Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Změní se developeři na pronajímatele bytů?

Autor: Petr Bukač | 17.03.2011 00:00 | Kategorie: Realitní makléř | 2 komentáře
Změní se developeři na pronajímatele bytů?

Developeři se ještě nestačili vzpamatovat z dopadů finanční krize a další průšvih je na obzoru. Propad zájmu o nové byty, který přinese vládní balík úsporných opatření v čele se sjednocením sazby DPH, je může srazit do kolen. Možným řešením je zastavení další bytové výstavby a snaha o pronájem již dokončených a dlouhodobě neprodaných bytů.

Lépe už bylo …

Developery v poslední době stíhá jedna rána osudu za druhou. Sotva se začalo zdát, že dopady celosvětové krize na český realitní trh jsou zažehnány a zájem o koupi nových bytů opět roste, objevil se další problém, který poptávku po těchto bytech zase notně ochladí. Přitom se nejedná jen o sjednocení sazeb DPH na 20 %, díky němuž si stát z cen nových bytů ukrojí daleko větší kus než dosud. Vládní balík úsporných opatření obsahuje i další nepříjemná překvapení.

Bytové výstavby se dotkne radikální zhoršení podmínek stavebního spoření, ztráta možnosti daňových odpočtů úroků z úvěrů na bydlení i snížení reálných příjmů státních zaměstnanců (s výjimkou lékařů) doprovázené obavami z vývoje v dalším období. Zvýšení cen základních životních potřeb popožene inflaci a tím sníží dostupnost hypotečních úvěrů pro velkou část potenciálních zájemců o pořízení vlastního bydlení. Bez úvěrového financování se při koupi bytu obejde jen málokdo.

Situaci na trhu rezidenčních nemovitostí také již brzo a stále více začne ovlivňovat demografický vývoj. Populační vlna „Husákových dětí“ se pomalu dostává do věku, kdy má své bydlení buď vyřešeno, nebo na jeho řešení pomalu začíná rezignovat. Získat hypoteční úvěr pro čtyřicátníky s průměrným příjmem – hlavně s ohledem na výši splátek danou maximální splatností úvěru, která je limitována věkem – je daleko složitější než pro mladší žadatele. Těch však v Česku pomalu začíná ubývat.

Neprodaných bytů přibude

V Praze zůstávají tisíce nově postavených bytů, které jsou za stávající ceny neprodejné. Podle lednové analýzy společnosti EKOSPOL developeři v Praze na konci roku 2010 nabízeli více než 7 000 bytů, z nichž třetinu tvořily dokončené a dlouhodobě neprodejné byty. Publikovány ale byly i odhady vypovídající o tom, že situace může být ještě horší. Objektivní údaje nejsou dostupné, protože žádný z developerů se informacemi o dlouhodobě neprodaných bytech ze svých projektů samozřejmě nechlubí.

Situace se navíc hned tak nezlepší, spíše naopak. V druhé polovině loňského roku totiž bylo oživeno mnoho spících developerských projektů, jejichž realizace byla zastavena na přelomu „krizových“ let 2009 – 2010. Podle údajů Českého statistického úřadu byla v roce 2010, a to i přes výrazný meziroční pokles zahajované bytové výstavby (-24,6 % celkem, -47,5 % bytů v bytových domech), zahájena výstavba více než 28 tisíc nových bytů, z toho 7 300 bytů v bytových domech a jejich nástavbách.

Tabulka: Počty zahájených a dokončených bytů

Rok

Zahájené byty

Dokončené byty

V bytových domech a nástavbách

Celkem

V bytových domech a nástavbách

Celkem

2006

16 550

43 747

11 840

30 190

2007

17 141

43 796

20 018

41 649

2008

15 406

43 531

14 285

38 380

2009

12 774

37 319

15 463

38 473

2010*)

7 300

28 135

12 337

36 446

*) Předběžné údaje

Zdroj: www.czso.cz

Letos se stavební výroba rozjíždí naplno. Zprávy o tom, že sjednocení sazeb DPH by mohlo proběhnout ještě rychleji, než bylo původně uvažováno, jenom zvyšuje napětí v závodě developerů s časem. Otázkou je, kolik z narychlo dokončených bytů se jim letos podaří prodat a kolik z nich jenom posílí stávající převis nabídky nad poptávkou. S ohledem na stále dosti vysoké ceny bytů a nelepšící se koupěschopnost většiny obyvatel odpověď na ni developery asi nepotěší. 

Zájem o vlastnické bydlení poklesne

První dekáda 21. století v Česku byla ve znamení přechodu od nájemního k vlastnickému bydlení. Vypovídají o tom data Českého statistického úřadu. Zatímco v roce 2000 bydlelo ve vlastním rodinném domě či bytě necelých 47 % domácností, v roce 2009 to bylo více než 66 % domácností. Podíl domácností žijících v nájemním bytě za stejné období poklesl z bezmála 30 % na necelých 19 % domácností. Důvodem byla dobrá dostupnost hypotečních úvěrů, privatizace obecních bytů a strach z deregulace nájemného.

Dosavadní trend rychlého navyšování podílu vlastnického bydlení však zřejmě pokračovat nebude. Lidé v Česku sice nadále preferují vlastnictví bytu před jeho pronájmem. Pro stále více z nich se ale splácení hypotečního úvěru stává přítěží, která neúměrně zatěžuje jejich rodinné rozpočty. Vlastní byt či dům si totiž v nedávné minulosti pořizovali i lidé bez finančních rezerv a dostatečných příjmů. Není proto divu, že banky jsou při poskytování nových hypotečních úvěrů opatrné.

V potaz je třeba vzít i změnu vnímání vlastnictví bytu jako bezpečné investice, na níž nelze prodělat. Mladí lidé často v otázkách bydlení nesdílejí konzervativizmus svých rodičů. Jsou daleko pružnější a před dlouhodobými zpravidla upřednostňují spíše krátkodobější cíle. Splácení vlastního bytu pro ně představuje závazek, který by jim mohl zbytečně bránit v osobnostním a profesním rozletu. Problémem pro řadu z nich není přestěhování se za prací, a to třeba i do zahraničí.

Ze stavitele panem domácím

Developerské projekty v Česku dosud byly připravovány a realizovány výhradně s cílem rychlého zhodnocení investovaných peněz prodejem bytů. O výstavbu bytů za účelem jejich pronájmu neměl nikdo zájem kvůli dlouhodobé návratnosti a rizikovosti takovéto investice. Reálný roční výnos z pronájmu bytů kolem 3 – 5 % totiž zaostává za výnosem z nebytových prostor a navíc je méně jistý mj. kvůli přetrvávající nevyváženosti postavení pronajímatele a nájemníka bytu v českém právním řádu a špatné vymahatelnosti práva.

Není divu, že do financování takovýchto projektů se banky nehrnou. Spoléhat se nedá ani na podporu státu. Ten sice prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení od loňska za poměrně výhodných podmínek poskytuje záruku na splácení investičních úvěrů na výstavbu nájemních bytů až do výše 70 % nesplacené části jistiny úvěru. Není ale vůbec jisté, zda tento program dříve či později nedopadne stejně neslavně jako program podpory výstavby sociálních bytů nebo programy Panel a Zelená úsporám.

Developeři asi příliš nových bytových projektů rozjíždět za těchto podmínek nebudou. Situace na trhu je ale nejspíš dotlačí k pronájmu dokončených bytů. V řadě případů totiž budou mít na výběr jenom ze dvou možností: buď realizovat okamžitou ztrátu při prodeji bytu za výrazně nižší cenu, než původně požadovali, nebo malý dlouhodobý zisk z pronájmu bytu s výhledem na jeho budoucí prodej, až se situace na trhu změní. Budou-li váhat příliš dlouho, může za ně nakonec rozhodovat jejich konkurzní správce.

Anketa

Zvládáte splácet hypotéku?

Ano, bez potíží. (132)
 
Ano, s potížemi. (46)
 
Ne. (19)
 
Nemám hypotéku. (196)
 Celkem hlasovalo 393 čtenářů

Změní se developeři na pronajímatele bytů? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Poslední přidané komentáře (celkem 2 komentáře)

RE: Z pohledu... Petr Bukač | 17.03.2011 10:05
Z pohledu... Kruton | 17.03.2011 09:32

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Realitní makléř

Jana Zámečníková | 27.10.2016 00:00 Zájem o nové byty ochabuje, ceny strmě stoupají. Blíží se zlom?

Zájem o nové bydlení v Praze ve třetím čtvrtletí 2016 polevil. Ceny však i nadále pokračují ve spanilé jízdě směrem vzhůru. Průměrná cena za metr čtvereční prodaného bytu se přiblížila hranici 70 tisíc korun. Dostává se trh s novými byty do zlomu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 26.10.2016 00:00 Budoucnost Čechů je ve vlastním bydlení

Příznivá ekonomická situace v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami nahrává bydlení ve vlastním. Bydlení v pronájmu Češi navíc většinou nevnímají jako definitivní řešení. Svou budoucnost vidí pod vlastní střechou. Od nákupu bytů Čechy neodrazují ani rostoucí ceny nemovitostí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 25.10.2016 00:00 Daň z nabytí se mění… pozor na smlouvy o prodeji nemovitosti

S účinností od 1. 11. 2016 dochází k významné změně. Daňovým poplatníkem bude nabyvatel. To s sebou ale může přinést komplikace ve smlouvách o prodeji nemovitostí. Jak se vyhnout problémům? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Realitní makléř

26.10.2016 14:45 Praha hledá kompromis s majiteli pozemků pro stavbu metra D

Hlavní město Praha hledá dohodu s majiteli pozemků, které je potřeba získat pro stavbu metra D. Zvažované vyvlastňování již není na pořadu dne. Místo toho chce město najít kompromis.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

21.10.2016 15:43 Antimonopolní úřad prověřuje akvizici realitní skupiny CPI Radovana Vítka

Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka převezme společnost CPI Hotels, která provozuje hotely vlastněné skupinou. Akvizici začal prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 15:08 Paneláky jdou na dračku. Ceny vzrostly již o pětinu

Ceny bytů v panelových domech zdražily za poslední dva roky o 21 procent. Ceny nových bytů přitom vzrostly „pouze“ o 14,3 procenta. Byty v panelácích i přesto zůstávají stále levnější než v cihlových domech či novostavbách. Vyplývá to z údajů portálu Cenovamapa.org. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 14:57 Ceny bytů v Praze mají největší výkyvové rozdíly mezi ostatními srovnatelnými městy

Ceny nových bytů v centru Prahy jsou dvakrát i třikrát dražší než ceny bytů na okraji Prahy. Mezi ostatními srovnatelnými městy se tak v žebříčku umístila Praha na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.10.2016 10:24 Letošní ročník staveb roku vyhrál tunelový komplex Blanka

Letošního vyhlášení 24. ročníku soutěže o stavbu roku, kterou pořádá Nadace pro rozvoj architektury a stavitelstvíse v druhém kole zúčastnilo 29 staveb. Porota vybrala za letošní stavbu roku tunelový komplex Blanka. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (373)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (61)
 Celkem hlasovalo 535 čtenářů

Nejčtenější články z Realitní makléř za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 21.10.2016 00:00 Spolubydlící opravují cizí byty na své náklady

Spolubydlení již není pouze doménou studentů. Společnému bydlení dávají stále častěji přednost i mladí lidé s ukončeným vzděláním. Důvodem jsou nejen nižší výdaje za nájem, ale také touha nebýt sám. Někteří lidé jsou dokonce ochotni opravit a zvelebit cizí byt i na vlastní náklady. Do čeho nejčastěji investují a na kolik je to přijde?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Zbyněk Drobiš | 20.10.2016 00:00 Může nájemce dát byt do podnájmu i bez souhlasu pronajímatele?

Může nájemce dát třetí osobě do podnájmu byt, aniž by potřeboval souhlas pronajímatele? V jaké situaci může nastat domněnka souhlasu pronajímatele s podnájmem bytu? A jaké sankce hrozí nájemci při porušení ustanovení o podnájmu bytu? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 18.10.2016 00:00 Pozor na podvodné nabídky na odkup zemědělské půdy!

Ceny zemědělské půdy rok od roku stoupají. Situace využívají spekulanti, kteří majitelům rozesílají nejrůznější nabídky na odkup zemědělské půdy. Nabídky přímých zájemců ale obvykle nepatří k těm nejvýhodnějším. Před podvodnými nabídkami již varovalo i ministerstvo zemědělství. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Zbyněk Drobiš | 13.10.2016 00:00 Nejsilnější dědický titul? Sepište dědickou smlouvu…

Dědická smlouva je nejsilnějším dědickým titulem, který je opět součástí našeho právního řádu s účinností nového občanského zákoníku. Tento staronový institut dědického práva představuje vhodné řešení dědických vztahů za života zůstavitele. Jaké jsou zákonné podmínky pro uzavření dědické smlouvy? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »