Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Životní pojištění k hypotéce: Neberte všecho!

Autor: Petr Zámečník | 17.05.2011 00:00 | Kategorie: Pojištění | 8 komentářů
Životní pojištění k hypotéce: Neberte všecho!

Hypotéka představuje velkou zátěž rodinného rozpočtu. Proto bývá zodpovědné se pojistit pro případ nenadálé události. Jaké pojištění vybrat? A co za připojištění přijmout a čemu se naopak obloukem vyhnout?

Život skýtá mnohá rizika. Jedním z nich je riziko smrti. S nadsázkou lze říci, že ještě nikdo na světě život nepřežil (pomineme-li tedy nesčetné náboženské teorie o reinkarnaci či vzkříšení...). Jenže smrt může významným způsobem ovlivnit i finanční rozpočet ostatních členů domácnosti. Zejména má-li rodina závazky v podobě hypotéky, může být vhodné se pro případ úmrtí živitelů rodiny pojistit.

Smrt ale není zdaleka jediným rizikem, které může (nejen) zadluženou domácnost potkat. Finančně ještě nákladnější je pro rodinu situace, kdy živitel nezemře, ale zůstane upoután na lůžku či na vozíku s minimálním příjmem invalidního důchodu. V takovém případě rodina kromě psychické podpory nepochybně přivítá přinejmenším finanční kompenzaci nákladů spojených s úpravou prostředí.

Život i invaliditu lze pojistit. Vybrat správnou pojistku ale není zas tak jednoduchý úkol. Vyznat se v pojistných podmínkách psaných mikroskopickým písmem se dokáže snad jen skutečný profesionál a zejména u pojištění se rozhodně nevyplatí vybírat podle ceny. Navíc pro každého je vhodná jiná: Pro muže a pro ženy mají výhodnější pojištění jiné pojišťovny, u některé se lépe pojistí starší lidé, jiná je vhodnější pro mladší... některá nemá ráda motorkáře nebo sportovce.

Obrátit se na zkušeného finančního poradce může být řešení. Ten by měl znát pojistné podmínky a vyhledat optimální řešení. Každá větší finančně poradenská společnost má analytiky, kteří porovnávají podmínky produktů a o výsledcích poradce informuje. Jenže... finanční poradci jsou placení v naprosté většině z provizí za zprostředkování finančních produktů. A tím se dostávají do morálního dilematu: Vybrat optimální řešení pro klienta, nebo řešení lépe zprovizované?

Poradce si ale můžete poměrně snadno prověřit. Stačí mít základní orientaci a dobrého poradce poznáte poměrně snadno.

Životní pojištění? Chtějte rizikové!

Největší svízel finančního poradenství je investiční životní pojištění (IŽP), které nahradilo starší (a občas stále ještě prodávané) kapitálové životní pojištění (KŽP). Nelze ho odsoudit rovnou, může být skutečně optimálním řešením. Ale rozhodně ne pro každého, jak se často prodává. Prodej tohoto produktu tvoří hlavní příjem většiny finančně poradenských společností i jednotlivých poradců. Jeho provize jsou totiž velmi ... tučné.

Pro zajištění rizika smrti je zpravidla vhodnější rizikové životní pojištění. Klient si nic nespoří, ale to může v jiných produktech, které jsou k tomu určené - a pro klienta levnější, pružnější a i daňově výhodnější. A to navzdory možnému daňovému odpočtu až 12 tis. Kč od základu daně z příjmu. Na konci pojištění totiž zaplatíte daň z výnosu, kterou u podílových fondů (kam ostatně jdou i peníze z IŽP) po šesti měsících neplatíte.

Poradce, který se bude zdráhat nabídnout rizikové životní pojištění (občas též nazývané "úvěrové"), není dobrým poradcem, pokud k tomu nemá skutečně pádný důvod. Tím důvodem mohou být kupříkladu menší výluky z pojištění nebo nižší riziková přirážka k rizikové složce pojištění, kterou by u jiného pojištění klient zaplatil.

Pojistná částka by měla odpovídat situaci domácnosti - tedy příjmům, výdajům a závazkům, které rodina má. Zároveň může být ponížena o příjmy, které získají pozůstalí ze státního systému formou pozůstalostních důchodů pro manžela/manželku a děti. Dobrý poradce by i s tímto měl počítat, i když v tomto směru je možné využít více přístupů. V každém případě není vhodné platit ani příliš nízkou, ale ani příliš vysokou pojistku. Vysoká pojistka znamená vysoké pojistné, které snižuje disponibilní prostředky domácnosti. A když se peníze někde vydají, jinde budou chybět.

Invaliditu! Ne pojištění trvalých následků.

Finanční poradci velmi často doporučují nepojišťovat invaliditu z jakýchkoli příčin (neplést s pojištěním invalidity následkem úrazu!) levnějším pojištěním trvalých následků úrazu, zpravidla s progresí. Je mnohem levnější (a to řádově). Jenže...

... nižší cena má svůj důležitý důvod: Pravděpodobnost, že se stanete plně invalidními následkem úrazu (či budete mít v důsledku úrazu trvalé následky) je minimální oproti všem ostatním příčinám.

Zdroj: Investujeme.cz

Pojištěním pouze úrazu je kryto u mužů jen méně než 18 % pravděpodobnosti plné invalidity a u žen méně než 10 % - v době, kdy je úraz nejčetnější! U žen je podíl úrazů na příčinách invalidity dokonce dlouhodobě nižší než 5 %!

Další připojištění?

V rámci životních pojistek jsou nabízena další připojištění, jako jsou pojištění hospitalizace, odškodné v případě nemoci, pojištění závažných onemocnění, pojištění pro případ ztráty zaměstnání a další. Zpravidla se ale nejedná o příliš výhodné pojistky. Pravděpodobnost vzniku pojistné události je vzhledem k tvrdým výlukám a karenčním dobám tak malá a náhrada škody jakbysmet, že je vhodnější využít místo nich "samopojištění" - tedy tvorbu vlastních rezerv pro nenadálé události.

Anketa

Jaké máte životní pojištění?

Kapitálové. (4)
 
Investiční. (12)
 
Rizikové. (8)
 
Jiné. (0)
 
Žádné. (9)
 
Nevím. (0)
 Celkem hlasovalo 33 čtenářů

Životní pojištění k hypotéce: Neberte všecho! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

RE: RE: RE: K článku Radek | 18.05.2011 15:50
RE: RE: K článku játyon | 18.05.2011 07:29
RE: neberem Radek | 18.05.2011 00:39
RE: K článku Radek | 18.05.2011 00:37
K článku játyon | 17.05.2011 23:35

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Pojištění

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 23.09.2016 00:00 Chalupářská sezóna končí. Na co si dát pozor

Češi jsou po Švédech v chataření a chalupaření světovými přeborníky. Majitelů letního bydlení je více než 400 tisíc a jejich počet neustále roste. Nejohroženější jsou letní příbytky během podzimního a zimního období, kdy se chataři a chalupáři vracejí do svých primárních rezidencí. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 23.09.2016 03:23

Petr Zámečník | 15.09.2016 00:00 Pojištění domácnosti: Nepodceňujte vloupání

Šetřit na pojištění domácnosti se nevyplácí. Minimální varianty sice pokryjí škody z požáru, vichřice či krupobití, na zloděje ale nestačí. Ve kterém kraji lidé bez pojištění pro případ vloupání riskují nejvíce a kde jsou naopak v relativním bezpečí? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 26.07.2016 00:00 Škody v domácnosti Čechy netrápí

Češi jsou nepoučitelní, pojištěné bydlení stále nemá více než čtvrtina Čechů. Slováci jsou na tom o chlup lépe, bez pojištění jich je „jen“ pětina. Nic na tom nemění ani jejich osobní zkušenost s vloupáním či prasklým potrubím. Co nejčastěji Češi podceňují při pojištění bydlení? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 22.07.2016 00:00 Žně zlodějů jsou v plném proudu. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění

Lidé si užívají v letních měsících volna u moře či na chalupě, příbytky nechávají bez dozoru a často i nezabezpečené. Zloděje ale na dovolené v této době rozhodně nenajdete. Počet vloupání v létě každoročně přibývá. Jak se co nejvíce vyvarovat nezvané návštěvě? Na co si dát pozor, aby vám pojišťovna případné škody proplatila?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

18.08.2015 14:35 Češi přicházejí ročně o tisíce korun

Téměř třetina Čechů má nějaký druh finančního produktu. Ať už se jedná o půjčku, úvěr, anebo hypotéku, tak zadlužení českých domácností každým rokem roste víc a víc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

05.12.2014 15:06 Pojišťovny už se chystají na Vánoce. Počet požárů bývá dvojnásobný

Zvláště o Vánocích a na Silvestra dochází v domácnostech k mnha požárům. I pojišťovny v prosinci a lednu zaznamenávají velký nárůst požárů v domácnostech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

02.09.2014 13:53 Životní pojistky nebude možné vybrat před šedesátým rokem

Podle chystané novely zákona o daních z příjmu nebude možné předčasně vybrat úspory z životního pojištění od příštího roku dříve než v šedesáti letech. Rozpočtový výbor sněmovny bude zítra novelu schvalovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.06.2014 14:02 Dovolené přicházejí, zloději se radují

V loňském roce bylo evidováno Policií ČR 4 446 případů krádeží bytů a 6 671 rodinných domů, z toho bylo v letních měsících vykradeno 1 225 bytů a 1 559 domů. Kromě dobrého zabezpečení bytu či domu a pojištění nemovitosti a domácnosti, je také nutné myslet na to, že zlodějům napomáhají sociální sítě, na kterých lidé sdílení informace o svých dovolených.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.02.2014 14:31 Češi dělají chyby při nastavení pojistné ochrany majetku

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se Češi se nejvíce obávají požáru a blesku, pojišťovny paradoxně nejčastěji řeší škody způsobené povodněmi a záplavami. Živelné pohromy ale v poslední době přestaly být pro Čechy neobvyklým jevem. Jenže lidé své pojistky většinou neaktualizují, a tak po pojistné události často přicházejí o peníze s pojistného plnění. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (386)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (63)
 Celkem hlasovalo 550 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 10.10.2016 00:00 Buďte odpovědní! Den blbec se může prodražit

Každému se může stát, že neúmyslně rozbije zboží v obchodě, poškodí kamarádovi počítač či vyplaví souseda, a to nemusí být nutně nemotora. Za škodu způsobenou jiné osobě na zdraví či na věci nesete odpovědnost a máte povinnost ji nahradit. Před následky možných rizik je ale možné se pojistit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »