EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

Text: Jakub Kočí

24. 01. 2014

3 komentáře

Zkušenost studenta: Jak jsem si bral půjčku

 


 

Studentské půjčky na trhu v ČR

Po průzkumu trhu studentských půjček lze snadno objevit, že na českém trhu jsou pouze tři produkty, o kterých má smysl uvažovat [1]. Jsou jimi:

  • Půjčka na studium pro studenty vysokých škol od České spořitelny
  • Úvěr Gaudeamus od Komerční banky
  • Studentská půjčka od UniCredit Bank

Půjčka na studium pro studenty vysokých škol od České spořitelny

Studentská půjčka od ČS patří mezi nejčastější volbu studentů. Úrok 8,9 % p.a. a možnost odložení jsou hlavním lákadlem. U vyšších částek je třeba spoluručitel [2]. Jako problematické se může jevit malé množství konkrétních informací na webu.

Úvěr Gaudeamus od KB

Komerční banka má výrazně lépe zpracovanou informační stránku o produktu. Nabízený úrok je 10,7 % p.a. a možnost odložení splácení je nabízena do 150 000 Kč [3].

Studentská půjčka od UniCredit Bank

UniCredit Bank si nechává většinu zásadních informací pro sebe, respektive pro schůzku na pobočce. Ze stránek se dozvíme jen to, že je možné odložit splácení a půjčku si vzít až do 150 000 Kč[4].

Získání konkrétních nabídek od bank

Schůzky se v jednotlivých bankách uskutečnily během října 2013. Zajímala mě nabídka půjčky do 150 000 Kč s odloženým splácením po dobu mého studia.

REKLAMA

Schůzka na pobočce ČS

Jako první banku jsem navštívil Českou spořitelnu. Osobně mám s touto finanční institucí opakované velmi špatné zkušenosti, a proto jsem byl zvědavý, co se na schůzce dozvím. Bohužel schůzka nebyla příliš přínosná. Dozvěděl jsem se základní podmínky půjčky, ale pracovnice spořitelny mi nemohla navrhnout alespoň ukázkový splátkový kalendář a dodat jakékoli konkrétní údaje. Vše bych údajně dostal, až po žádosti o půjčku a dodání všech podkladů o mých příjmech a příjmech mého spoluručitele. Ze schůzky jsem měl stejný dojem, jako z webu ČS a to, že studentská půjčka je minoritní produkt, jehož fungování na běžných pobočkách nikdo příliš nezná. Pracovnice mi doporučila navštívit pobočku ČS přímo na VŠE, kde se studentské půjčky často řeší a tamější pracovníci jsou s produktem seznámeni do podrobností.

Schůzka na pobočce KB

Komerční banka byla ještě před schůzkou mým favoritem kvůli přehlednosti a transparentnosti nabízeného produktu. I schůzka na pobočce se nesla v tomto duchu. Pracovnice banka mi byla schopna zodpovědět naprosto všechno o půjčce a zároveň mi připravit reklamní nabídku přesně podle mých parametrů.

Mé žádané parametry byly: Výše půjčky 150 000 Kč, začátek čerpání v rámci reklamní nabídky nastaveno na září 2013, začátek splácení v lednu 2015. RPSN 11,2 %.

Po dobu odkladu (do ledna 2015) bych splácel 1337,5 Kč měsíčně a v lednu 2015 bych začal splácet 2984 Kč měsíčně. Celkově by půjčka 150 000 Kč za těchto podmínek vyšla na 221 944 Kč.

REKLAMA

Následně jsem ještě zjišťoval možnosti pojištění půjčky pro případ úrazu nebo úmrtí. Toto pojištění by vyšlo na 150 Kč měsíčně, což by při 85 měsících půjčku zdražilo o 12 750 Kč. Celkově by poptávaná půjčka vyšla na 234 694 Kč.

Schůzka na pobočce UniCredit Bank

Schůzka na UniCredit Bank byla poměrně krátká, protože pracovnice banky mi vysvětlila, že odklad splácení je možný jen na 6 měsíců a ani tak nemám příliš velkou šanci, že půjčku dostanu. Následně jsem se dozvěděl, produkt studentské půjčky bude končit, a že mám raději uvažovat o jejich Presto půjčce, která by pro mě byla výhodnější. Stejně jako v ČS, ani zde mi banka nebyla schopna vytvořit ukázkový splátkový kalendář a navíc Presto půjčka nabízí jen krátký odklad splácením, který mi nevyhovuje, protože potřebuji odklad alespoň 12 měsíců.

Vyhodnocení

Na základě studia materiálů a osobních návštěv poboček budu o půjčku žádat v Komerční bance, která mi jako jediná připadá dostatečně srozumitelná a vyhovuje mým požadavkům. Pokud bych zde půjčku nedostal, zvažoval bych ještě Českou spořitelnu. UniCredit Bank dále nezvažuji vůbec.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Banky zaklekávají do startovních bloků

Přestože základní úroková sazba České národní banky (ČNB) je stále na sedmi procentech, banky již větři, že nastává doba jejich snižování. Dokazuje to i aktuální přehled úrokových sazeb deseti tuzemských bank, které hypoteční úvěry nabízejí. S výjimkou jedné banky všechny snížily úrok u tříletých fixací, sedm i u pětiletých. U dvou bank lze dokonce získat hypotéku […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 10. 2023

Neplatiči v bytových domech už dluží svým sousedům 170 milionů Kč, řešení v nedohlednu

Celkový dluh vůči bytovým družstvům a SVJ se v roce 2022 vyšplhal na téměř 170 milionů korun. Více jak polovina této částky je dlouhodobě nevymahatelná. Obyvatelé bytových domů tak často musí nedoplatky za energie či další služby uhradit z vlastního a sami se tak mnohdy dostávají do finančních problémů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr

    26 října, 2014

    Osobně mám velmi špatnou zkušenost s půjčkou pro studenty od České spořitelny, jako mladej a blbej bez pořádného pročtení smlouvy jsem si od nich vzal 100000,– Kč na školné s tím, že budu splácet během studia pouze úroky a začnu platit půjčku až po dostudování. To jsem si ale neuvědomil, že po 3 letech placení splátky 800,– Kč bude zůstatek jistiny úvěru stále 100000,– Kč (tzn. jsem po 3 letech splácení nesplatil ani korunu) a pak teprve umořování jistiny začalo. Dneska už bych sáhl raději po nějaké nebankovce, kde není problém získat půjčku i bez příjmu a úrok je často jen o málo vyšší než v bance. Bratr si bral 50000,– Kč od Profi Creditu, kde je jsou úroky oproti ostatním nebankovním půjčkám únosné (http://www.poj­cky.cz/recenze/puj­cka-profi-credit-cz/) a v polovině studia má téměř splaceno… Já se svojí půjčkou od ČS splácím „vesele“ dodnes…

    Odpovědět

  • Jana

    29 července, 2018

    Ahoj, zrovna se dívám po vhodné půjčce, ale je poměrně složité se v nich vyznat. Zatím u mne vede https://www.soscredit.cz/pujcka-bez-dolozeni-prijmu Může mi někdo poskytnout zkušenosti nebo lepší radu?

    Odpovědět

  • Marika

    15 září, 2018

    A co třeba podívat se po nějaké půjčce bez úroku? Takové akce mívají čas od času i banky, protože oproti půjčkám zdarma, které nabízejí zejména nebankovky, aby nalákaly zákazníky je to rozdíl – https://www.bezvamoney.cz/clanky/bezurocna-pujcka-neznamena-totez-co-prvni-pujcka-zdarma/

    Odpovědět