Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Získejte plnou státní podporu. Pošlete včas peníze na stavební spoření

Získejte plnou státní podporu. Pošlete včas peníze na stavební spoření

Přípravy na Štědrý den jsou v plném proudu a čas před koncem roku se pozvolna krátí. Zbývají již jen dva týdny nejen na silvestrovská předsevzetí z minulého roku, ale také na zaplacení stavebního spoření. Nenechte si kvůli vánočnímu shonu protéct mezi prsty plnou státní podporu. Kolik, kdy a kam je nutné zaplatit, abyste o státní podporu nepřišli?

Právě státní podpora je to, co dělá ze stavebního spoření v době nízkých úrokových sazeb stále poměrně zajímavý a konkurenceschopný produkt v porovnání například s termínovanými vklady. A to i přesto, že se maximální výše státní podpory snížila od vzniku stavebního spoření v roce 1993 z prvotních 4,5 tisíce korun přes 3 tisíce korun až na dnešních maximálně 2 tisíce korun za rok.    

Zájem o stavební spoření i díky nižší státní podpoře v posledních letech značně upadá. Ke konci září evidovalo Ministerstvo financí téměř 281 nově uzavřených smluv, což představuje meziročně pokles o 23 procent. I přesto jsou lidí se stavebním spořením a nárokem na státní podporu stále miliony. Smlouvu o stavebním spoření ve fázi spoření mělo ke konci třetího čtvrtletí letošního roku více než 3,5 milionu osob.

Optimální je maximální státní podpora

Účastníci stavebního spoření mají nárok na státní podporu ve výši deseti procent z uspořené částky. Maximální státní podpora se připisuje klientům stavebních spořitelen, kteří na účet stavebního spoření vloží alespoň 20 tisíc korun do konce příslušného roku.

O státní podporu může žádat většina klientů všech stavebních spořitelen. U Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) mělo k 30. listopadu 2015 zaškrtnuto ANO v kolonce státní podpora 91,6 procent platných smluv, u Wüstenrot stavební spořitelny (WSTS) to bylo téměř 95 procent  a u Modré pyramidy stavební spořitelny (MPSS) dokonce 96 procent. Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) evidovala ke konci října 1,25 milionu smluv, ke kterým byla vázána státní podpora. Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS) žádala o státní podporu pro více než 843 tisíc smluv.

Často se klienti snaží roční uspořenou částku optimalizovat, aby získali nárok plnou státní podporu. Maximální státní podporu získalo za poslední rok 40 procent všech klientů ČMSS. Podobný podíl má i RSTS, kde šlo o přibližně 36 procent platných smluv. WSTS eviduje za loňský rok pouze tři procenta klientů, kteří o dvoutisícovou podporu žádali. U SSČS vznikl nárok na maximální možnou výši státní podpory u 42,93 procent smluv a přiznána byla u 38,30 procent smluv.

Více smluv, ale podpora jen jedna

Rozdíl mezi počtem nárokovaných a přiznaných maximálních státních podpor je dán počtem uzavřených smluv. „Někteří klienti mají více smluv, a pokud mají například smlouvu u konkurenční instituce, jsou na jednoho klienta dvě žádosti – od nás a od jiné instituce. Ministerstvo samozřejmě přizná jen jednu podporu. Tím vzniká rozdíl mezi nárokovanou a vyplacenou podporou,“ vysvětluje Pavla Kozáková z tiskového centra FSČS.

Klientovi s více uzavřenými smlouvami o stavebním spoření vzniká pouze jeden nárok na státní podporu, tedy jedna podpora na jedno rodné číslo. Pokud má uzavřeno současně několik smluv s nárokem na státní podporu, pak se mu státní podpora přiznává nejprve na smlouvy s nejstarším datem a následně na ostatní smlouvy, dokud nevyčerpá celý limit. Vloží-li například na dvě smlouvy po deseti tisících korunách, pak je státní příspěvek připsán úměrně na obě smlouvy. V případě, že naspořená částka překročí 20 tisíc korun, pak se přebytek převede pro nárok na státní příspěvek do dalších let.

Za loňský rok byla podle informací Ministerstva financí v průměru vyplacena státní podpora 1 315 korun na jednu smlouvu o stavebním spoření. Například u SSČS dosahuje průměrně vyplacená státní podpora 1 153 korun.

Peníze pošlete včas

Úspory musejí být pro uznání nároku připsány na účet stavební spořitelny nejpozději do 31. prosince 2015, a to ať už spoří klient pravidelně, nebo hodlá celou částku vložit najednou. Nejsnadnější cestou je platba převodem na účet. Platba je ale zpravidla připsána na účet během dvou pracovních dní, příkaz k úhradě proto pošlete nejdéle v úterý 29. prosince 2015. Ještě dříve je nutné zaslat platbu prostřednictvím složenky. Platba poštovní poukázkou může trvat i pět dní, abyste stihli zaslat peníze v termínu, zaplaťte stavební spoření raději ještě před Vánoci. Další možností je vklad v hotovosti na pobočkách stavebních spořitelen. Pozor je třeba dát na zkrácenou pracovní dobu, některé pobočky zavírají na Silvestra již v poledne, jiné dokonce již 30. prosince.  

Získejte plnou státní podporu. Pošlete včas peníze na stavební spoření >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Stavební spoření

Jana Zámečníková | 17.10.2016 00:00 Nový zákon o úvěru: Změny se dotknou i stavebních spořitelen

S příchodem prosince začne platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Všechny úvěry poskytované stavebními spořitelnami budou nově v tomto zákoně sjednoceny. Stavební spořitelny čeká ale i celá řada dalších změn. Přípravy stavebních spořitelen jsou v plném proudu. Modrá pyramida je ale v předstihu a úvěry podle nových pravidel začne poskytovat dokonce dříve. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 13.09.2016 00:00 Zastaralý bytový fond nahrává stavebním spořitelnám

Bytový fond v České republice je poměrně zastaralý. Není proto divu, že investice směřují právě převážně do jeho obnovy. Téměř polovina poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření byla vloni použita na modernizace a údržby bytů a domů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 07.09.2016 00:00 Nové bydlení s půjčkou od stavební spořitelny

Potřebujete půjčit na nové bydlení nebo postavit dům? Se zástavou nemovitosti vám půjčí nejen banky, ale i stavební spořitelny. Jsou úvěry na nové bydlení výhodnější u stavebních spořitelen? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 25.08.2016 00:00 Stavební spořitelny lákají na úvěry bez zajištění

Klienti stavebních spořitelen letos uzavírají více smluv než v loňském roce, na druhou stranu ale zpomaluje tempo úvěrování. Stavební spořitelny proto hledají způsoby, jak klienty na úvěry nalákat, úvěry zlevňují. Neváhají ani hledat další způsoby, jak klientovi nabídnout ještě výhodnější podmínky. (Aktualizováno) Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 25.08.2016 13:05

Jana Zámečníková | 19.08.2016 00:00 Rekonstrukce ze svého, nebo s půjčkou?

Většina Čechů nemá změny příliš v lásce, ani do rekonstrukce se nevrhají po hlavě. Zásadnější přestavbu řeší až ve chvíli, kdy je to opravdu nutné. Rozhodnutí o rekonstrukci je ale pouze prvním krokem, důležité je také vyřešit vhodné financování. Kde berou Češi peníze na vylepšení svého bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 19.08.2016 18:09

Další články »

Krátké zprávy z Stavební spoření

03.10.2016 13:32 Poradci Stavební spořitelny České spořitelny míří do terénu

Nová služba ČS Plus Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) chce nabídnout klientům finanční i nefinanční produkty spojené s bydlením v terénu. SSČS hodlá do konce roku 2018 spolupracovat s 250 poradci. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.06.2016 11:39 ČMSS nabízí zajištěné meziúvěry od 1,9 %

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zlevnila meziúvěry zajištěné nemovitostí podle typu a výše meziúvěru až o 0,4 procentního bodu. Úrokové sazby zajištěných úvěrů lze tedy získat již od 1,9 %. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.05.2016 13:55 Stavební spořitelny sníží od léta úroky

Úroky na stavebním spoření mohou klesnout i o více než polovinu. Stavební spořitelny by ke změně mohly přistoupit již od léta. „Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 11.05.2016 19:21

12.04.2016 15:03 Stavební spoření odstraní diskriminaci registrovaných partnerů

Vláda se shodla na změně zákona o stavebním spoření, který dosud dikriminoval registrované páry. Zákon nově umožní čerpání úvěru ze stavebního spoření i na bytové potřeby registrovaného partnera. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.03.2016 12:43 Dojde ke zjednodušení výpovědi stavebního spoření nezletilých dětí

Senátoři rozhodli, že po ukončení zákonné šestileté vázací doby spoření nebude potřeba souhlas soudu pro výpověď stavebního spoření nezletilých dětí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (340)
 
Spíše ano. (48)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (56)
 Celkem hlasovalo 491 čtenářů