborníci se však shodují, že běžný žadatel o finanční podporu není schopen tyto limity samostatně vypočítat. „Přestože má dotační program na první pohled jasná a srozumitelná pravidla, běžný žadatel si pod požadovanými hodnotami úspor nedokáže představit přesný postup. Služby odborníků pak žadatelům navyšují rozpočet a žádost se poté nemusí vyplatit,“ upozornil Jan Morkes, šéfredaktor portálu Nazeleno.cz, který je zaměřen na problematiku úspory energií.

Problémy s podáváním dotačních žádostí potvrzují i zástupci ze strany odborných dodavatelů programu Zelená úsporám. „Z pohledu konečného žadatele je hlavním problémem programu Zelená úsporám zejména velmi složitá administrativa a v mnohých případech také chybné vyhledávání v databázi registrovaných materiálů. Proto jsme nuceni zákazníky o možnostech využití programu informovat sami,“ doplnil Karel Sedláček ze společnosti Saint-Gobain Isover CZ, která je předním českým výrobcem a prodejcem izolací z minerální vlny a polystyrenu. 

Státní fond životního prostředí, který program Zelená úsporám zajišťuje, však upozorňuje, že zájem o dotace dramaticky narůstá. Počet žádostí se zvýšil zejména na konci roku 2009. Největší počet žádostí je registrován od majitelů rodinných domů, a to 5 927 žádostí s výší dotace 676 448 003 korun. „Zájem o dotace Zelená úsporám velmi stoupá, momentálně evidujeme průměrně 130 žádostí denně za více než 20 milionů. Za stávajícího tempa bude 16,8 miliardy korun, které jsou v současné chvíli na program alokovány, spotřebováno ještě před oficiálním koncem programu, tedy v průběhu roku 2012,“ uvedla Lenka Brandtová, tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR.

Zelená úsporám není efektivně využita, stát může o peníze přijít >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Přidávání komentářů bylo zakázáno.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (360)
 
Spíše ano. (51)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (58)
 Celkem hlasovalo 516 čtenářů