EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Petr Zámečník

23. 02. 2015

1 komentář

Zhodnocení stavebního spoření? Minimální…

 


 

Stavební spoření se státním příspěvkem stojí především na státním příspěvku. Bez něj by stavební spoření jako spořicí produkt v konkurenci jiných možností zhodnocení finančních prostředků neobstálo. Státní příspěvek sice klesl na maximálně 2 tis. Kč ročně (10 % z naspořené částky, maximálně z 20 tis. Kč), ovšem i tak je pro konzervativní střadatele dostatečně zajímavý. A to především vlivem poklesu úrokových sazeb.

Současné úrokové sazby potěší žadatele o úvěr – a to jak o úvěr ze stavebního spoření, tak o hypotéku, které lámou jeden rekord za druhým. Naopak střadatelé jsou nešťastní a marně hledají lepší zhodnocení. Ani stavební spořitelny v současnosti nenabízí vyšší úroky a bez bonusů si přijde střadatel nejvýše na 1,5 % ročně. A to jeho výnos ještě zdaní stát.

Tabulka 1: Základní úrokové sazby stavebního spoření (bez bonusů)

Stavební spořitelna

Tarif

Úroková sazba

ČMSS

Garant

1,00%

Multi

1,30%

Bonusový vklad

1,00%

MPSS

Moudré spoření

1,00%

Mopísek

1,00%

Mopy Junior

1,00%

Spoření třetího věku

1,00%

RSTS

Spořicí tarif

1,50%

Úvěrový tarif

1,00%

SSČS

Stavební spoření

1,00%

WSTS

ProSpoření

1,00%

ProÚvěr

0,50%

PÚ Tarif OF-P

0,10%

Poznámka: Stavební spořitelna České spořitelny po 6 letech snižuje (při splnění dalších podmínek) úrokovou sazbu na 0,5 % ročně. Ke snížení úrokové sazby mohou ale přistoupit i jiné stavební spořitelny v závislosti na Všeobecných obchodních podmínkách platných v době uzavření smlouvy.

Zdroj: Úrokové lístky stavebních spořitelen

Základní úrokové sazby jsou při vázací době 6 let skutečně nízké. Ovšem při současné situaci na trhu nemohou spořitelny nabídnout více. Peníze jsou dnes díky politice České národní banky levné a nadále zlevňují. Stavební spořitelny ovšem potřebují klienty, kteří pravidelně spoří a jsou předvídatelní. Proto hned tři stavební spořitelny nabízejí bonusy v podobě vyšších úrokových sazeb.

Českomoravská stavební spořitelna má dva „bonusové programy“ k tarifu Multi – Pravidelné spoření a Flexibilní spoření. V Pravidelném spoření se klient zavazuje, že bude měsíčně spořit alespoň 0,5 % cílové částky nebo 2 tis. Kč. Peníze může i předplatit, ale nesmí se zpozdit. Vydrží-li spořit šest let, získá bonus 0,3 % ročního zhodnocení navíc. Při devítiletém spoření činí bonus 0,6 % ročně a klient si tak může přijít až na 1,9 %. U Flexibilního spoření jsou podmínky mírnější, stačí po šesti letech naspořit 40 tis. Kč, ovšem nižší je i připsaný bonus – 0,1 % ročně.

Obdobné podmínky bonusu má i Modrá pyramida. Pravidelnost spoření testuje jen jednou ročně a klient musí naspořit alespoň 6 % cílové částky. V takovém případě získá navíc zhodnocení 0,5 % ročně a celkově mu vklady vynesou 1,5 % ročně před zdaněním.

Stejnou výši bonusu (0,5 % ročně) připíše i Wüstenrot – stavební spořitelna v tarifu ProSpoření. Klient musí mezi 2. a 6. rokem spoření na účet vložit prostředky v rozmezí 6 – 9 % cílové částky ročně.

(K připsání bonusů si stavební spořitelny kladou i další podmínky typu „nesmí dojít ke zvýšení/snížení cílové částky“, „nesmí dojít ke změně tarifu“, „nesmí být cílová částka přespořena“ a podobně. Konkrétní podmínky se liší podle stavební spořitelny i tarifu.)

K výnosu stavební spořitelny připíší i státní příspěvek zaslaný státem, pokud na něj má střadatel nárok. Naopak od něj odečtou a státu odvedou srážkovou daň ve výši 15 % z připsaných úroků. A nemalé poplatky.

Stavební spořitelny si účtují poplatek za sjednání smlouvy o stavebním spoření nejčastěji ve výši 1 % z cílové částky, který v případě akčních nabídek či smluv pro děti snižují či částečně kompenzují. Klient se nevyhne ani poplatku za vedení účtu a případně za výpis z něj. Celkově se tyto poplatky pohybují na úrovni lehce přes 300 Kč za rok.

Tabulka 2: Poplatky stavebních spořitelen

Stavební spořitelna

Tarif

Poplatek za uzavření smlouvy

Poplatek za vedení smlouvy + výpis (ročně)

ČMSS

všechny

1%

330 Kč

MPSS

Moudré spoření

1%

325 Kč

Mopísek

zdarma

Mopy Junior

0,50%

Spoření třetího věku

zdarma

RSTS

všechny

1%

320 Kč

SSČS

přes internet

495 Kč

310 Kč

jiné uzavření smlouvy

1%

WSTS

všechny

1%

324 Kč

Poznámka: Nabízí-li stavební spořitelna elektronický výpis zdarma, není jeho papírová varianta v celkovém poplatku započítána. 

Zdroj: Sazebníky poplatků stavebních spořitelen

Po započítání poplatků a státního příspěvku stavební spořitelny uvádějí roční efektivní zhodnocení kolem 4,5 %. Pokud ovšem klient spoří déle než 6 let nezbytných pro získání nároku na státní příspěvek, efektivní zhodnocení rychle klesá. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám a neklesajícím poplatkům stavebních spořitelen činí hlavní díl zhodnocení státní příspěvek. A ten je připisovaný pouze z nově naspořených prostředků… spořit příliš dlouho se proto se stavebním spoření zpravidla nevyplácí.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Obrat cyklu, příliv a odliv na realitních trzích

Co se týká cen nemovitostí, čeká se růst. Aktuální prognóza ČNB naznačuje od prvního čtvrtletí tohoto roku návrat meziročního tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí do mírně kladných hodnot. Trh s hypotečními úvěry zažil v roce 2023 útlum, objem nových hypotečních úvěrů se snížil o čtvrtinu. Trend se změnil a ČNB očekává v roce 2024 oživení […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *