Fincentrum a.s.
Investujeme.cz Investujeme.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fincentrum-mensi-nove ceska-bankovni-asociace logo-fctr-real-hypoindex

 


Změny v příspěvku na bydlení nechceme!

Změny v příspěvku na bydlení nechceme!

Stalo se téměř nemožné. Nájemníci a majitelé domů se shodli. Jejich jednotný hlas zazněl proti zrušení příspěvku i doplatku na bydlení a jejich nahrazením příspěvkem na náklady na bydlení. Co změny mohou způsobit? A proč se nelíbí pronajímatelům ani nájemníkům?

Vláda vidí budoucnost černě. Přes snahy o zvýšení příjmů hledá úspory, kde se dá. Přibližně 1 až 1,5 mld. Kč získá jedním škrtem ve dvou zákonech – zrušením příspěvku na bydlení a doplatku na bydlení. Každá z těchto dávek přitom zasahovala jinou skupinu obyvatel ve finanční tísni. Nahradit je podle návrhu má mnohem přísnější příspěvek na náklady bydlení.

Návrh je natolik razantní a natolik zasahuje do sociální oblasti, že spojil i odvěké rivaly – Sdružení nájemníků ČR (SON) a Občanské sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR (OSMD). K nim se přidala Rada seniorů ČR a společně odmítají navrhované změny. A ty nejsou v žádném případě zanedbatelné.

Zásadní jsou dvě změny oproti současnému stavu:

  • Zvýšení hranice nároku na finanční pomoc z podílu nákladů na bydlení z dnešních 30 % (v Praze 35 %) na 50 % a
  • zavedení posuzování majetkových poměrů pro přiznání dávky, což dosud bylo uplatněno pouze u doplatku na bydlení, jakožto dávce v hmotné nouzi, nikoli v příspěvku na bydlení, jakožto dávce státní sociální podpory.

Právě zvýšení hranice pro přiznání dávky, kterou by od 1. března 2013 měli dostávat pouze domácnosti, jejichž podíl nákladů na bydlení ku příjmu překročí 50% hranici, je největším důvodem odmítnutí změn ze všech stran. Kvůli tomuto opatření by měl podle Milana Taraby, předsedy SON, zvýšit počet osob pod hranicí chudoby na dvojnásobek: „Jestliže v současnosti žije v chudobě zhruba deset procent obyvatelstva, tak pak by se tento počet mohl zvýšit až na jednu pětinu všech obyvatel.“

SON v tomto směru navrhuje „kompromisní“ sjednocení koeficientu pro posuzování nároku na příspěvek na hranici 0,35, tedy na úroveň již dnes využívanou v Praze. Tím by se nejen snížil počet osob s nárokem na sociální dávku, ale i její vyplácená výše.

OSMD má již několik let připravený vlastní návrh zákona o sociálním bydlení, který průběžně navrhuje a konzultuje s vládou. Ten dosud odmítalo i sdružení SON, které ovšem nyní zřejmě pod tíhou vládních návrhů pomalu obrací a dohodlo se s OSMD na rozšíření návrhu o další náklady bydlení nad rámec nájemného.

Testování majetkových poměrů je jednou z otázek, na které se SON s OSMD příliš neshoduje. Podle Sdružení nájemníků ČR se jedná o příliš tvrdé ustanovení, kdy bude majetkovou situaci posuzovat úředník naprosto libovolně, čímž se k dávce dostane ještě méně lidí. Podle Tomislava Šimečka, předsedy OSMD, je ale posuzování i majetkových poměrů je obecně správné.

Sdružení nájemníků ČR se nelíbí, že ani dnešní podoba příspěvku na bydlení nerespektuje ve svých normativních nákladech skutečné náklady na bydlení. Např. v Praze je podhodnocuje průměrně o 852 Kč. A přitom od 1. 1. 2013 dojde k deregulaci nájemného i ve městech, kde je nájemné stále regulováno.

Limitní náklady bydlení zůstávají na stejné výši, jakou mají současné normativní náklady. Pouze k vlastnickému a družstevnímu bydlení jsou připojeny i další formy ubytování kromě nájemního – tedy podnájmy, bydlení v ubytovnách apod., na které je v současnosti možno získat doplatek na bydlení, ale nikoli příspěvek na bydlení.

Tabulka 1: Limitní výše přiměřených nákladů pro vlastnickou, družstevní a jinou formu bydlení

Počet osob v rodině

Limitní výše přiměřených nákladů

1

               4 053 Kč

2

               6 042 Kč

3

               8 421 Kč

4 a více

            10 699 Kč

Zdroj: Sněmovní tisk 659/0

Tabulka 2: Limitní výše přiměřených nákladů pro nájemní formu bydlení

Počet osob v rodině

Počet obyvatel obce

Praha

nad 100 tis. obyvatel

50 000 – 99 999 obyvatel

10 000 – 49 999 obyvatel

do 9 999 obyvatel

1

7 068 Kč

5 616 Kč

5 352 Kč

4 563 Kč

4 379 Kč

2

10 144 Kč

8 157 Kč

7 796 Kč

6 715 Kč

6 464 Kč

3

13 813 Kč

11 214 Kč

10 742 Kč

9 330 Kč

9 001 Kč

4 a více

17 269 Kč

14 135 Kč

13 565 Kč

11 862 Kč

11 466 Kč

Zdroj: Sněmovní tisk 659/0

Snížení dávky vyplývá z navrhovaného koeficientu 0,5. Ten znamená, že dávku dostane pouze domácnost, jejíž polovina příjmů nestačí na pokrytí nákladů bydlení (a to nižších mezi skutečnými a „limitními“, dříve „normativními“) – a výše dávky bude právě rozdílem mezi náklady na bydlení a polovinou příjmů, oproti současnému výpočtu rozdílem mezi skutečnými či normativními náklady na bydlení a 30 % (v Praze 35 %) příjmů.

V současné době též v některých případech dochází k souběhu příspěvku a doplatku na bydlení. To v případě přijetí novely nebude možné a maximální částka, kterou domácnost bude moci získat, bude odpovídat „osekané“ současné podobě příspěvku na bydlení.

Návrh zákona o sociálním bydlení OSMD v kostce

OSMD již několik let nabízí svou verzi zákona o sociálním bydlení připravenou v paragrafovém znění s důvodovou zprávou. Návrh počítá se stanovením přiměřené velikosti bytu a využití místně obvyklého nájemného, na základě nichž by se posuzovala přiměřenost bydlení sociální a rodinné situaci pro nárok na dávku. Zároveň by dávka byla časově omezená, tedy motivační k řešení rodinné situace.

Sdružení dlouhodobě odmítá poskytování dávek lidem v zaviněné nouzi, kterých je podle Tomislava Šimečka přibližně 5 % všech lidí pobírajících sociální dávky. U lidí v zaviněné nouzi by se pomoc měla omezit na zajištění holého přežití, což by demotivovalo „příživnické domácnosti“ od dlouhodobého setrvávání na dávkách v hmotné nouzi. Motivace by měla být posílena přenesením povinnosti postarat se o přežití lidí v zaviněné nouzi příslušnou obcí, ale bez příslušné finanční dotace ze státního rozpočtu.

Poměrně tvrdé opatření, ovšem vzhledem k současné situaci zřejmě na místě. Z posledního sčítání lidu vyplynulo, že v České republice přibylo za uplynulých 10 let 40 % analfabetů – tedy lidí, kteří nejeví sebemenší úsilí o vzdělávání a zlepšení své finanční a sociální situace.

Anketa

Souhlasíte s návrhem příspěvku na náklady bydlení?

Ano. (34)
 
Ne. (245)
 Celkem hlasovalo 279 čtenářů

Změny v příspěvku na bydlení nechceme! >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Články z Státní podpora

Jana Zámečníková | 03.08.2016 00:00 Obchodu s chudobou má zabránit omezení počtu nájemníků v bytě

Vláda schválila návrhy ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) na zlepšení situace sociálně vyloučených lidí žijících v ghettech a jejich okolí. Návrh by měl zabránit rostoucím dluhům nájemníků, ale počítá také s omezením počtu nájemníků v bytech. Vyřeší restrikce tíživou situaci sociálně vyloučených lidí? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 03.08.2016 17:33
Komerční sdelení
br2016-300-300

Jana Zámečníková | 29.04.2016 00:00 Mladí na hypotéky nestačí, pomáhají rodiče i stát

Začátky jsou těžké a stejné je to i u hypotečních úvěrů. Pro získání nejvýhodnějších úrokových sazeb je potřeba disponovat alespoň minimální finanční hotovostí, kterou mladí často nemají. Pomoc pak hledají především u rodičů. V pozadí nechce zůstat ani stát, který sice v posledních letech na mladé trochu zanevřel, ale nyní se to snaží napravit. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 03.05.2016 07:52

Petr Zámečník | 11.04.2016 00:00 Vlastní bydlení za státní peníze? Mladí mají šanci

Státní fond rozvoje bydlení (SRFB) nabízí nejednu státní podporu. Mladí do 36 let dosáhnou hned na dvě. Mohou si s levným úvěrem od státu vlastní bydlení pořídit, a s dalším ho levně opravit. Za jakých podmínek? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 15.03.2016 00:00 Mladí se dočkají nové podpory bydlení

Mladé rodiny s dětmi dostanou příležitost zlepšit svou bytovou situaci. Vláda schválila návrh ministerstva pro místní rozvoj, který zpřístupní bydlení osobám mladším 36 let pečujících o dítě do šesti let. Za jakých podmínek mohou mladí nízkoúročený úvěr do výše až 600 tisc korun získat? Nejsou tyto půjčky v době nízkých úrokových sazeb zbytečné? Komu mohou pomoci nejvíce? Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 15.03.2016 09:58

Jana Zámečníková | 18.02.2016 00:00 Pražským bytovkám se otvírají nové možnosti

Pražské bytové domy se dočkaly kontinuální výzvy nejen na zateplení a výměnu kotle. Vlastníci bytovek v Praze budou mít možnost od 15. března 2016 až do konce roku 2021 zažádat o dotace v programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Dveře se bytovým domům otevřou s 250 miliony korun, další prostředky pak budou přibývat s prodejem emisních povolenek. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další články »

Krátké zprávy z Státní podpora

19.10.2016 14:24 Stát začne od listopadu přispívat na stěhování za prací

Od 1. listopadu začnou úřady práce vyplácet příspěvek na stěhování za prací. Nová paušální dávka ve výši 50 tisíc korun bude poskytována lidem, kteří se přestěhují za prací alespoň o padesát kilometrů od původního bydliště. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.03.2016 14:07 NKÚ: Dotované byty jsou pronajímány i lidem bez znevýhodnění

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil devět náhodně vybraných projektů státem dotovaných bytů. Zjistil, že byly pronajímány i lidem bez zdravotního nebo sociálního znevýhodnění. Ministerstvo pro místní rozvoj uživatele bytů nekontroluje. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

10.03.2016 14:17 Mladé rodiny budou moci žádat o půjčku na bydlení až do 600 tisíc korun

Vláda dnes schválila možnost čerpání půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do 6 let. Půjčky bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a program pro čerpání bude vyhlášen nařízením vlády. Celkové výdaje budou pro tento rok přibližně 100 milionů korun.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.12.2015 13:43 Obnovitelné zdroje budou příští rok bez podpory

Energetický regulační úřad (ERÚ) před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.11.2015 13:24 MMR dá na obnovu památek tři miliardy korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo dotace na obnovu památek. Do dotačního programu, ve kterém jsou připraveny tři miliardy korun, se mohou zájemci přihlásit od 30. listopadu do 31. března. Peníze půjdou na památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO nebo na seznam nominované . Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Další krátké zprávy »

Anketa

Přijdou do České republiky záporné úrokové sazby hypoték?

Rozhodně ano. (377)
 
Spíše ano. (54)
 
Spíše ne. (47)
 
Rozhodně ne. (62)
 Celkem hlasovalo 540 čtenářů