Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Získá stavební spoření převahu nad hypotékami?

Autor: Petr Zámečník | 28.01.2009 00:00 | Kategorie: Stavební spoření | 1 komentář
Získá stavební spoření převahu nad hypotékami?

Stavební spoření, nebo hypotéka? Tuto otázku řeší každý, kdo potřebuje získat úvěr na vlastní bydlení. A stále častěji volba padá na stavební spoření... budou stavební spořitelny financovat bydlení více než hypoteční banky?

Stavební spoření, nebo hypotéka?

Volba mezi stavebním spořením a hypotékou není jednoduchá. Obecně vžité je, že se stavební spoření hodí spíše na menší úvěry, kdežto hypotékou se lépe financují vyšší výdaje. Stavební spořitelny ale dělají vše pro to, aby tento mýtus rozbily.

Chce-li klient čerpat řádný úvěr ze stavebního spoření, musí plánovat dostatečně dopředu. Musí spořit nejméně 2 roky, naspořit podle tarifu řádově 30 % cílové částky a dosáhnout dostatečně vysokého hodnotícího čísla - a to buď zvyšuje finanční nároky, nebo prodlužuje dobu spoření. V nabídce stavebních spořitelen jsou ale i překlenovací úvěry, kde zájemce o peníze čekat nemusí.

V loňském roce rostly úrokové sazby hypoték. Do úrokových sazeb stavebních spořitelen se ale růst příliš nezobrazil. U řádných úvěrů ani nemohl - jejich výše je zakotvena ve smlouvě o stavebním spoření od jejího uzavření. To je ostatně jedna z konkurenčních výhod stavebního spoření oproti hypotékám: Úroková sazba je „fixována“ nejen po celou dobu splácení úvěru, ale ještě minimálně dva roky před jeho čerpáním.

A tak zatímco hypoteční banky hlásily propad úvěrových obchodů, stavební spořitelny měly žně.

Hypotéky získaly díky klesajícím sazbám

Hypoteční úvěry jsou v současnosti oblíbeným nástrojem financování bydlení. Jsou přibližně dvakrát oblíbenější než úvěry ze stavebního spoření.

Graf 1: Podíl hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření k 30. 11. 2008


Zdroj:
ARAD, ČNB

Historie časové řady dat sahá až do ledna 2002, kdy převahu mělo stavební spoření.

Graf 2: Podíl hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření k 31. 1. 2002


Zdroj:
ARAD, ČNB

Za propadem podílu stavebního spoření je možné nalézt několik důvodů. Hlavním z nich je bezpochyby pokles úrokových sazeb, který trval až do roku 2006. Nemalou roli ale jistě sehrály i další aspekty. Hypoteční banky velmi pružně reagovaly na poptávku a zaváděly hypotéky, které umožňoval rostoucí trh nemovitostí. Ve vrcholu růstového trhu banky nabízely i 130% hypotéku. Tomu stavební spoření nemohlo konkurovat.

Nyní se ale úrokové sazby hypoték vystoupaly na úroveň počátku roku 2003 a tím se stavební spořitelny dostaly opět ke slovu. Zatím ne nijak výrazně. Statistika totiž sleduje celkové poskytnuté úvěry a hypoteční jsou přeci jen poskytovány ve větším objemu a s delší splatností. Refinancování hypotéky úvěrem ze stavebního spoření ještě není příliš zažité.

Graf 3: Vývoj podílu úvěrů ze stavebního spoření


Zdroj:
ARAD, ČNB

K převážení objemu poskytnutých úvěrů asi zřejmě hned tak nedojde. Důvodem jsou mimo jiné i limitované zdroje stavebních spořitelen. „Naše stavební spořitelna má poměr mezi úvěry a vklady ve výši přes 70 %,“ uvedl Manfred Koller, místopředseda představenstva ČMSS, v rozhovoru pro Hypoindex.cz a doplnil: „Dnes za dva měsíce poskytujeme tolik úvěrů ze stavebního spoření kolik dřív za celý rok.“

„Poskytujeme skutečně nejvíc úvěrů v relaci k úložkám a pár našich kolegů z ostatních stavebních spořitelen by mohlo v úvěrech trochu přidat,“ uvedl na závěr rozhovoru Manfred Koller ke svým konkurentům.

Úvěry na bydlení stále rostou

Přestože bylo v loňském roce poskytnuto méně hypotečních úvěrů, celkový objem úvěrů na bydlení stále roste. Není to ale zásluhou jen úvěrů ze stavebního spoření, které na tom mají také svůj podíl. Mezi úvěry na bydlení nejsou jen stavební spoření a hypotéky, ale vykazují se v nich též spotřebitelské úvěry na bydlení a další. Za růstem ale stojí zejména dlouhá splatnost těchto úvěrů.

Graf 4: Vývoj zadluženosti domácností a úvěrů na bydlení


Zdroj:
ARAD, ČNB

Získá stavební spoření převahu nad hypotékami? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

razaqloanfirm@live.com Pan Razaq Abukari | 31.07.2013 03:21

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 24.10.2016 00:01 Stavební spořitelny se přetahují o klienty. Novou zbraní je refinancování

Úvěrům se stále nepřestává dařit a vědí to i stavební spořitelny. Proto vytahují nová esa z rukávů, aby získaly další úvěrové klienty. Potenciál vidí nyní v refinancování úvěrů od jiných stavebních spořitelen. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (378)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 541 čtenářů

Nejčtenější články z Stavební spoření za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »