Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Žena v domácnosti

Autor: Štěpán Zich | 23.12.2010 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 1 komentář
Žena v domácnosti

Hnědá sněhová břečka na chodnících, kluziště na silnicích, všudypřítomné tipy na nejlepší dárky a obtloustlý Santa Klaus, který by svým denním kalorickým příjmem nasytil čtyřčlennou rodinu, nám naznačují jediné: blíží se Vánoce. Tyto původně pohanské svátky představují nejen vyvrcholení nákupní horečky v přecpaných obchodních centrech, ale i pohodu doma u uklizeného rodinného krbu. Nepsaná povinnost mít doma uklizeno mě přivedla k myšlence nazvat Vánoce místo svátků klidu spíše svátky úklidu a míru.

V dnešní době není problém si na úklid bytu či domu objednat úklidovou firmu. Generální jednorázový úklid se dá pořídit v ceně pod 200 Kč na hodinu, přičemž přibližná doba jednorázového úklidu v bytě o ploše do 100 metrů čtverečních by měla být šest hodin (včetně mytí oken). Pro většinu domácností tedy cena vychází v ceně mezi jedním a dvěma tisíci, což ve srovnání s útratami za vánoční dárky není tak vysoká částka. Co kdyby ale velmi zaměstnaný člověk uvažoval o hospodyňce, která kromě jiného i vypere a uvaří, na plný úvazek?

Přestože služby kompletní péče o domácnost nejsou v naší republice příliš běžné, existují na trhu společnosti, které je nabízí. Hodinová sazba je individuální, ale pohybuje se o pár desítek korun níže než za jednorázový úklid, protože se jedná o mnohem vyšší počet hodin práce a dlouhodobou povahu práce.

Výpočet počtu hodin práce týdně jsem postavil na rozhovoru s ženou, která se kompletní péči o domácnost v podstatě věnuje. Slovní spojení “v podstatě” uvádím záměrně, neboť se nejedná o profesionální hospodyňku, ale o ženu v domácnosti. Výsledkem jest (počty hodin týdně v pětičlenné domácnosti, plocha bytu 150 m2, zahrady 500 m2): 8 hodin úklid, 21 hodin údržba linky a vaření, praní a žehlení 6 hodin, nákupy 6 hodin, drobné opravy a mimořádné práce (např. mytí oken) 3 hodiny, zahradní práce 5 hodin. Součet je 49 hodin týdně, což při hodinové sazbě 150 Kč (odhad dle ceníků firem poskytujících služby péče o domácnost) vychází na téměř 30 000 Kč měsíčně.

Při posledním sčítání lidu v roce 2001 zaškrtlo kolonku „žena v domácnosti“ 94 tisíc žen, většinou se jedná o ženy, které doma zůstávají s dítětem. Nabízí se otázka, jestli se může vyplatit pouze pečovat o domácnost i po konci mateřské. Výhodné je to snad jedině v případě, že se domácí práce nedělí mezi další členy domácnosti, musely by se tedy koupit, a plat ženy v zaměstnání by byl nižší než vypočítaná částka 30 000 Kč měsíčně. Doplňujícím předpokladem je, že příjem takové domácnosti musí být dostatečně vysoký, aby zajistil finančně všechny její členy. To jsou podmínky, které nejsou příliš běžné, a většinou u nás zatím bývá zvykem, že se na plnění domácích prací podílí často celá rodina, takže není zapotřebí ani zaměstnávat hospodyňku, ani přijmout roli povolání „žena v domácnosti“.  Krom toho, často člověk, který se pouze stará o domácnost ztrácí možnost další seberealizace a profesního růstu, což může být frustrující pro jeho psychiku a snižuje mu šance na eventuální uplatnění se na trhu práce.

Myslím si tedy, že zůstávat po mateřské doma a starat se dál profesně o domácnost, tím vytvářet určitou hodnotu, se ženám spíše nevyplatí, i když by to mnou odhadnutá částka třiceti tisíc měsíčně (za součet vykonávaných prací) mohla naznačovat. Na druhou stranu u nás roste, kvůli zvyšujícímu se blahobytu, počet lidí, kteří si najímají uklízečky, ať už k jednorázovým úklidům či dlouhodobější spolupráci, zaměstnávají paní na žehlení a drobné opravy, na hlídání dětí (často včetně nákupu i vaření) atd. Nabízí se tedy předpoklad, že naopak trend využívat povolání hospodyňky bude mít v budoucnosti vzestupnou tendenci.

Tak až se budeme dívat na pohádky a před námi se bude míhat ze strany na stranu hlučící vysavač, vzpomeňme si, že se tím vlastně vytváří hodnota, která naštěstí nepodléhá zdanění (pokud se tedy nejedná o službu placené pomocnice).

Omlouvám se za používání ženského rodu v souvislosti s domácími pracemi. Důvodem je fakt, že jsou na ně ženy zpravidla šikovnější a nemám rád slova s lomítky (žena/muž v domácnosti, uklízeč/ka, hospodyň/ka).

Žena v domácnosti >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Hezké... RuDaSoft | 27.12.2010 15:14

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 18.10.2016 08:24

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

12.10.2016 11:23 Inženýrská firma Centroprojekt má nového majitele

Novým majitelem inžnýrské společnosti Centroprojekt, která provádí projektovou dokumentací k novým stavbám se stal holding Andreje Babiše. Hodnota celé transakce nebyla zveřejněná. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

11.10.2016 12:13 Čeští boháči si chystají miliardy na podnikové byty ČEZu

Energetická skupina ČEZ se rozhodla prodat více než sedm set podnikových bytů v Praze-Písnici. Tendr vyvolal velký zájem českých miliardářů, protože by byty měla až dvouciferně zhodnotit chystaná výstavba trasy metra D.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 06.10.2016 00:00 Sousedské právo: Přestavek v novém občanském zákoníku

Stavba je postavená tak, že přesahuje na malou část cizího sousedního pozemku? Jakým způsobem zákon řeší takovou situaci a jak se mají vypořádat vlastníci sousedních pozemků? Pomoci nám může právní úprava přestavku, kterou vymezuje nový občanský zákoník. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 05.10.2016 00:00 Dostupnost bydlení v Praze je horší než v Mnichově či Vídni

Dostupnost nového bydlení v Praze se zhoršuje. Rostoucí prodeje v kombinaci s klesající developerskou nabídkou bytů ženou ceny vzhůru. Deset průměrných ročních platů na koupi bytu v Praze již nestačí, v Mnichově, Vídni či Bratislavě stále ještě ano. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.10.2016 00:00 Nabídka nových bytů nebezpečně klesá, ceny rostou

Prodeje nových bytů v letních měsících bývají tradičně slabší. Jinak tomu nebylo ani letos. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o téměř třicet procent bytů méně než ve čtvrtletí předchozím. Přesto se nabídka developerů ztenčila na historická minima a ceny mírně vzrostly.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.10.2016 00:00 Ceny bytů rostou. Blíží se další realitní krize?

Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Další články »